Trojkoalice v čele se Štěpánkem vypověděla koaliční smlouvu minulý týden, současné vedení se ale na jednání zastupitelů vyměnit nepodařilo. Štěpánek s výtkami nesouhlasí, situaci podle něho zavinily TOP 09 a ČSSD.

„Na pondělí bylo svoláno mimořádné jednání rady, poté bylo zrušeno, stejně jako dnes. Začaly se hromadit praktické problémy, jejichž řešení není odvislé od politiky. Vedení městské části je paralyzované," řekl ve středu místostarosta Jan Petr (TOP 09).

Radní se prý nesešli od 4. března. Navíc radnice stále nemá rozpočet a funguje v rozpočtovém provizoriu. „Například investiční odbor stojí a nemůže nic dělat. Rada se scházela jednou za 14 dní a projednávala asi 70 materiálů, tak si dovedete představit, kolik se toho za ten zhruba měsíc na odborech hromadí," řekl zástupce starosty Jiří Bodenlos (ČSSD).

Ohroženo je údajně čerpání dotací. Radnice totiž nemůže rozhodnout o žádostech o finance z evropských fondů, přičemž má jít až o desítky milionů korun. Již nyní prý měly být žádosti schvalovány. „Marně zatím také čekají organizace na granty od radnice. Granty nebyly schváleny a byla dokonce i rozpuštěna grantová komise," řekl místostarosta Petr Horálek (ČSSD).

Vše je v normálu

Štěpánek s výtkami nesouhlasí. „Jsou to naprosté nesmysly. Radnice normálně funguje, hospodaří podle rozpočtového provizoria. Žádosti o evropské granty jsou normálně podány," napsal ve středu ČTK v textové zprávě Štěpánek.

Situaci v koalici podle něho destabilizovali naopak Petr s Bodenlosem. „A to když jednali o její změně a o mém odvolání. Teď se to obrátilo proti nim," dodal.

O budoucnosti radnice mají zastupitelé jednat v sobotu 28. března. Trojkoalice ukončila spolupráci s TOP 09 a ČSSD v pátek, kdy na jednání zastupitelů Štěpánek bez upřesnění řekl, že byla porušena koaliční smlouva.

V tajné volbě, která následovala, však nebyli odvoláni radní za TOP 09 a ČSSD. Pro odvolání hlasovalo 22 zastupitelů, potřeba ale bylo 23 hlasů. Jednání bylo nakonec ukončeno a odročeno.

Čtěte také: V Praze 4 se rozpadla koalice Trojkoalice, TOP 09 a ČSSD