Už to vypadalo, že se letos v Praze pod širým nebem promítat nebude. Kvůli plánované rekonstrukci Střeleckého ostrova musela maringotka s letním barem a kinem prostor vyklidit.

Hrozilo, že se pro ni v Praze nenajde místo a bude ležet ladem. Ani provoz letního kina v Riegrových sadech nevyšel, Praha 2 totiž nepovolila vjezd do parku.

Nakonec se podařilo sehnat prostor pro maringotku a velké cirkusové šapitó s kapacitou 100 až 150 lidí na Malé Straně. Přístup je z ulice U Lužického semináře.

Navíc ještě zábava

„Chtěli jsme vytvořit místo, kde budou lidé rádi trávit volný čas. Letní kino do Prahy prostě patří. A také je zde málo lokalit, kde by se lidé mohli bavit až do pozdních nočních hodin. A to v našem letním kině lze,“ vysvětluje iniciátor projektu Petr Pošvic.

A pro koho nové letní kino je? „Samozřejmě pro všechny, co se rádi podívají na film, ale nelákají je velká a komerční multikina. Zaměřujeme se na trochu sofistikovanější diváky, kterým nabízíme jak nové filmy, tak snímky, které není možné tak často vidět, anebo staré české evergreeny,“ řekl Deníku Pošvic.

Až do konce září se tak na Malé Straně návštěvníci mohou těšit na každodenní filmový program a občasné koncerty. Začátek promítání je vždy ve 20.15 a vstupné na všechny akce zdarma.

Pražané si už zvykli na to, že posledních několik let Kinematograf bratří Čadíků po celé léto promítal na Střeleckém ostrově. Protože si radnice první městské části naplánovala rozsáhlé úpravy na ostrově, organizátoři začali hledat náhradní prostory. Zatím sami nevědí, zda se kinematograf někdy v budoucnu vrátí na opravený Střelecký ostrov.

PETRA KOTVOVÁ