„Při koronavirové infekci se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti viru , který je původcem nemoci (SARS-CoV-2). Tyto protilátky v krvi vyléčené osoby přetrvávají ještě dlouho. Podání plazmy odebrané osobě, která prodělala uvedené onemocnění, je jednou z možností, jak nemocné s koronavirem můžeme léčit. Je to nová experimentální léčebná metoda, která by mohla pomoci,“ píše Thomayerova nemocnice na webu.

Její transfuzní oddělení se proto obrací s prosbou darování plazmy na veřejnost – přednostně na muže z Prahy a okolí, u nichž proběhlo onemocnění COVID-19 „pod obrazem chřipky“. Předpokladem je věk od 18 do 60 let, váha vyšší než 60 kilogramů, čtrnátctidenní odstup od posledního negativního vyšetření přítomnosti viru SARS-CoV-2 a pochopitelně celkově dobrý zdravotní stav.

Stejné podmínky darování plazmy má ve své výzvě také ÚHKT s konstatováním, že plazma vyléčených pacientů může pomoci k zachráně života dalších: „Pokud jste onemocněli a měli teplotu vyšší než 37,5 stupňů, suchý kašel nebo dušnost, pravděpodobně jste si vytvořili protilátky proti koronaviru.“

Pacienti jsou ve vážném stavu

V Thomayerově nemocnici už lékaři plazmu od dárců (zatím byla odebrána od šesti lidí, další zájemci se hlásí) použili u dvou pacientů s těžkým průběhem covid-19. „Oba pacienti jsou ve velmi vážném stavu a jsou hospitalizováni na anesteziologicko-resuscitační klinice. Léčebné podání plazmy bylo provedeno podle schváleného protokolu, který je v souladu s evropskými doporučeními,“ uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek.

Zdravotníci z dosavadních odběrů vyrobili osm jednotek plazmy, které jsou určeny pro čtyři léčebné dávky. „Jakmile budeme mít k dispozici první data, budeme moci analyzovat účinek léčby,“ dodal mluvčí „Thomayerky“. Totu experimentální metodu už použili, nebo o ní uvažují, lékaři v nejzasaženějších oblastech – tedy v Číně, severní Itálii a USA. 

Podle informací zpravodajského protálu iDNES.cz se v Česku už druhý pacient dočkal podání experimentální léku Remdesivir, který je určen pro nakažené koronavirem v kritickém stavu. Jako první ho dostal taxikář ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN), jeho stav se postupně zlepšil a muž poděkoval v emotivním videu z lůžka zdravotníkům.

Remdesivir použili teď i ve Fakultní nemocnici v Motole. „V minulých dnech byl tento přípravek podán jednomu z našich CoVID+ pacientů ve vážném stavu na umělé plicní ventilaci,“ uvedl Tomáš Vymazal, přednosta KARIM 2. LF UK a FN Motol. „V tuto chvíli není žádný další pacient pro podání remdesiviru indikován,“ řekl motolský lékař.

Právě FN Motol má být podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly jedním ze tří zdravotnických zařízení, kde by mohla probíhat klinická studie léku. Společnost Gilead jakožto výrobce Remdesiviru už začala podle všeho jednat s Nemocnicí Na Bulovce, kde klinická studie už běží. Smlouvu už podepsala brněnská nemocnice. V Motole zatím čekají. Další dodávky přípravku, který by mohl pomoci v boji s koronavirem, očekává i VFN.