Podle informací Deníku se tak stane po 15. říjnu. Přestože primátor Bohuslav Svoboda slíbil, že město zajistí letecký transport, stále není jisté, zda Moja poletí.

„Pořád se dohadujeme o formě transportu a zvažujeme, že by gorila jela autem. Důvodem je, že se možná nepodaří vypravit letecký speciál tak rychle, jak bychom si představovali,“ sdělila Deníku Jana Ptačinská Jirátová, mluvčí zoologické zahrady.

Vedení zahrady potřebuje, aby gorilka Moja odcestovala co nejdříve. Kvůli blížícímu se porodu Bikiry. Ta jej má sice naplánovaný na prosinec, ale není jisté, zda nebude rodit dřív.

„Nejde o to, že bychom nestihli Moju letecky dopravit do prosince do Španělska. Problém je, že po jejím odchodu může pražská tlupa truchlit a samice po Moje volat a nechceme, aby do tohoto stresového prostředí ještě začala rodit Bikira,“ vysvětlila mluvčí.

Vedení zoologické zahrady v současnosti stále jedná s leteckými dopravci o možných termínech speciálu, který by Moju přepravil do nového domova.

Lidé mají ještě asi dva týdny na to, aby se s nejslavnějším zvířetem pražské zoologické zahrady rozloučili.

V pavilonu goril jí zvláště děti píší vzkazy. „Máme tě rádi a mít budeme, šťastnou cestu,“ stojí v jednom z nich.

Na tuto neděli plánuje zoologická zahrada oficiální loučení Mojou. Rozloučit se s ní přijde její patronka Lucie Bílá, která o ní nazpívala písničky.

Málem se utopila

Devětadvacátého srpna 2006 spadla Moja do vodního příkopu a topila se. Zachránil ji tehdejší ošetřovatel goril Marek Ždánský, který pro ni do příkopu skočil. Plavala zády na hladině, měla vytřeštěný výraz, ale hýbala se.
Moja v číslech

- Moja je první odchované mládě gorily nížinné v České republice. Narodila se gorilám Richardovi a Kijivu z pražské zoo.
- Oproti předpokladům se narození Moji trochu opozdilo, což je ale u prvniček docela normální. Porod proběhl na sklonku noci ze 12. na 13. prosince 2004 a nebyl nijak monitorován. Chovatelé až ráno v 6.45 našli samici s mládětem v náruči.
- Jméno Moja znamená ve svahilštině první. Porodní váhu a délku nebylo možné zjistit.
ANKETA: Co říkáte tomu, že se Moja bude stěhovat?

Marie Králová

Přečetla jsem si to v novinách. Na jednu stranu je to smutné, ale přeju jí, že bude mít větší výběh.

Irena Soukalová
Viděla jsem ten přírodní park ve Španělsku a vypadá opravdu báječně. Bude to tam mít lepší než tady.

Magda Veselá
Nevěděla jsem to, nejezdíme do zoologické zahrady zase až tak často; pouze jedenkrát do roka.

Čtěte také: Pavel Brandl: Moja se umí poprat o místo v gorilí tlupě