Svoboda si udrží primátorské křeslo. Totéž bude platit i o dosavadních radních za ODS. Všichni patří k jeho křídlu. Dohoda byla uzavřena ve čtvrtek brzy ráno a začne platit 24. prosince – den poté, co oficiálně vyprší platnost koaliční smlouvy mezi ODS a ČSSD.

Sociální demokraté jsou mimo hru. Také deset občanských demokratů, soustředěných kolem předsedy pražské organizace Borise Šťastného může zůstat opodál. Naprostá většina z nich už však svůj podpis pod návrh koaliční smlouvy připojila. Jedinou výjimkou je starostka Prahy 6 Marie Kousalíková. Ta smlouvu podepsala až poté, co ji v podvečer schválila regionální rada ODS.

"Před rokem jsem byla pro koalici s TOP 09. Jsem pkro ni i dnes, ale mám zásadní problém s procesem, který nyní probíhá. Chci třeba vědět, jak budou rozděleny posty v radě zastupitelstva, ale na to mi nebylo odpovězeno. Bianco šeky nepodepisuji. Pokud se vyjasní jména, koaliční smlouvu podepíšu.

TOP 09, jakožto vítěz loňských voleb zastane těsnou většinu v radě hlavního města. Původní kandidát TOP 09 na primátora Prahy v loňských volbách Zdeněk Tůma bude po jen neplaceným předsedou finančního výboru zastupitelstva. Na tomto místě nahradí předsedu pražské ČSSD Petra Hulinského.

Serveru iHNed.cz Tůma řekl, že návrh, aby nyní TOP 09 neusilovala o primátorské křeslo, byl jeho osobní ústupek. Pokud ODS neudělá maximum pro to, aby v hlavním městě „odřízla kmotry od transakcí“, tak nová pražská koalice TOP 09 s občanskými demokraty nemá nárok na přežití, uvedl.

PŘEPIS KOALIČNÍ SMLOUVY

Prohlášení primátora Bohuslava Svobody k návrhu koaliční smlouvy od zastupitelského klubu TOP 09:

Dnes v 9 hodin mi byla předána zástupcem TOP 09 Zdeňkem Tůmou koaliční smlouvu, kterou ráno schválil klub zastupitelů TOP 09. Tento návrh koaliční smlouvy vychází ze zásad projednávaných už při loňském sestavování vlády v hlavním městě Praze. Respektuje volební výsledky a znamená 6 míst v Radě hlavního města Prahy pro TOP 09 a 5 míst pro ODS včetně postu primátora.

Takto koncipovanou koaliční smlouvu, která je přesně v rámci očekávané nabídky, poté podepsalo 9 zastupitelů ODS a o připojení dalších se nyní jedná na svolaném klubu zastupitelů za ODS. O všech těchto krocích jsem informoval předsedu ODS a premiéra Petra Nečase.”


Primátor Svoboda zatím hovoří o devíti členech zastupitelského klubu, kteří dosud podepsali návrh koaliční smlouvy s ČSSD. Předseda pražské ODS Boris Šťastný nejprve separátní vyjednávání Svobody s TOP 09 ostře kritizoval. Později ale uvedl, že se pod návrh dodatečně podepsal a vyzval k tomu i zbylých deset členů klubu ODS. “Budu ale žádat, aby dohodu oficiálně posvětila i regionální rada strany.

Premiér Petr Nečas (ODS) dnes ráno sdělil České tiskové kanceláři, že výsledek jednání Svobodova křídla strany s TOP 09 podporuje. “Je to správný krok. Primátor mě informoval a má moji plnou podporu,” prohlásil Nečas. Další pokračování koaliční spolupráce ODS a ČSSD na pražském magistrátu označil za nemožné a neudržitelné.

