Jak se dá jednoduše cestovat po celém světě za pár korun?

Člověk se nesmí bát zkoušet nové věci, tedy vystupovat ze své komfortní zóny. K dispozici je řada možností jak po cestě ušetřit. Ať už za dopravu, bydlení nebo stravu. Tři největší žrouty peněz po cestě.

Jaké musí mít zájemce předpoklady?

Hodně vyžaduje být otevřený novým zkušenostem a určitému sdílení svých zkušeností s místními. Ať už je to možnost bydlet zadarmo prostřednictvím Couchsurfingu, kde vás lidé ubytují u sebe doma zdarma za to, že se podělíte o svou kulturu a zkušenosti. Je to úžasný zážitek. Stejně tak dnes existuje na internetu řada služeb, díky kterým člověk ušetří. Jen o nich lidé moc neví.

Proč se zatím nedostaly do povědomí většiny lidí?

Protože nemají masivní reklamu. Ta něco stojí a tak jsou inzerované a známé služby výrazně dražší, než ty neznámé.

Co kdyby měl zájem cestovat člověk s pevným zaměstnáním?

Zaměstnanci jsou většinou limitování pouze množstvím dovolené. Pokud někdo chce cestovat déle, než mu dovolená dovolí má několik možností. První z nich je možnost práce z domova. Pokud něco podobného zaměstnavatel nabízí, je možné postupně ho přesvědčit, že je v zásadě jedno, jestli pracuje z domova, nebo z Řecka. Další možností je vyjednání si neplaceného volna. Obě varianty jsou relativně běžné, jen se o nich moc nemluví.

Je skutečně běžné, že vám zaměstnavatel dovolí pracovat ze zahraničí?

Firmy se podobné spolupráci se zaměstnanci stále trochu bojí. Přesto znám mnoho lidí, kteří si ať jednu, či druhou variantu vyjednali a na cestách tráví mnohem více času, než je počet dní, které mají na dovolenou. V zahraničí řada firem nabízí možnost zaměstnání pro „nomády". Lidi, kteří cestují a pracují odkudkoli. Jedná se většinou o technické obory.

Může podobným způsobem cestovat i rodina s dětmi?

Děti pro mnoho lidí znamená konec cestování. Sám děti nemám, tak na podobné otázky jen nerad odpovídám, ale vím, že to jde. Hodně záleží, jak si to partneři nastaví. Cestovat a pracovat společně se staráním se o děti vyžaduje větší úsilí, ale rozhodně nejde o nemožné. Řada lidí z mého okolí cestuje s dětmi. Robert Vlach nedávno popisoval u nás na blogu jak takové cestování vypadá právě u něj s partnerkou. Víťa Válka je známý cestovatel, nomád, který vyráží na dlouhé měsíce s karavanem a celou rodinou do neznáma. Nedávno jsem se potkal s příjemnou Lenkou Janikovou, která s tříletým dítětem strávila víc jak měsíc cestováním po Indii, místě, kam se neodváží vyrazit mnoho lidí i bez dětí.

Jak ušetřit při koupi letenky?

Je fajn, ujasnit si, kam chce člověk letět. Nejde ani o to, do které konkrétní destinace, ale jestli se bude pohybovat po Evropě a blízkém okolí, nebo naopak půjde o zaoceánský let. Podle toho volím i způsob, jakým hledám letenky.

Jak to funguje v případě Evropy?

Pro Evropu a blízké okolí je to velice jednoduché. Stačí použít vyhledávač Azair.cz, případně Skypicker.com, které jsou zaměřeny na nízkonákladové aerolinky jako je Ryanair nebo Easyjet. Ty v klasických vyhledávačích nenajdete. Další důležitý faktor je nebýt příliš konkrétní, ať už jde o cílovou destinaci, termín nebo i odletové letiště.

Poraďte na konkrétním případu.

