Černým písmem se zapsalo pondělído dějin pražské zoologické zahrady. Hned po porodu tu totiž zemřelo dlouho očekávané mládě ledního medvěda Bory. Samice medvíděpak brzy ráno sežrala.

Důvod, proč čerstvě narozené zvíře uhynulo, už zřejmě nikdo nezjistí, protože není možno udělat pitvu. Ošetřovatelé se ale přiklání k verzi, že Bora mládě zalehla. „Zřejmě se pokoušela mládě zahřát a tuto péči přehnala. Nejedná se však o prvorodičku, medvědice má mateřské zkušenosti, takže to nelze říci stoprocentně,“ sdělil Deníku mluvčí Vít Kahle.

Ošetřovatelé zkoumali videozáznam minutu po minutě. „Ještě před třetí hodinou v noci bylo medvídě slyšet, potom ale začalo utichat a po šesté hodině Bora opustila porodnici, což značilo, že je mládě mrtvé. Po deváté hodině ho potom sežrala, což je u medvědů v takových případech běžné,“ popsal Kahle.

Zájemci mohli medvědici po celou dobu sledovat prostřednictvím kamer přímo na webových stránkách zoo. Teď je mírně neklidná, často prohrabuje podestýlku.V následujících dnech bude pod trvalým dohledem chovatelů.

Pro pražskou zoo je smrt medvíděte tragédií. Loni v dubnu se museli ošetřovatelé rovněž smířit s úmrtím mláděte gorilí samice Kamby. To zemřelo kvůli tomu, že bylo při porodu určitou dobu bez přísunu kyslíku.

Bora je 87. ledním medvědem chovaným v pražské zoo. Narodila se 20. listopadu 1986 ve Vídni, do Prahy přešla před 11 lety. Otcem mláděte byl desetiletý samec Umca, kterého kvůli spáření dovezli do hlavního města z Brna.

Chov medvědů v zoologických zahradách není podle chovatelů jednoduchý. Samice se často odmítají o mláďata starat nebo je usmrtí. Umělý odchov se poprvé na světě podařil v roce 1942, a to právě v pražské zoologické zahradě.