„Dožínky na Letné jsou propagací zemědělství, agroturistiky, folkloru, tradic a historie. Je to také setkání odborníků z řad zemědělců a široké veřejnosti,“ zve (nejen) Pražany tisková mluvčí Národního zemědělského muzea Jitka Taussiková na největší farmářský trh v hlavní městě.

Letenská pláň se proměnila od deseti hodin v pole a až do šesti zde probíhá tradiční zemědělská slavnost. Program zahájilo vystoupení jednoho z folklorních souborů - a další z celého Česka budou následovat. „Bohatý program zahrnuje prezentaci jednotlivých zemědělských organizací a sdružení, ukázky historické zemědělské techniky či práce se živými zvířaty, pohádky a skákací kombajn pro děti,“ píše v tiskové zprávě mluvčí Taussiková.

Návštěvníci v rámci farmářských trhů mohou ochutnat víno a regionální speciality, na místě se čepuje i pivo, k dostání jsou biopotraviny. Součástí Dožínek na Letné je také volný vstup do Národního zemědělského muzea a Národního technického muzea. Zemědělské muzeum navíc přímo na Letenské pláni vystavilo několik historických strojů - k vidění jsou například Zetor 25, Svoboda 12, Zetor Crystal 8011, Škoda 30, kombajn SM500 nebo parní lokomobila od firmy Clayton Shuttleworth. V hlavní budově pak organizátoři připravili zejména pro rodiny s dětmi hru ProŽito.

Dožínky se slaví také v Praze 10. Oslava úrody v Toulcově dvoře má letošní rok nádech první republiky. Akce se navíc koná v rámci oslav 950 let od založení Hostivaře. Program zde končí už v 17 hodin, bude znít swing a organizátoři zvou lidi na možnost pečení chlebánků v nové peci.