Letenku z Prahy na Fuaventuru (Kanárské ostrovy) s konkrétním datem příletu a odletu člověk za skvělé peníze sežene málokdy. Ceny se pohybují řekněme kolem 4 tisíc a lety jsou s 2 přestupy. Azair umožňuje při vyhledávání být velice nekonkrétní. Můžete zadat dotaz způsobem: Chci odletět z České republiky a blízkého okolí někam na Kanárské ostrovy. Od začátku dubna do konce května a v místě pobýt 10-14 dní. Díky takovému dotazu vyhledávač udělá obrovské množství kombinací a najde ten opravdu nejlevnější možný let. Rázem se pohybujete kolem 2 tisíc korun. A to se už vyplatí i za předpokladu, že se budu muset na odlet dopravit třeba do Katovic, Krakova nebo Budapešti.

A kdybych chtěl cestovat dál?

U zaoceánských letů je to trochu složitější, protože podobné kombinace už nejdou tolik dělat. Rád používám vyhledávač Matrix, který je sice trochu pro pokročilé, ale má právě jako Azair podobné možnosti kombinování. V každém případě u zaoceánských letů je to díky omezenému množství kombinací vždy na delší dobu a člověk musí někdy věnovat hledání hodně času.

Na předem vybrané přesné místo tedy levnou letenku neseženu?

Určitě seženete. Pokud je člověk flexibilní alespoň na termínu, je šance celkem vysoká. Zase hraje roli flexibilita a určité kombinace. Pokud chci letět k moři do Thajska za rozumnou cenu kolem 10 tisíc korun, musím začít kombinovat jak možnosti odletů z větších letišť kolem Česka (Berlín, Budapešť, Hamburk atp.) a stejně tak i cílové destinace. Většina lidí bude hledat lety do Bangkoku, nebo v horším případě i na letiště poblíž nebo na ostrůvku, kde chtějí strávit dovolenou. V obou případech musí stejně doletět na velké letiště třeba v Bangkoku, kde je čeká přestup a následný přelet do cílové destinace.

Jaké je tedy nejefektivnější řešení?

I v Asii je velké množství nízkonákladových dopravců, kteří létají za ještě lepší ceny než po Evropě, ale často nejsou v klasických vyhledávačích. Osobně bych cílové letiště neomezoval a hledal lety do Kuala Lumpur, Bangkoku nebo Singapuru. Odtud bych si už našel buď let s místním nízkonákladovým dopravcem, nebo se vypravil po zemi. To už je na každém. Nakonec se do cílové destinace dostanu určitě levněji, než kdybych to nechal celé na jediném vyhledávači. Takové kombinování a vymýšlení už vyžaduje hodně času a většinu lidí určitě nebude bavit. Já tím trávím celkem dost volného času.

S jakým předstihem je nejlépe shánět letenku za výhodnou cenu?

Dlouhodobě vycházejí statisticky nejlépe ceny v rozmezí tři až jeden měsíc před odletem. Nedá se to ale vztáhnout na různé akce, které aerolinky pravidelně dělají. Nebo na chybové tarify, které se objevují celkem často a nedají se nijak predikovat. Vznikají a mizí zcela nepředvídatelně. Podobné tarify se hledají těžko a vyžadují už určitou praxi, kterou člověk časem získá, když se hledání letenek pravidelně věnuje.

Kde narazím na chyby, které udělaly letecké společnosti?

Chybové tarify hledají lidé po celém světě a existuje mnoho diskusních fór nebo serverů, které se jim věnují. U nás patří mezi neznámější cestujlevne.com nebo akcniletenky.com. Celosvětově jsou to desítky až stovky serverů a diskusních fór. Sleduji jich desítky.

Existují destinace, kam se letenky za pár korun nikdy nepodaří sehnat?

