Buď „in“, zkus to jinak. Tak tímto a dalšími hesly se nyní snaží radnice druhé městské části nalákat řidiče a jejich spolujezdce v autech do městské hromadné dopravy.

Nová informační kampaň se soustředí na dvě nejzatíženější ulice, a to Legerovu a Sokolskou, kudy vede severojižní magistrála, po níž denně projede až sto tisíc aut. Lidé zde mohou nad silnicí vidět zavěšené bannery s nápisy Trápí vás zácpa?, Nás trápí exhalace!, Nejezděme autem či Cestujeme jinak.

„Je to jasný apel a také prosba. Chceme, aby si řidiči uvědomili, že pokud pojedou MHD, bude jejich cesta rychlejší a také mnohem levnější. Navíc, když bude méně aut v těchto exhalacemi zatíženými ulicemi, pro zdejší obyvatele to bude znamenat čistější ovzduší a také více klidu,“ řekla k projektu radní Prahy 2 Aleksandra Udženija (ODS).

Ta dále upozornila, že v následujících dvou týdnech osloví s nabídkou spolupráce také pražský dopravní podnik (DP). „Tím, že lákáme lidi do hromadné dopravy, děláme DP v podstatě reklamu. I proto bychom v kampani mohli pokračovat nějakou formou také ve vozech MHD,“ vysvětlila.

Kromě bannerů se budou cestující o akci dozvídat také formou spotů v jednom z rádií. Akce potrvá prozatím měsíc. „Prostory pro bannery máme pronajaté a s majiteli reklamních ploch dále vyjednáváme také o ceně, jelikož náš projekt nemá komerční charakter, věříme, že bychom mohli získat slevu,“ konstatoval tajemník Prahy 2 Michal Kopecký.

Sám pak potvrdil, že cesta MHD se opravdu vyplatí. „Autem jedu na úřad bezmála 50 minut a projedu přes sto korun. Tramvají to trvá necelou půl hodinu za cenu jedné jízdenky,“ řekl tajemník.

Zástupce starostky Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS) pak upozornil na to, že silnice V Legerově i Sokolské ulici jsou v podstatě dálnicemi v centru města a takový provoz je obrovskou zátěží pro celé hlavní město.

Vždyť jen v Legerově ulici žije 1200 obyvatel, což je více než má 14 z 57 samostatných městských částí v Praze. „Snad kampaň pomůže k tomu, aby si řidiči začali některé věci uvědomovat. Pro Prahu 2 je magistrála zásadním handicapem,“ řekl Vondrášek s tím, že v Legerově ulici jsou také budovy základní školy a gymnázia a v blízké Sokolské ulici jsou dokonce dětská a urologická klinika a hustá doprava zhoršuje život všem, kteří se zde pohybují a žijí. „Nemluvě o tom, že takový provoz narušuje také prostředí Pražské památkové rezervace a Památkové zóny Vinohrady,“ doplnil zástupce starostky.

Vedení Prahy 2 si je dlouhodobě vědomé, že únosný limit už byl na magistrále překročen. „Dlouhé kolony, vysoké exhalace a vysoká nervozita řidičů jsou důkazem. Nějakého zásadního zklidnění se dočkáme nejdříve v řádu let, jenže situace si žádá okamžitá řešení,“ uzavřel Vondrášek.