Budoucí primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v neděli odmítl dát záruku pražskému lídru TOP 09 Zdeňku Tůmovi na to, že jeho strana dostane křeslo předsedy kontrolního výboru v zastupitelstvu. „Odpověď vám mohu dát až po koaličním jednání. Nemohu tu teď říkat svůj názor, mohlo by to jednání narušit,“ řekl Svoboda.

Tůma v České televizi naproti tomu znovu odmítl Svobodovu nabídku na jedno křeslo v městské radě. „Je to stejné, jako kdyby vláda nabídla sociální demokracii jedno místo, aby ji mohla snadno kontrolovat. To je úplný nesmysl a ODS to dobře ví,“ zdůraznil Tůma. Dodal, že TOP 09 nemá zájem o post člena rady, ale o šéfa kontrolního výboru. „Máme obavu, že je to hra, která bude směřovat k tomu, aby to místo nabídla koalice komunistům.“

V uplynulém volebním období komunisté tuto funkci v zastupitelstvu skutečně zastávali.

Za TOP 09 se postavil i volební lídr ČSSD Jiří Dienstbier, který po volbách odstoupil z vyjednávacího týmu. Důvodem byl jeho nesouhlas s tím, aby ČSSD spolupracovala s ODS. „Praxe, která tu byla, že komunisté za uvolněné křeslo předsedy kontrolního výboru kryli ODS záda, když bylo potřeba dodat hlasy, tak to považuji za nelegitimní,“ uvedl Dienstbier.

Tůma zůstane řadový zastupitel

Tůma doplnil, že místo v kontrolním výboru nechce pro sebe. Zatím chce prý zůstat řadovým zastupitelem. Připustil ale možnost, že se bude příští rok ucházet o funkci předsedy pražské organizace TOP 09. „Je to logický krok,“ uvedl.

Svoboda řekl, že uvažuje o kandidatuře na funkci místopředsedy pražské ODS. „Já se budu snažit, abych se do vedoucích struktur pražské ODS dostal, abych měl možnost komunikovat na stranické úrovni, ale není mou ambicí stát se předsedou pražské ODS. Místopředseda je funkce, kterou bych mohl časově zvládat,“ řekl Svoboda, který vstoupil do ODS teprve těsně před volbami, když byl jmenován jejím volebním lídrem v Praze.

Dienstbier uvedl, že hodlá v budoucnu kandidovat na funkci předsedy ČSSD v Praze, ale rozhodně ne na funkci předsedy celé ČSSD. Potvrdil také, že se jako zastupitel nezúčastní žádného hlasování o členech rady.

Všichni lídři se také vyjádřili k vyhlídkám dohodnuté koalice ODS s ČSSD na vládnutí v Praze po celé čtyři roky. Zatímco Svoboda prohlásil, že nevidí důvod, proč by koalice neměla vydržet, a Dienstbier označil její možný rozpad za málo pravděpodobný, Tůma soudí, že její trvání může být omezené. „Je to velmi křehká koalice s malou většinou a možnost její existence po celé čtyři roky vidím tak 50 na 50,“ řekl lídr pražské TOP 09.

JAN HORÁK A ČTK