A místo věčného zákulisního jednání radši pracovat? Toto jsou nejčastější otázky, které v posledních dnech zaměstnávají mnoho Pražanů. Proto Pražský deník oslovil Petra Pravdu, studenta předposledního ročníku politologie na Univerzitě Karlově, aby objasnil, jaké důsledky mohou mít magistrátní šarvátky. Nejen pro samotné politiky, ale také Pražany.
Petr Pravda, student čtvrtého ročníku politologie na Univerzitě Karlově, odpovídá na dotazy Pražského deníku:
Jak byste charakterizoval situaci, ve které se nyní nachází pražská TOP 09 s ODS?
Jde podle mého názoru o klasický boj o moc a pozice. TOP 09 chce získat prestižní post primátora. Nejde však o pouhý souboj o vliv v Praze, ale jedná se o součást boje o pozici největší pravicové strany v naší republice. V tomto souboji je post primátora Prahy velmi důležitý. Pokud totiž chce být TOP 09 dlouhodobě nejsilnější pravicovou stranou, pak nemůže být závislá jen na osobní popularitě ministra zahraničí. Pokud by obsadila post primátora Prahy svým členem, pak by se tento člověk mohl stát druhou výraznou osobností strany.
A pokud se žádná škatulata na primátorském křesle dít nebudou?
Pokud by i do voleb do poslanecké sněmovny byl primátorem stále Bohuslav Svoboda, pak se tu otvírá možnost, že by stál v čele kandidátky své strany v těchto volbách. To by mohlo oslabit efekt osobní popularity předsedy TOP 09, který je pro tuto stranu klíčový.
Platí podle vás rčení „Když se dva perou, třetí se směje"? Je tento stav pro ČSSD příznivý?
ČSSD není součástí stávající koalice na magistrátu Prahy. Nemá ani jakýkoliv podíl na současných sporech stávající koalice. Musí tedy vyčkávat, zda bude oslovena jednou z pravicových stran. Pokud by se koalice TOP 09 a ODS opravdu rozpadla, pak to samozřejmě výrazně zlepší vyjednávací pozici sociální demokracie.
Co podle vás hraje TOP 09 ve vyjednáváních do karet?
Topka by ráda získala post primátora. Má na své straně několik výhod. Může se opřít o to, že jako vítěz voleb má na tento post nárok. Další její výhodou je, že se zdá, že uvnitř ODS oslabuje pozice primátora Svobody. TOP 09 může také svému koaličnímu partnerovi pohrozit tím, že začne vyjednávat s ČSSD. ODS má velkou nevýhodu v tom, že není schopná vystupovat jednotně. To velmi oslabuje její pozici při koaličních vyjednáváních. Navíc je tu problém v tom, že části ODS by vyhovovalo, když by byla oslabena pozice primátora Svobody.
Je tato magistrátní rozepře pro vás oživením ve škole? Diskutujete o ní se spolužáky?
Nám právě začalo zkouškové období, proto se soustředíme především na úspěšné absolvování zkoušek. Není nyní tolik času na diskuze o politice. Obecně lze říci, že ve škole se spolužáky často debatujeme o politice, ale debaty se vedou především o otázkách celostátní politiky a o významných zahraničních událostech.
Zajímají boje o primátora a nadvládu v Praze její občany?
Myslím, že současnou rozepři na magistrátu velká část obyvatel Prahy pozorně sleduje. Je to dáno tím, že média dávají velký prostor dění na magistrátu. Praha je bezesporu mediálně nejsledovanější kraj, což dění na magistrátu Prahy staví pomalu na úroveň celostátní politiky.
Několik oslovených Pražanů mi mimo diktafon řeklo, že je stejně jedno, kdo na magistrátu nakonec bude. „Zloděj jako zloděj," zaznívalo od nich nejčastěji…
Obávám se, že mnoho obyvatel Prahy v současné době nerozlišuje mezi jednotlivými politiky a vnímá je všechny velmi negativně. To může vést k tomu, že znechucení z politiky bude využito novými stranami, které mají za sebou často velmi podezřelé osoby. Myslím, že ukázkovým příkladem tohoto jevu byly Věci veřejné.