Muž podle Valenty zůstává v pražské nemocnici Bulovka, ale v normálním režimu. Je u něho nutné provést další vyšetření a léčit ho. Další lidé, kteří jsou v karanténě v zařízení hasičů na Ostravsku, budou propuštěni. „Není důvod, aby byli dál zadržováni," uvedl Valenta.

Muž z podezřením na MERS pracuje v cestovní kanceláři a doprovázel zájezd do Polska. Muž ukončil cestu autobusem v Ostravě s příznaky celkové slabosti a horečkou nad 39 stupňů Celsia. Autobus s turisty pokračoval do Krakova. Odtud byl vrácen podle pokynu epidemiologa, aniž cestující měli možnost autobus opustit.

V červnu se objevil v ČR první případ podezření na MERS, tehdy šlo o pětadvacetiletého muže, který se rovněž vrátil z Koreje s rýmou a teplotou. Vyšetření následně ukázalo, že nakažen není.

Infekce MERS se objevila poprvé v oblasti Blízkého východu v roce 2012, od té doby tam na ni zemřelo na 500 lidí. V Koreji nemoc propukla v květnu. MERS se projevuje jako nachlazení, pokračuje však závažným onemocněním plic a způsobuje i akutní selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcinace, zatím není známý ani způsob léčby.

Čtěte také: Muž s podezřením na MERS je na Bulovce, 30 lidí v karanténě