„Zejména na turisty navštěvovaných místech je problémem pouliční kriminalita, především kapsářství a přepadení. Turistům je doporučená zvýšená pozornost v restauracích, na železničních zastávkách a ve veřejné dopravě,“ uvádí se mimo jiné ve zprávě.

Podle ředitele agentury CzechTourism Rostislava Vondrušky je takovéto vyjádření přehnané.

„Je rozhodně správné, že turisté jsou před cestou upozorňováni na možné problémy, které by mohly jejich pobyt v České republice znepříjemnit. Díky informačním kampaním máme třeba méně stížností na taxikáře. Neznamená to ale, že bychom měli turisty před pobytem u nás strašit,“ tvrdí.

Kapsáři podle agentury trápí nejen Prahu, ale všechna větší města. Tuto zkušenost prý potvrzují i její zahraniční kanceláře ve Vídni, v Bruselu nebo Madridu. Celkem CzechTourism monitoruje situaci v šestadvaceti metropolích, mezi nimiž má Praha údajně image bezpečného města.

I přes hodnocení americké vlády tak Praze úbytek turistů podle vyjádření agentury nehrozí.

„Dá se jen stěží očekávat, že by jedna zpráva, byť vydaná vládní institucí, zásadně ovlivnila rozhodování turistů při výběru dovolené,“ dodal Vondruška.

Podle červnového výzkumu americké společnosti Mercer je Praha 45. nejbezpečnějším místem na světě. Dvě příčky za ní se umístila Bratislava, první tři pozice obsadil Luxemburg, Bern a Ženeva.