„Opatření je ryze preventivní, abychom chránili naše zaměstnance i cestující,“ oznámil ředitel dopravního podniku Petr Witowski. Dopravce také žádá cestující na příměstských linkách o minimalizaci plateb v hotovosti a doporučuje, aby si jízdenky nakupovali předem online nebo alespoň platili bezhotovostně.

Podle Witowského omikron dosud personální problémy nezpůsobil, počet nemocných řidičů se aktuálně pohybuje mezi 60 a 70. V městské firmě pracuje přes 11 tisíc zaměstnanců, z toho je 4288 řidičů. Proočkovanost mezi nimi činí 85 %. „Počty nakažených jsou čtyřikrát nižší než v nejkrizovější době na loňském jaře,“ ujistil ředitel.

Online reportáž

V tuto chvíli spoje jezdí v tzv. poloprázdninovém režimu, který ale kromě covidu souvisí i s každoročním poklesem objednaných spojů během ledna kvůli menšímu počtu turistů v metropoli.

Nemocniční oddělení pro pacienty s covid-19. Ilustrační foto.
Pražské nemocnice zatím krizi nečelí. Otázkou je, jak zasáhne omikron

„Ujezdíme to i během vlny, která nás čeká. Jsme připraveni i na kritičtější scénáře, že přejdeme na prázdninový a v nejhorším případě přejdeme na víkendový režim,“ říká Witowski. Vyloučil ale, že by pražský dopravní podnik postupoval jako Středočeský kraj, který se rozhoduje ze dne na den, které spoje vyjedou a které ne.