Čeští zastánci legalizace konopí se počátkem května setkávají pravidelně, letošní protest je již čtrnáctý v řadě. Převážně mladí lidé z Prahy i okolí se letos opět nejprve sešli na Karlově náměstí. „Demonstrujeme tady proti kriminalizaci konopí a jejich uživatelů. Žádáme vládu, aby ukončili tuhle nesmyslnou válku proti konopí. Vraťte nám naše konopí a respektujte naše práva,“ řekli pořadatelé při krátkém proslovu.

Za doprovodu hlasitě hrající hudby a pod oblaky kouře z tabákových i marihuanových cigaret se poté průvod vydal centrem Prahy přes Václavské náměstí a Vinohrady na Žižkov. Na pořádek dohlížely desítky policistů v uniformách i v civilu, během pochodu ale nemusely řešit žádný konflikt, řekl velitel policistů. Tančící a skandující mladí lidé s transparenty se na Václavském náměstí stali atrakcí pro turisty, kteří je fotografovali.

Zatímco velitel zásahu odhadl počet účastníků průvodu mezi 5500 a 6000, podle organizátorů byl jejich počet vyšší.

15 tisíc návštěvníků

Na Parukářku průvod došel kolem 14:45. Během dne se v parku vystřídalo několik tisíc lidí. „Parukářkou jistě během dne prošlo 15.000 návštěvníků a v téhle chvíli je nás tu určitě 10.000,“ řekl večer za pořadatele Robert Veverka. Podobné množství účastníků odhadovala i policie, podle níž se akce obešla bez problémů.

Lidé si přišli poslechnout živou i reprodukovanou hudbu, kterou pro ně připravili organizátoři na dvou pódiích. Legalizaci konopí přijeli podpořit hudebníci z celé republiky, nad Žižkovem se tak nesly rytmy reggae, ska nebo hip hopu.

Návštěvníci vybavení dekami obsadili na Parukářce všechny trávníkové plochy. S sebou si přinesli vodní dýmky, někteří předváděli své žonglérské umění. U desítek stánků si lidé mohli koupit kromě občerstvení i výrobky z marihuany, a to od oblečení z konopí po konopné pivo. I letos organizátoři rozdávali semínka marihuany. Akce se sice jmenuje Semínka seniorům, vzít si je ale mohl každý „nemocný plnoletý občan“. Účastníci se také mohli podepsat pod petici žádající legalizaci marihuany.

V minulosti se Million Marihuana March, jak se protest jmenuje, konal na Letné. Kvůli výstavbě tunelu Blanka, který změnil tamní plochu na staveniště, se happening přesunul na Parukářku. Podobný pochod se pod stejným názvem dnes konal i v dalších světových metropolích.

Nejrozšířenější ilegální drogou v ČR

Marihuana je podle všeho nejrozšířenější ilegální drogou v ČR, podle průzkumů ji vyzkoušela více než polovina lidí ve věku 15 až 34 let. V posledním roce kouřilo marihuanu až 15 procent dospělých, podle loňské vládní zprávy o drogách je míra užívání marihuany mezi mladými lidmi dokonce nejvyšší v Evropě. Podle zákona není držení „menšího než malého množství“ drogy – v případě marihuany jde o 15 gramů – trestným činem, ale jen přestupkem. Policie navíc drogu v tomto množství dosud nemohla zabavit, nedávno ale parlament přitvrdil.

Volání po legalizaci marihuany tak dosud neuspělo, ačkoli její zastánci poukazují na to, že užívání konopí může pomoci u zeleného očního zákalu nebo ulevit nemocným s rakovinou nebo roztroušenou sklerózou. Před měsícem Státní ústav pro kontrolu léčiv zaregistroval první lék, který obsahuje výtažek z konopí – ústní sprej má pomáhat pacientům s roztroušenou sklerózou od svalové ztuhlosti. Část odborníků ale poukazuje i na nebezpečí častého užívání marihuany, u lidí s genetickými předpoklady může odstartovat vznik schizofrenie.

V posledních letech se pak mění tradiční obraz producenta marihuany, kterou často pěstovali přímo její uživatelé pro sebe či nejbližší okolí. Policie nyní stále častěji odhaluje velkopěstírny, za kterými vesměs stojí vietnamská zločinecká uskupení. Podle šéfa Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrychy loni vzrostlo průmyslové pěstování konopí o 100 procent, velká část produkce míří podle policistů do zahraničí, a to na západ i východ.