VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opoziční TOP 09 chtěla odvolat primátorku Krnáčovou kvůli pádu trojské lávky

/RASTR/ Odpovědnost za kolaps lávky byla hlavním tématem diskuse během dnešního zasedání pražského zastupitelstva. Koaliční politici by podle kuloárních zdrojů mohli být z obliga. Opoziční ODS prosadila koncepci rekonstrukcí pražských mostů.

14.12.2017 15 AKTUALIZOVÁNO 14.12.2017
SDÍLEJ:

Adriana Krnáčová. Foto: DENÍK/ Dimír Šťastný

Podle předsedy klubu zastupitelů TOP09 Václava Novotného má Adriana Krnáčová (ANO) za neštěstí z 2. prosince politickou odpovědnost a proto by měla ve funkci primátorky skončit.

Těžení politických bodů? 

"Primátorka Krnáčová sama v jednom z rozhovorů krátce po této nešťastné události uvedla, že v západních zemích je zcela standardní, že zodpovědný politik vyvodí odpovědnost a nepřímo tak ukázala na svého náměstka Dolínka,“ uvedl Novotný s tím, že kvůli neochotě k odvolání radního by měla odejít sama Krnáčová.

Ta označila Novotného iniciativu za snahu o vytěžení politických bodů. „Myslela bych si, že to je pod jejich úroveň, ale očividně není. Pokud se ukáže, že existuje politická odpovědnost, pak bude vyvozena, ale teď je to předčasné. Ať je ta věc řádně prošetřena a kolegové z opozice ať si nehrají na samozvané soudce amatéry,“ reagovala primátorka.

Závěr inspekce 

Opoziční zastupitelé se během rozpravy ptali, proč vedení město nekonalo, když mělo o špatném stavu lávky před jejím zřícením informace. „Nerozumím tomu, proč se lávka včas neopravila, když byl její nevyhovující stav znám zhruba šest let,“ prohlásila šéfka klubu ODS Alexandra Udženija. Její kolegyně Jaroslava Janderová pak poukázala na to, že se radní loni v dubnu usnesli „zahájit v roce 2016 předprojektové práce na rekonstrukci nosné konstrukce trojské lávky“.

Podle kuloárních zdrojů blízkých vedení města mohlo opravu oddalovat vyjednávání mezi Technickou správou komunikací (TSK) a Institutem plánování a rozvoje (IPR) o budoucí celkové koncepci Císařského ostrova. Vedení metropole by navíc mohlo použít jako argument ke své obraně závěr z poslední rozsáhlé inspekce trojské lávky, kterou provedla specializovaná firma Pontex letos v červnu.

Statisíce korun za inspekce 

Její zpráva konstatuje: „Kontinuálním ani periodickým sledováním nosné konstrukce nebyla dosud zjištěna natolik významná indikace, která by si vynutila výluku provozu lávky. Tu je možné nadále využívat ve stávajícím režimu.“ Podle koaličních zastupitelů se radní pochopitelně spoléhali na ujištění odborníků a opozice by jim beztak případné preventivní uzavření trojské lávky „omlátila o hlavu“.

Městem kontrolovaná akciová společnost TSK platila každý půlrok statisíce korun za inspekce, které možná neodhalily fatální vady, ačkoliv podle neoficiálních závěrů vyšetřování lávka spadla kvůli „konstrukční systémové chybě“. ODS žádá „hlavy“ šéfů TSK, vládnoucí koalice pěti stran ale trvá na pečlivém vyšetření incidentu. „Personální odpovědnost vyvodíme v řádu měsíců – až na základě jasných závěrů vyšetřování,“ uvedl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.

Nezávislost v mostařském oboru je prý iluzí 

Přístup k události ze začátku prosince ale není zcela jednotný ani uvnitř koalice. Radní nepřijali návrh kolegyně Jany Plamínkové (STAN), aby k okolnostem pádu lávky vznikl nezávislý znalecký posudek. „Měl by to dělat někdo bez předchozích vazeb na město či TSK,“ upřesnila Plamínková.

