Dalšími adepty jsou královéhradecký biskup Jan Vokál a břevnovský arciopat Prokop Siostrzonek. K informaci se ani jeden z uvedených mužů nechtěl vyjádřit. „Z podstaty věci to nebudu komentovat,“ uvedl Holub.

Žádné podrobnosti nesdělil ani vatikánský velvyslanec, apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, kterého Deník kontaktoval. Právě on vybírá kandidáty, z nichž jeden nahradí Dominika Duku.

Část života strávil v armádě

Balvo papeži po předchozích konzultacích s dalšími duchovními i laiky předloží jména tří vhodných uchazečů. Celý proces, v němž má poslední slovo Vatikán, je velmi zdlouhavý a tajný.

Holub usedl do čela plzeňské diecéze v roce 2016, když vystřídal Františka Radkovského. Část svého kněžského života strávil v armádě. Nejdříve nastoupil jako první vojenský kaplan, působil v Bosně a Hercegovině, později jako hlavní kaplan armády.

Byl generálním sekretářem České biskupské konference, kde je nyní předsedou ekonomicko-právní komise. Zároveň je šéfem komise pro katolickou výchovu a rady pro ekumenismus a mezináboženský dialog.