Tomáš Holý se do povědomí veřejnosti dostal především filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku režisérky Aleny Poledňákové a jeho pokračováním Jak dostat tatínka do polepšovny. Už předtím se však objevil ve snímku Marečku, podejte mi pero! A ve filmu Ať žijí duchové. Mezi další jeho filmy patřilo například Setkání v červenci nebo Za trnkovým keřem.

Z vlastního rozhodnutí však v herecké kariéře nepokračoval a další role odmítal. Zemřel v roce 1990 krátce před svými dvaadvacátými narozeninami při autonehodě v severních Čechách.

Pamětní desku i vzpomínkovou akci na Tomáše Holého podpořila městská část, kde prožil téměř celý život. Ve dvou letech se s rodiči přestěhoval do Nuslí a na adrese Petra Rezka číslo 3 zůstal s matkou i po rozvodu rodičů.

„Pro nás z Prahy 4 je důležité, že Tomáš Holý byl s naší městkou částí spojen téměř celý svůj život. Pamětní desku, která jednoho z našich nejoblíbenějších mladých herců připomíná, jsme proto s radostí podpořili. Za své filmové dílo si Tomáš Holý jistě zaslouží pamětní místo, kam na něj budou lidé moci chodit vzpomínat,“ uvedl místostarosta pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09).