Tomáš Protiva se začal o plazy a plže zajímat už jako dítě. „Ze začátku jsem měl rybičky, a pak jsem začal chovat želvy. Ty se mohou také krmit šneky, tudíž jsem jich několik koupil a snažil se je rozmnožit. Potom se mi ale šneci zalíbili,“ popsal začátek své šnečí „mánie“ Tomáš. Vystudovaný přírodovědec začal chovat několik druhů šneků a jezdil za nimi dokonce i po celém světě.

Chovatel tak navštívil tropy v jihovýchodní Asii či na Madagaskaru, kde zkoumal, jak tamější šneci žijí. Nyní jich má na Žižkově asi tisíc dospělých a několik tisíc mláďat. Mezi ty největší patří druh Achatina achatina, jehož ulita dosahuje až 20 centimetrů a může vážit až kilo. „Ty mají chovatelé nejraději. Pokud šneky navyknete, dají se třeba i hladit. Jednoho velkého jsem nosil na burzu v Holešovicích, která se koná každý měsíc. Byl už tak zvyklý na lidi, že se v klidu nechal hladit, aniž by zalezl do ulity,“ vysvětlil Tomáš.

Šneci zároveň patří mezi méně náročná domácí zvířata. Jejich chov vám nezabere moc času a ani vás finančně nezrujnuje. Těmto plžům stačí malý boxík, průhledná krabice či terárium. „Samozřejmě záleží na každém, jak si chce šnečí domov vyzdobit a kolik do něj chce investovat. Samotná pořizovací cena šneka se pohybuje od 50 do 200 korun. U vzácnějších druhů stojí jeden kus až 2000. Plže pak stačí krmit zeleninou, nejraději mají okurky či saláty. Někteří se ale živí třeba i houbami. Ještě by měli mít k dispozici sépiovou kost či mletý vápenec, ten potřebují na tvorbu ulity,“ uvedl milovník šneků.

Bez potravy vydrží sami doma klidně týden či dva, tudíž vám je nemusí rodina či sousedka přes dovolenou chodit hlídat. Plži dokonce nepotřebují ani vodu, jelikož si ji berou přímo z potravy. Stačí jim přirozené světlo v místnosti a pokojová teplota, nejlépe nad 20 stupňů. „Netrpí ani žádnými nemocemi, jsou velmi odolní. Někteří jedinci se dožívají až 10 let,“ uvedl chovatel.

Tomáš se pyšní mnoha zajímavými druhy plžů. Chová šneky s bílou nohou, zelenou ulitou nebo třeba slimáky připomínající palačinku. Někteří šneci dokonce vyvrací známé lidové přirovnání „vleče se jako šnek“. Jde o druh, který je masožravý a živí se jinými, menšími šneky. „Tento šnek je rychlý, protože potřebuje logicky dohnat ty pomalejší, aby je sežral,“ uzavřel Tomáš.