Nejvíce času tráví Pavla se seniory z Barrandova. Právě ti jí přirostli nejvíce k srdci. „Už máme skupinku více než deseti lidí, kteří se o cvičeních, které pro ně pořádá zadarmo občanské sdružení Buď fit seniore, dozvěděli z místních novin. Nevynechají jedinou lekci. Ale to možná nejlepší je, že i když jsou to v podstatě sousedé z jednoho sídliště, do té doby se neznali."

Díky cvičení a procházkám Nordic Walking se však natolik sblížili, že už si spolu plánují trasy, chodí na další zdravotní cvičení, na plavání, do kaváren. Pavla je jejich trenérka, ale zároveň parťačka do nepohody. A přiznává, že si k seniorům na lekce chodí sama odpočinout, načerpat novou energii, obohatit se. „Jedna seniorka nedávno přinesla knížku o dietě podle krevních skupin, tak to teď u nás jede," směje se Pavla.

Informační obohacení

Kromě toho, že se senioři ptají své trenérky na její osobní život, nebo se sami svěřují s tím svým, co rádi podnikali za mlada, informují týden co týden Pavlu i o všem důležitém, co se děje doma i ve světě. „Moc se na televizi nedívám, takže vlastně jen díky seniorům vím všechno důležité. Vždycky mi to tak pěkně shrnou, takže oni z hodiny vždy odcházejí protažení, já informačně obohacená."

Než Pavla začala cvičit na Barrandově, tuto městskou část vůbec neznala. „Pak mě ale senioři protáhli údolím, starým Barrandovem, vilovou čtvrtí… A musím říci, že jsem si to tam zamilovala."

Nepočítá každou minutu

Cvičení či Nordic Walking trvá necelou hodinu. Ale když nemá Pavla další pracovní povinnosti, se seniory si sportovní aktivitu ráda protáhne. „Když člověka práce baví, tak nepočítá každou minutu."

Kromě bezva party vidí Pavla ještě jednu velkou výhodu cvičení. „Senioři se vyblbnou, mají lepší náladu. A tito aktivní senioři jsou přesným opakem lidí, které asi každý z nás občas potkává v MHD či v nákupních centrech bez nálady a s nepříjemnými kousavými poznámkami směřovaným ke všem lidem okolo…"

Buď fit seniore ve zkratce close Přes léto cvičí senioři v parcích a lesoparcích například v Čakovicích, na Barrandově, v Horních Počernicích či na Ladronce. I v zimních měsících se ale udržují v kondici nejčastěji v tělocvičnách a sportovních klubech. Na snímku s trenérem Davidem Hufem. zoom_in Organizace nabízí zdarma aktivním seniorům pravidelné vhodné cvičební aktivity pod vedením profesionálů v průběhu celého roku.

Důležitým aspektem projektu je nabízet seniorům zdraví prospěšnou alternativu k smysluplnému trávení volného času ve skupinkách. Mezi účastníky tak díky tomu dochází velmi často k navázání nových kontaktů a přátelství. Místa, kde se v Praze cvičí, najdete na: www.budfitseniore.cz.

Velkým benefitem je letní cvičení venku na čerstvém vzduchu ve vhodných venkovních lokalitách městských parků a lesoparků, často s využitím vybudovaných speciálních fitness areálů.

Jádro trenérů tvoří zakladatel David Huf, který je nositelem myšlenek, nápadů a také jedná s důležitými partnery - například ohledně Sportovních her seniorů. Koordinaci týmu trenérů, administraci webu a dalších organizačních činností má na starosti Daniela Hufová. Odborným garantem a lektorem je doktor Martin Papáč.

Tým trenérů tvoří osm lidí, většinou absolventi FTVS a speciálně vyškolení lidé v oboru senior fitness a s delší zkušeností práce se seniory.

Roční provoz občanského sdružení stojí 200 tisíc korun a je financován z grantů některých městských částí, z pražského magistrátu, od sponzorů a nadací (například Konto Bariéry, Život 90 a Nadační fond Veolia).