Paradoxní je, že libeňskou radnici vede ODS stejně jako v roce 2010, kdy byla stavba za 1,1 miliardy korun schválena. Starosta Ondřej Gros přitom ještě v nedávném rozhovoru pro Pražský deník hovořil o tom, že developerský projekt může občany jednoho ostudného místa na Palmovce zbavit. „Zároveň magistrát připravuje urbanistický projekt Palmovka 2030, který by měl proměnit celou lokalitu v místo hezčí a příjemnější pro život,“ dodal Gros.

Koalice, která se po říjnových volbách v Praze 8 rodila velmi komplikovaně, přitom byla překvapená, když v listopadu firma Metrostav vypověděla smlouvu na dostavbu administrativního centra. Obě strany byly ochotny jednat.

V tomto týdnu však Gros přiznal médiím, že radnice uvažuje o prodeji rozestavěné budovy. Městská část musí žádat magistrát o souhlas kvůli tomu, že minulé vedení metropole ji poskytlo dotaci na dostavbu ve výši 300 milionů korun (web Pražský patriot uvádí dokonce dvojnásobnou částku). Nová Palmovka totiž měla sloužit jako sídlo pražské záchranky.

Kdo by o něco takového stál?

„Moc jiných řešení v tuto chvíli není. Kdyby se to mělo dostavovat, tak se na tom radnice finančně vyčerpá a stavba bude stát trojnásobek původně plánovaného rozpočtu,“ řekl pro Aktuálně.cz radní pro majetek Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu, TOP 09). Město tak bude muset záchranářům hledat náhradní místo.

Jenže těžko říct, co se bude dít dál. Podle starosty Grose zatím neexistuje znalecký odhad ceny pozemku a holé konstrukce, která působí na okolní prostředí až děsivě. Velmi pravděpodobně se nestihne budova dostavit letos, přitom náklady se ten dlouhý čas pomalu šplhají k předpokládané miliardě!

„Kdo by o něco takového stál? A navíc se nedá předpokládat, že za pozemky s budovou někdo zaplatí tolik, kolik to dosud stálo," uvedla pro Aktuálně.cz opoziční zastupitelka Vladislava Vojtíšková (Osmička žije). Nová Palmovka bohužel naopak umírá…