Tak co budou dnes večer dávat v televizi? „Mně to může být úplně jedno, nejde mi totiž ani jeden program,“ reaguje Tereza Kroužková ze Záběhlic. Ona a další stovky domácností se už od pátku nemohou dívat na žádný pořad.

Minulý týden totiž České radiokomunikace spustili digitální vysílání opět z vysílače Žižkov. Z tohoto důvodu musejí specializované firmy otočit antény do původního směru a vyměnit programové filtry.

Bez programů budou ještě dlouho

„Vše bylo projednáno s předstihem, ale veliké množství zákazníků a kapacity firmy neumožňují okamžitou nápravu. Zástupci společnosti přislíbili opravu v termínu od 5 do 7 dnů,“ informoval správce objektu bytového domu v Záběhlicích.

Ještě několik dní se tak lidé určitě na televizi dívat nebudou. „Samozřejmě se kvůli tomu nezhroutím. Na druhou stranu si službu platíme, tak ji chceme dostávat stále v plné kvalitě,“ řekla Markéta Rakouská, která je bez televizních programů ve Stodůlkách.

Firmy nestíhají, antén je příliš mnoho

Signál byl zhruba po měsíci přesunut z vysílače na Strahově zpět na Žižkov už minulý pátek. Firmy, jež zajišťují úpravu antén, ale nestíhají uspokojit obrovský nápor žadatelů. Jedná se totiž o stovky domácností respektive bytových domů. close zoom_in

„Ve firmě, jež nastavení provádí, mi bylo řečeno, že na náš dům se mohou dostat také až za dva nebo tři týdny. To je opravdu hrůza. Asi před měsícem jsme si koupili set top box a máme s ním jen potíže. Nyní nám funguje jen pár hloupých programů,“ stěžoval si Jiří Jílek z Velké Ohrady.

Zlaté české ručičky si vždy poradí

Společnosti ale nemají tolik zaměstnanců, aby mohly opravit antény rychleji. „Je nám to líto, ale naši zákazníci musejí být trpěliví, my pracujeme na maximum,“ řekla zástupkyně firmy na opravu antén.

Zákazníkům tedy nezbývá, než čekat. S tím se ale právě Jiří Jílek nechtěl smířit a problém vyřešil sám. „Pomocí kusu starého koaxiální kabelu jsme si v podstatě vytvořili náhradní anténu, kterou jsme napojili na set top box a světe div se, programy nám fungují,“ poradil Jiří Jílek.

Digitální evoluce je v plném proudu

I přesto, že s digitalizací mají někteří lidé problémy a nesouhlasí s ní, nemůže ji nic zastavit. V televizích probíhala kampaň o digitalizaci o hodně měsíců dopředu, takže se každý mohl včas připravit. Na druhou stranu je fakt, že Pražané nemohli nijak ovlivnit současné problémy.

V současné době již digitální síť dosáhla pokrytí 51 procent obyvatel země. Signál je dostupná v Praze i Středočeském kraji. Detailní informace o termínech, kmitočtech a lokalitách mohou diváci sledovat na webových stránkách Českých radiokomunikací v sekci vysílací služby.

„Veřejnoprávní sítí je pokryto okolo 57 procent obyvatelstva v České republice a sítí Českých radiokomunikací (ČRa) s programy soukromých televizí je pokryto 51 procent obyvatel,“ uzavřel Kamil Levinský, ředitel Úseku pro transformaci společnosti ČRa.

Za společnosti, které vyřizují objednávky na přesměrování antén v Praze, Marie Šedivá Deníku řekla:

Zaměstnanci firem, jež opravují antény, pracují na doraz

Stovkám pražských domácností kvůli spuštění digitálního vysílání opět ze žižkovského vysílače nejdou televizní programy. Firmy, které otáčejí antény zpět do původního směru na vysílač na Žižkově, vzkazují svým zákazníkům, ať mají trpělivost. Jedna ze zaměstnankyň takovéto společností Marie Šedivá říká: „Antén je obrovské množství, rychleji opravdu pracovat nemůžeme.“ close zoom_in

Můžete odhadnout, jak dlouho ještě bude trvat, než přesměrujete všechny antény?

Přesně to opravdu říci nemohu. S pracemi jsme začali už minulý pátek, ale domů je opravdu hodně. Možná bude vše hotové do konce tohoto týdne, možná to bude trvat ještě celý příští týden.

Kolik domácností přesun signálu postihl?

Zasáhlo to v podstatě celou Prahu amy rozhodně nejsme jediná firma, která je tolik vytížená. Nestíhají nikde, společnosti na to nejsou kapacitně vybaveny. Ten, kdo si opravu objednal dopředu, tomu budou programy fungovat dříve. Urychlit to ale v žádném případě nelze. Naši zaměstnanci pracují od rána třeba až do půlnoci.

Jsou bez signálu jen domácnosti?

Určitě ne, napříkladmyse specializujeme také na celé bytové domy. Takže třeba v jednom takovém domě, čeká na přesměrování jedné antény několik desítek domácností a stovky lidí. Podobně jsou na tom ale třeba i hotely, nákupní střediska a další zařízení. Ještě jednoumusím zopakovat, že všichni musejí být trpěliví.