Označování psů není v Praze žádná novinka. Podle vyhlášky musejí majitelé nechat svým zvířatům vytetovat číslo nebo aplikovat mikročip. V lednu však vstoupí v platnost zákon, jenž preferuje čipování. A tak budou muset chovatelé, kteří se v minulosti rozhodli pro tetování, dodatečně pořídit i mikročip. Výjimku mají jen starší zvířata.

„Přesně řečeno, povinné očkování psa proti vzteklině bude od 1. ledna uznáno za platné pouze v případě, že pes bude označen mikročipem, s výjimkou psů, kteří mají jasné čitelné tetování provedené před 3. červencem 2011,“ ozná-mil mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Kontroly bude provádět veterinární správa, která primárně navštěvuje hlavně profesionální chovatele. Za porušení povinnosti může od 1. ledna udělit pokutu až 20 tisíc korun.

Termín není problém

V metropoli je hlášeno přes 80 tisíc psů. Kolika z nich se povinnost týká, není zřejmé. Veterinární správa takovou statistiku nevede a magistrát informaci nesdělil. „Označení psa mikročipem na žádost chovatele provede veterinární lékař a tetování odborně způsobilá osoba. V Praze je tak tato otázka lichá,“ reagoval mluvčí úřadu Vít Hofman.

Veterináři mají kvůli zákonu více práce, není to ale tak, že by fronty stály až ven. Sehnat termín není problém. Například klinika Wellpet v Praze 6 jich hned na příští týden nabízí několik desítek.

Čip je několik milimetrů dlouhý a injekčně se vpravuje do podkoží zvířete. „Obal mikročipu je vyroben z biokompatibilních materiálů, na které organismus zvířete nereaguje jako na cizí těleso,“ doplnil Majer.

Cenu si určuje každá ordinace sama. Záleží hlavně na typu čipu a na tom, zda je v ceně i zápis do některého z chovných registrů. Průměrně je to tři až pět stovek.

Sleva na poplatku

Profesionální chovatelé o novele vědí už dva roky, a tak v poslední době volí raději mikročipy. Řada „pejskařů“ však o ní neměla ponětí. Mezi ně patří třeba i dvaaosmdesátiletá Božena H. ze Střížkova. „Když zemřel manžel, děti mi pro radost sehnaly pejska a rovnou řešily i všechny povinnosti kolem. Číslo má vytetované v oušku,“ svěřila se dáma s obavou o to, kolik čip stojí.

Útěchou jí i dalším majitelům psů snad bude alespoň to, že městská vyhláška přiznává očipovaným psům slevu na poplatku dva roky po sobě až o 350 korun.

Čipování má být hlavně bičem na takzvané množírny. Běžným majitelům psů může pomoci třeba v případě, kdy se jejich mazlíček zaběhne.