Někde jedou doslova krokem, jinde rychlostí 10 kilometrů za hodinu. Tramvajová trať na Plzeňské je v tak bídném stavu, že to v těch nejhorších částech ani rychleji nejde.

Už za pár týdnů se ale dostane na kompletní rekonstrukci celého úseku Klamovka – Sídliště Řepy. Půl roku na to si cestující i řidiči oddechnou, v říjnu se začne jezdit po nové trati.

„Současný stav je opravdu kritický. Rychlost je omezená asi na dvaceti místech, zde musí dbát řidiči zvýšené pozornosti. Navíc kvůli stavu trati, už v místě ani nemohou jezdit nízkopodlažní tramvaje 14T,“ potvrdil Jan Šurovský, vedoucí jednotky Dopravní cesta Tramvaje pražského dopravního podniku (DP).

Náklady za rekonstrukci zhruba 6,5 kilometru dlouhého úseku by se měla vyšplhat na bezmála 650 milionů korun.

„Akci budeme financovat za pomocí dotace z Evropské unie z programu Konkurenceschopnost,“ informoval generální ředitel DP Martin Dvořák.

Zakázku v hodnotě 647,8 milionu získaly stavební firmy Eurovia CS a Skanska. O vítězství obou společností v tendru DP rozhodla nejnižší nabídková cena.

Nově bez bariér

Jedná se zřejmě o nejzásadnější opravu letošního roku. Kromě oprav dvoukolejné trati o délce šest kilometrů se dostane i na opravu 11 zastávek, obratiště Sídliště Řepy, vjezdy respektive výjezdy u obratiště Kotlářka a vozovny Motol.

„Samozřejmostí je vybudování bezbariérových přístupů po celé délce trati, je to i jednou z podmínek přidělení dotace,“ podotkl Šurovský s tím, že nebudou chybět nové semafory a podobně.

Vlastními silami pak DP chystá opravy v prostoru Anděla, v ulicích Plzeňské (Anděl – Tomáškova) a Nádražní (Anděl – Knížecí) tak, aby zde byl možný provoz tramvají 14T.

Samotná trať na Plzeňské pochází z let 1979 a 1987–88. „V 90. letech a na přelomu tisíciletí jsme každoročně v úseku přerušili provoz a opravovali části trati, to ale problém dlouhodobě neřešilo. Proto je dobře, že se konečně podaří opravit úsek jako celek,“ vysvětlil Šurovský.

Ten slibuje, že po opravách bude provoz tramvají výrazně tišší. Stejně tomu je nyní například v Lehovci, kde v pondělí skončila rekonstrukce trati a tramvaje jsou zde nejtišší v celé Praze. Snížení hluku umožňují mimo jiné bezžlábkové kolejnice a také odstranění betonových bloků.

Na Plzeňské by to mělo být obdobné. U Anděla bude asfalt, od Klamovky ke Kavalírce živice, kvůli tomu, aby zde mohly přejíždět například sanitky ale i další doprava.

Od Kavalírky až k sídlišti Řepy bude trať otevřená, tedy podobná těm vlakovým a část bude zatravněná, když zde náklady na další údržbu ponese radnice městské části.

A co další opravy?

Tramvajová síť v Praze zahrnuje v současnosti 141,6 kilometru tratí. Letos by se mohlo dostat i na rekonstrukce dalších kritických úseků. Například na část Spálená – Národní, která je v mimořádně špatném stavu a V Olšinách na trati z roku 1987.

Mimo to se po dlouhé odmlce podaří postavit také nový úsek k nádraží v Podbabě.