Boris Šťastný: "Koalice navržena narychlo a poměrně nestandardně, podporujeme primátora Bohuslava Svobodu. Od první chvíle měl a má moji absolutní podporu. Je třeba, aby veškeré takto vážné kroky, jako je jednání o koalici, byly schváleny našimi stranickými orgány. Navrhl jsem a doporučil schválit koaliční smlouvu a také byla drtivou většinou hlasů včetně mého schválena. Chci ale požádat Zdeňka Tůmu, aby regionální rada ODS ratifikovala novou koaliční smlouvu dříve, než budou voleny další orgány zastupitelstva. Regionální rada bude svolána na 17. hodinu."

Svobodovo křídlo v klubu ODS, které se dohodlo s TOP 09:

Primátora od začátku podporují všichni dosavadní zástupci ODS v radě hlavního města. Svobodovi náměstci Josef Nosek, Ivan Kabický, radní Aleksandra Udženija a Radek Lohynský.

V klubu zastupitelů se Svoboda těší podpoře Jana Kalouska, Ondřeje Pechy, Pavla Hurdy a Vladimíra Schmalze.

Deset členů klubu je loajálních k předsedovi pražské organizace a řadovému zastupiteli za ODS Borisi Šťastnému. Je spojováno se jménem vlivného podnikatele Tomáše Hrdličky. Ve čtvrtek ráno byli postaveni před hotovou věc.

Jde o tyto zastupitele:

Boris Šťastný
Dalibor Mlejsnký
Milan Richter
Rudolf Blažek
Gabriela Kloudová
Andrea Vlásenková
David Zelený
Pavel Klega
Petr Hána
Petr Bříza
Marie Kousalíková

Muž v pozadí Tomáš Hrdlička (ODS) Lidovým novinám sdělil, že primátor Svoboda separátně vyjednával s TOP09 minimálně měsíc. Nikdo z okruhu Svobody ani TOP 09 to ale nepotvrdil.

Rozpad magistrátní koalice ODS a ČSSD inicioval na pondělní schůzi regionální rady ODS Boris Šťasný bez toho, aby kohokoliv předem informoval. Oficiálně to zdůvodnil snahou o zastavení zadlužování metropole. Svoboda však v úterý naznačil, že by mohlo jít o jeho odstranění z funkce. Svoboda měl totiž zásadní výhrady k miliardovým tendrům na výstavbu čističky odpadních vod a nakládání s komunálním odpadem, které ozančil za předražené.

Návrh koaliční smlouvy mezi TOP 09 a předběžné rozdělení postů:

Bohuslav Svoboda zůstane primátorem. V jeho gesci budou finance, bezpečnost, věda a výzkum.

Prvním náměstkem primátora se stane Tomáš Hudeček (TOP 09) – dosavadní šéf kontrolního výboru zastupitelstva. Ve své nové pozici by měl mít na starosti územní plánování.

TOP 09 obsadí také post náměstka primátora se zodpovědností za infrastrukturu a křesla čtyř radních s kompetencí v oblasti informatiky a evropských fondů, veřejné správy a legislativy, kultury, památkové péče, výstavnictví, cestovního ruchu a zahraničních vztahů, školství, sportu a volného času.

Křeslo náměstka pro oblast zdravotnictví, sociální a bytovou politiku si podrží Ivan Kabický (ODS).

Stávající náměstek odpovědný za územní rozvoj Josef Nosek (ODS) by se měl nově starat o oblast dopravy. Aleksandra Udženija (ODS) zůstane na pozici radní odpovědné za oblast majetku, podpory podnikání.

Nové složení rady hlavního města

ODS – zůstává v původním složení, jen se u některých členů změnily kompetence.

Primátor – Bohuslav Svoboda
Aleksandra Udženija – majetek hlavního města
Josef Nosek – doprava, primátorův náměstek
Radek Lohynský – infrastruktura
Ivan Kabický – zdravotnictví a výstavnictví, primátorův náměstek

TOP 09 –
Tomáš Hudeček – primátorův 1. náměstek, územní plán
Pavel Richter – náměstek, infrastruktura, životní prostředí
Lukáš Manhart – legislativa
Václav Novotný – kultura
Eva Vorlíčková – informační technologie
Helena Chudomelová – oblast sportu a školství

Jakub Krupka, Jitka Eisenhammerová