Podle Petra Dolínka je ale nezávislost v mostařském oboru trochu iluzí. „Český rybník je malý a všichni se v něm znají. Ten návrh kolegyně Plamínkové je nadbytečný. My samozřejmě počítáme s posudkem od více stran,“ prohlásil Dolínek. Opozice poukázala také na to, že neštěstí je možným důsledkem celkového zanedbávání investic současným vedením Prahy.

Těžkopádný byrokratický proces 

„Investují rok od roku méně a nejsou ani schopni čerpat to, co si naplánují. To se podle mě neblaze odráží na stavu městské infrastruktury,“ podotkl Ondřej Martan (ODS). Mikuláš Ferjenčík (Piráti) k tomu poznamenal, že „pád lávky i s lidmi v jednom z nejbohatších měst Evropy je těžko uvěřitelný“. Piráti proto navrhují „soustředit se na údržbu dopravní infrastruktury namísto megalomanských projektů“.

Jiří Nouza (TOP09) označil za jednu z příčin problému těžkopádný byrokratický proces včetně „přílišných ohledů na postoje památkářů, kvůli nimž vázne už dlouho oprava Libeňského mostu“. Podle opozičních komunistů jsou na vině za tristní stav pražských lávek a mostů i předchozí pravicové garnitury. Zastupitelstvem nakonec prošel návrh ODS, aby město do ledna příštího roku vypracovalo koncepci rekonstrukcí pražských mostů včetně odhadů finančních nákladů a časového výhledu prací.

V diskusi zastupitelů k trojské lávce mimo jiné zaznělo:

Mikuláš Ferjenčík, Piráti (opozice)
„Ta událost nabourala důvěru občanů ve schopnost města pečovat o svůj majetek a infrastrukturu. Tato koalice hospodaří s rekordním přebytkem a v investicích se to nepromítá. Jiné pražské vlády by nejspíš takové přebytky částečně rozkradly. Pravděpodobně by jim ale zbylo i na pořádné opravy mostů.“

Jan Čižinský, KDU-ČSL (koalice)„Šéfem mostařů v TSK by měl být zahraniční odborník - svěží vítr, který by mohl přispět k větší bezpečnosti pražských mostů.“ 

Alexandr Bellu, ODS (opozice)„To neštěstí bych přirovnal k pádu letadla. Město vlastně říká – my jsme o tom nějakým způsobem věděli, ale měli jsme to pod kontrolou. Letadlo přesto spadlo. Očekával bych proto jasnou omluvu, jasné vyvození odpovědnosti a následné demise. Primárně lidí z vedení TSK, která má pražské mosty na starosti.“

Alexandra Udženija, ODS (opozice)„Primátorka tu událost zametá pod koberec. Podání trestního oznámení na neznámého pachatele je vrchol alibismu a zbytečné divadlo. Vždyť to beztak vyšetřuje policie.“

Patrik Nacher, ANO 2011 (koalice)„Příměr k leteckému neštěstí je výstižný. Neštěstí se vyšetřuje, hledá se černá skříňka a potenciálně problematické komponenty u stejných typů letadel jsou pod drobnohledem. To se přesně děje i v případě pádu trojské lávky.“

Marta Semelová, KSČM (opozice)„Stav pražských mostů a lávek je tristní dlouhodobě. Řekla bych posledních zhruba 20 let. Jejich zanedbávání mají na svědomí i předchozí pravicové garnitury pod vedením primátorů Béma nebo Svobody.“

Petr Dolínek, ČSSD (koalice)
„Personální odpovědnost vyvodíme v řádu měsíců – až na základě jasných závěrů vyšetřování.“

Autor: Jan Prokeš

14.12.2017 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS


Nová expozice Medonosné rostliny a včely v botanické zahradě.
4

Novou interaktivní expozici v botanické zahradě představí Medový den

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT