„Je to ta první a jediná cesta, kterou se nyní vážně zabýváme," doplnil ho předseda pražské ODS a zastupitel Filip Humplík.

„Hledáme vzájemný programový průnik. Příští týden se znovu sejdeme," poznamenal ke čtvrteční schůzce s vyjednavači TOP 09 a ODS lídr Trojkoalice Petr Štěpánek.

Pokud se dle Novotného a Humplíka podaří obrousit některé programové neshody, může se v Praze zrodit středo-pravá koalice. S největší pravděpodobností menšinová koalice TOP 09 a Trojkoalice s tichou podporou ODS, Pirátů a Nezávislých Tomáše Hudečka.

Zastupitel za Piráty Mikuláš Ferjenčík totiž ve čtvrtek připomněl, že jeho klub nepodpoří radu s přímou účastí ODS a zároveň, že Piráti v radě rovněž neusednou. ODS by podle předsedkyně klubu Alexandry Udženija proti případné menšinové variantě vládnutí nebyla.

Hodně teď záleží na ČSSD, která zatím zvažuje, zda vytrvá ve spojenectví s ANO, nebo přijme dřívější nabídku TOP 09 a ODS na ustavení „široké koalice tradičních demokratických stran."

VariantyOživení stávající koaliční spolupráce ANO, ČSSD a Trojkoalice (které prosazuje nový předseda pražské organizace ANO Martin Stropnický). Představuje 33 hlasů, čili minimální možnou většinu jediného hlasu v 65členném zastupitelstvu.

Široká koalice tradičních demokratických stran TOP 09, Trojkoalice, ODS a ČSSD. Opírala by se o většinu 36 hlasů.

ČSSD si nejspíš představuje spolupráci ve formátu ANO, ČSSD a TOP 09 se 37 hlasy.

Koalice TOP 09 a Trojkoalice s tichou podporou Pirátů, ODS a Nezávislých Tomáše Hudečka by se opírala o většinu 35 hlasů.

Čtěte také: Pražské ANO preferuje obnovu koalice, ale jedná i s ostatními