Takových míst je relativně dost. Většinou se jedná o odlehlá místa, kam nemíří příliš mnoho turistů a kde nejsou velká letiště. Mezi podobná místa patří například Špicberky, nebo ostrůvky v Oceánii. Z těch známějších a dražších je to pak Nový Zéland nebo Hawaii. Vysoká cena je dána velkou vzdáleností. I u těchto destinací se ale naštěstí čas od času objeví zajímavá cena a jak na Zéland tak na Hawaii se dá dostat za cenu kolem 15 tisíc. Jen se objevují méně.

V jakém počtu je nejlepší levně cestovat?

Ideálně sám, ale i ve dvou až čtyřech lidech to také není žádný problém.

Vy osobně cestujete sám?

Většinou cestuji se ženou, která je zaměstnaná v korporaci a tudíž nemá tolik dovolené. Proto někdy vyrazím i bez ní, nebo letíme pouze na víkend. Pro letošek se jí podařilo vyjednat v práci několikaměsíční neplacené volno, které strávíme na cestách.

Není depresivní být sám třeba několik měsíců na cestě? Dá se vyhnout pocitu osamělosti?

Jakmile cestujete, nikdy v tom nejste sami. I když sami vyrazíte. Na cestách potkáte spousty dalších cestovatelů bez parťáků. A protože člověk je tvor společenský, začnou ostatní cestovatelé oslovovat vás. Máte spolu mnoho společného a téma k hovoru najdete snadno. Všichni jsme na cestě a to je něco, o čem se můžeme bavit dlouhé hodiny. Nakonec zjistíte, že jste se od cestování dostali k tématům, která by vás na začátku ani nenapadla. Dozvíte se mnoho zajímavého a získáte spousty tipů pro další cestu. Mezi cestovateli je to úplně normální. Jakmile vás lidé uvidí sedět samotného v hostelu, nabídnou vám možnost připojit se k jejich skupině.

Takže cestovatel vlastně není nikdy sám?

Kdo je samotář, podobný způsob cestování mu maximálně vyhovuje a když už vám samota začne přetékat přes hlavu, vždy se můžete v hostelu seznámit s hromadou zajímavých lidí a připojit se k nějaké skupince, nebo jiným samo-cestovatelům.

Snažíte se při svých výpravách přicházet do kontaktu také se zdejšími lidmi a jejich kulturami?

Pokud možno co nejvíce. Je to nejlepší způsob jak skutečně poznat místní kulturu z jiného pohledu, než je klasický turistický. Vždy narazíte na spousty přívětivých a milých lidí. Snažíme se bydlet u místních a poznat jejich zvyky a běžný život.

Se kterými nejzvláštnějšími zvyky obyvatel jste se setkal?

Různé národy všude na světě mají své zvyky, které nám můžou připadat minimálně zvláštní. Japonci se například neobjímají. Tento zvyk není součástí jejich kultury a objetí je pro ně nepříjemné. Přátelské polibky na přivítanou jsou pro ně až nepřijatelné. Velice neslušné je v Japonsku smrkat, proto všichni neustále popotahují, a to přijde zvláštní nám. Když si v indické restauraci někdo krkne, dává tím najevo, že se fakt dobře najedl. Podobné zvláštnosti najdete všude na světě.

Jak se zabalit co nejúsporněji na cestu?

Minimalisticky. Tím bych mohl skončit, ale v naší knize máme k balení celou kapitolu. Snažím se vše potřebné mít pouze v příručním zavazadle a neutrácet zbytečně za bagáž u nízkonákladových leteckých společností.

Do příručního zavazadla se skutečně může vejít vše potřebné?

Hodně záleží kam se člověk chystá, ale jede-li za teplem, opravdu stačí jen příruční zavazadlo. Batohů mám několik a většina je do velikosti příručního zavazadla. Snažím se vozit vše co nejmenší a využívat chytrých materiálů. Vystačím si tak se 2-3 tričky z Merina, kalhoty mám s odepínacími nohavicemi aby se daly využít jako kraťasy. Používám ultra lehký rychleschnoucí ručník. Mám checklist věcí, které sebou vozím. Na první pohled to vypadá, že jich je mnoho, ale dokážu je sbalit do příručního zavazadla.

Není přece jen poněkud nepohodlné nemít dostatek čistého prádla?

Skoro všude fungují prádelny, nebo se dá domluvit na vyprání s lidmi, kde je člověk ubytovaný. Není tak potřeba mít hromady náhradního oblečení, které často vůbec nepoužijete.

Které části světa jste už stihl navštívit a kam byste se ještě rád podíval?

Zatím jsem procestoval většinu Evropy, blízký východ a většinu zemí v Asii. Navštívil jsem Ameriku, ale jde o velkou zemi a ještě se tam určitě vrátím. Stále mi chybí Austrálie se Zélandem a Jižní Amerika, kam se chci vypravit na pár měsíců příští rok.

Jaká země vás nejvíce překvapila a zaujala? Čím?

Mám moc rád země v Asii. Je tam levně, teplo a krásná příroda. Nejvíc mě ale překvapil Írán. Nádherná země a úžasní lidé. Slyšel jsem na něj mnoho chvály, ale musíte to zažít. Lidé vás zvou do svých domovů, na jídlo a jsou neuvěřitelné přátelští. Taxikář, který nás vezl v Teheránu od nás nechtěl zaplatit a ještě nás pozval na druhý den k sobě domu na oběd. Něco podobného se vám ve většině částech světa nemůže stát.

Takže představy o nebezpečném Íránu jsou mylné?

Pokud se člověk nepohybuje na hranicích s Irákem nebo Afghánistánem jde o velice bezpečnou zemi.

Jak se tvářili rodiče, když jste začal cestovat po světě?

Měli strach a stále mají, ale už si asi zvykli. Mají dopředu informace, kde se budeme pohybovat a sledují naše cesty na sociálních sítích.

Jak vznikl nápad sestavit ze svých zkušeností knihu Travel Bible?

Už několik let pořádám podobně zaměřený kurz prostřednictvím mého oblíbeného portálu naučmese.cz. Informací je ale příliš mnoho i na čtyřhodinový kurz. Myšlenku napsat knihu jsem měl v hlavě už nějakou dobu. Člověk může předat lidem více informací, než na kurzu samotném. Věděl jsem, že sám bych ji psal několik let, protože by šlo o okrajovou záležitost ve volném čase. Proto jsem oslovil dalšího zkušeného cestovatele Matouše, jestli by do knihy nechtěl jít se mnou. Ukázalo se, že o něčem podobném už také přemýšlel a dokonce měl již něco málo sepsané. Slovo dalo slovo a začalo se psát. Několikrát jsme se zavřeli na týden a věnovali se pouze psaní. Díky tomu jsme měli za pár měsíců hotovo a Travel Bible byla na světě.

Kdy a kam se chystáte na nejbližší cestu?

Začátkem února odjíždíme se ženou na 5 měsíců do Asie. Chceme projet Thajsko, Laos, Vietnam, Filipíny a Indonésii. Máme velice hrubý plán, který se po cestě bude přizpůsobovat. Já budu po cestě pracovat a tak nepůjde o žádnou rychlou cestu. Vždy na několik dní až týdnů zakotvíme na jednom místě, odkud budu pracovat a dělat výlety po okolí. Aby se manželka moc nenudila, bude mi s prací pomáhat. Uvidíme, jak nám to společně půjde.

Petr Novák- cestování je pro něj drogou a postupně mu přizpůsobil osobní i pracovní život

- je tvůrce webů a autor úspěšného kurzu TravelHacking na Naučmese

- dal si úkol, že každý rok musí navštívit minimálně jednu zemi, ve které nikdy nebyl. Zatím plní plán na 600 procent

- na cestách tráví několik měsíců v roce

- společně s Matoušem Vinšem sepsal knihu o cestování Travel Bible