On-line ke koronaviru najdete ZDE

Nemocnice v reakci na to dnes na svém webu uvedla, že zdravotnický personál "nepochybil a v dané situaci se zachoval zcela profesionálně a podle standardních postupů a opatření".

Zdravotníci pacienta přijali 10. března, kdy se o koronaviru uvažovalo hlavně u lidí, kteří se vrátili ze zahraničí. Muž ale cestovatelskou anamnézu neměl. Poté, co se u dvou sester z plicního oddělení potvrdila nákaza, Prymula novinářům řekl, že měly všechny potřebné ochranné pomůcky, nakazily se ale zřejmě při jejich svlékání.

Dočasná odběrová ambulance v Thomayerově nemocnici
Zemřela sestra z Thomayerovy nemocnice. Prymula: Koronavirus nebyl příčinou

Podle vedení nemocnice ale zdravotní sestry i lékař "dělali všechno pro to, aby pacienta především zachránili a udrželi jej při životě, a to navzdory tomu, že se jednalo o velmi komplikovaného a extrémně obézního pacienta, který tak dostal šanci na život".

Léčba by byla shodná

"Je nutné uvést, že pokud by byl pacient od začátku pozitivní na koronavirus, tak u něho přijatá a poskytnutá léčba související se zápalem plic, by byla prakticky shodná," doplnila nemocnice.

V současné době je pacient ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a je mu podáván experimentální lék remdesivir.

Alzheimer Home začal pro své zaměstnance budovat 29. března v Praze karavanové vesničky, aby co nejvíce zamezil šíření koronaviru.
Alzheimer Home stěhuje zaměstnance do karavanů. Budou blíž klientům

Nákaza koronavirem se později projevila také u zdravotnického personálu a u pacientů v oddělení následné péče krčské nemocnice, kde jeden ze seniorů i zemřel. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) minulý týden v souvislosti s tím řekl, že tamní situaci bude prověřovat pražská hygiena. Případ v Krči byl podle něj "trochu zvláštní", mimo jiné protože prý všichni zaměstnanci měli ochranné prostředky.

K dnešku byla podle nemocnice prokázána na uvedeném oddělení nákaza u 24 pacientů a šesti sester, které jsou nyní v domácí karanténě.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník

Thomayerova nemocnice.
Trochu "zvláštní případ". Situaci v Thomayerově nemocnici prověří hygiena