Z obou jmenovaných politických subjektů se staly pomyslné jazýčky na vahách. Zatímco nové vedení pražské organizace ANO, respektive její předseda Martin Stropnický, chce stůj co stůj Trojkoalici i ČSSD přesvědčit o potřebě oživení mrtvého projektu spolupráce, TOP 09 se dohodla s ODS a trojkoaličním i sociálnědemokratickým zastupitelům nabízí „širokou koalici tradičních demokratických stran."

Ta by disponovala poměrně stabilní většinou šestatřiceti hlasů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. Jenže ČSSD prý zatím preferuje dosud trvající dohodu s ANO. Proto aliance TOP 09 a ODS nelenila a ve středu opět oslovila klub Pirátů. Spolu s Trojkoalicí a Nezávislými Tomáše Hudečka by dala dohromady většinu pětatřicet hlasů.

Pražské ANO po sobotním krajském sněmu nastoupilo do kolotoče vyjednávání o budoucí podobě magistrátní koalice. Za zavřenými dveřmi se teď s druhým nejsilnějším klubem v zastupitelstvu TOP 09 přetahuje o přízeň sociálních demokratů i Trojkoalice.

Nejlepší a nejlogičtější varianta

Novopečený předseda hnutí ANO v hlavním městě a ministr obrany Martin Stropnický se netají tím, že projekt koaliční spolupráce na půdorysu ANO, ČSSD a Trojkoalice by rád oživil. „Je to ta nejlepší a nejlogičtější varianta pro Prahu. Musíme ovšem konat co nejrychleji," zmínil po sněmu.

„Spolupráce s ANO je v tuto chvíli tou lepší variantou. S hnutím máme uzavřenou platnou dohodu," reagovali sociální demokraté na nabídku TOP 09 a ODS z minulého týdne k ustavení takzvané „široké koalice tradičních demokratických stran" spolu s Trojkoalicí.

Předseda klubu TOP 09 Václav Novotný namítl, že „ČSSD si podle svého aktuálního usnesení v tuto chvíli nedovede spolupráci s námi představit. To ale, přeloženo do obecné češtiny znamená, že zítra může být všechno jinak," poznamenal Novotný.

Náhrada za 'neposlušnou' Trojkoalici

Do jisté míry mu dává za pravdu další prohlášení ČSSD, konkrétně člena vyjednávacího týmu radního Petra Dolínka. Podle něj se ČSSD v budoucí koalici již nechce opírat o většinu jediného hlasu v zastupitelstvu, jak tomu bylo doposud. Podle kuloárních informací tím mohl mít na mysli koalici ANO a ČSSD, přičemž „neposlušnou" Trojkoalici by nahradila podstatně silnější TOP 09. Jenže ta se do spolupráce s ANO zase nikterak nehrne.

Fakt, že plán ustavení „široké koalice tradičních demokratických stran" zatím naráží právě na nevůli sociálních demokratů, si vyjednavači TOP 09 i ODS dobře uvědomují. To jim přitom nedává důvod vzdát se primárního cíle, a to varianty vládnutí bez účasti ANO. „Jsou dvě takové. A jedna z nich je i bez účasti ČSSD," nastínil Novotný. Konkrétně jde o koalici TOP 09, ODS, Trojkoalice, Pirátů a Nezávislých Tomáše Hudečka.

I proto občanští demokraté a TOP 09 ve středu nabídli ruku ke spolupráci klubu Pirátů. A nikoliv neúspěšně. „Hledali jsme programové priority, shody a průniky," zmínila ve středu předsedkyně klubu ODS Alexandra Udženija. Na stole prý mimo jiné byla problematika korupce, sestavování rozpočtu pro příští rok, ale třeba i obsazování postů ve vedoucích orgánech městských firem.

Obroušené ostré názorové hrany

„Shodli jsme se, že problematiku vnímáme stejně. Cíl je stejný, pouze se lišíme v některých způsobech, jak ho dosáhnout," sdělila Udženija. Ujistila rovněž, že se schůzkou do značné míry obrousily ostré názorové hrany právě mezi ODS a Piráty, kteří opakovaně deklarovali, že s občanskými demokraty nehodlají spolupracovat na úrovni magistrátní koalice.

Jisté urovnání vztahů nepopřel ani zastupitel za Piráty Mikuláš Ferjenčík. „Ovšem podmínka, že Piráti neusednou v městské radě s ODS i nadále trvá. Rozhodli o tom naši členové," doplnil. Od Pirátů lze tak pravděpodobně očekávat nanejvýš tichou podporu menšinové koalice.

Varianty nové magistrátní koaliceOživení stávající koaliční spolupráce ANO, ČSSD a Trojkoaloice (prosazuje nový předseda pražské organizace ANO Martin Stropnický. ČSSD i Trojkoalice se k této variantě staví vlažně. Představuje 33 hlasů, tedy minimální možnou většinu jediného hlasu v 65členném zastupitelstvu.

Široká koalice tradičních demokratických stran TOP 09, Trojkoalice, ODS a ČSSD. Opírala by se o většinu 36 hlasů. ČSSD ji ale nepovažuje za nejlepší variantu. 

Představovala by spolupráci ANO, ČSSD a TOP 09 se 37 hlasy.

Koalice TOP 09, Trojkoalice a ODS s tichou podporou Pirátů a Nezávislých Tomáše Hudečka by se opírala o většinu 35 hlasů.