Absolutní vítězkou 12. ročníku tradiční soutěže Branické ledy se stala loňská přemožitelka kanálu La Manche Aneta Lokajová. Mezi muži doplaval na nejdelší, kilometrové trati jako první nejmladší účastník závodů, osmnáctiletý Roman Křupka ze Zábřehu.

Závodníci se po poledni vrhli do vln Vltavy, ač se teplota vody pohybovala jen kolem 2,2 stupně Celsia. Na chladné počasí si ale nikdo z nich nestěžoval, většina si pochvalovala výborné podmínky. „Zima mi není, mě hřeje mládí," řekla po zdolání stometrové tratě nejstarší účastnice závodů Božena Černá, která se narodila v roce 1930.

Starší účastníci a nováčci plavali kratší trasy. Na delší se pak kromě nejlepších českých zimních plavců vydali také borci z Anglie, Polska a Slovenska. Jde totiž o vrcholnou soutěž, která je součástí Českého poháru v zimním plavání.

Kilometr za 13 minut a 18 vteřin

Nejrychlejší závodnice zdolala kilometrovou trať za 13 minut a 18 vteřin, řekl předseda pořádajícího I. plaveckého klubu otužilců (I. PKO) Tomáš Prokop. O osmnáct vteřin později dorazil do cíle nejlepší z mužské kategorie, reprezentant Plaveckého klubu Zábřeh. Nejlépe umístěným zahraničním účastníkem se stal Martin Zajder ze Slovenska, který mezi muži skončil třetí.

Vzpomínka při dnešním závodech patřila podle Prokopa především nestoru českého otužileckého plavání Ladislavu Nickovi z Olomouce. Naposledy se účastnil předloňských závodů v Braníku. Několik týdnů poté ve věku nedožitých 98 let zemřel. „Letošní Branické ledy se proto konaly i jako Nickův memoriál," uvedl předseda I.PKO.

Nejznámější a nejstarší otužileckou soutěží v Česku je Memoriál Alfreda Nikodéma. Jmenuje se po pražském zlatníkovi a průkopníkovi otužileckého plavání. Poprvé se konal v roce 1923. Největší zimu otužilci zažili v roce 1946. Plavat se mělo u Železničního mostu. Byl ale pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly ani sekyry, kterými prosekávali led. Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.