„Rodiče od nás v pondělí dostali informativní dopis o tom, že dnes obdrží testovací sady. Každá obsahuje dva testy jeden antigenní a druhý pro metodu PCR. V případě negativního výsledku prvního testu má zákonný zástupce vyplnit čestné prohlášení a poslat dítě do školy,“ popsala Cyprichová postup samotestování ze vzorků slin, které se vkládají do sterilní nádoby.

Výsledek je zřejmý do půl hodiny od provedení testu. V případě pozitivního výsledku mají rodiče odebrat ještě druhý vzorek a odevzdat ho do sběrného boxu na testovacím místě před poliklinikou v ulici Lovosická.

Metropole pospíchá

Testování zahájené v Praze 9 z iniciativy místní radnice a hlavního města je součástí širšího pilotního projektu. Metropole v jeho rámci zatím objednala tři tisíce kusů sad pro testování ze slin pro mateřské a základní školy a dva tisíce pro střední.

V obou kategoriích by mělo jít o celkem pět škol. Zatímco žáci prvních a druhých ročníků základních škol i děti z „mateřinek“ už jsou ve třídách přítomni, u středoškoláků počítá vláda s jejich postupným návratem k prezenční výuce od 1. března.

Jako první se do lavic vrátí studenti maturitních ročníků a praktických oborů. Praha by testování na středních školách chtěla rozjet dříve už v druhé polovině února.

„Poptávka po pilotním testování je mezi školami i rodiči. Jde pouze o to, jak rychle budeme schopni nakupovat a jakým tempem budou distributoři schopni do Prahy dodat testovací sady,“ uvedl radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti).

Program má přesvědčit váhající

Magistrát aktuálně vybírá ze dvou druhů testů pro pilotní program v rámci středních škol. Vedle těch ze slin jde o takzvané LEPU testy. Smysl „pilotů“ vidí radní Šimral také v tom, že má váhavějším či konzervativnějším školám demonstrovat bezpečnost manipulace s biologickým materiálem a celé logistiky testování.

„V první řadě jde o bezpečnost vzhledem k pedagogům. Materiál ministerstva školství byl totiž původně vnímán s určitou rezervou kvůli obavám z rizikových kontaktů mezi žáky a učiteli před samotným testováním,“ poznamenal Šimral.

Obavy z testování měla i ředitelka Cyprichová, kterou současné řešení v podobě samotestů zcela uspokojuje. „Křičela jsem, že nejsme zdravotníci a že odmítám, aby kantoři pracovali s infekčním materiálem,“ zdůraznila.

Jako první vyzkoušeli u školáků testy prováděné doma v Sedlčanech z iniciativy místní zubařky. Vedení sedlčanské školy v neděli uspořádalo videokonferenci s rodiči, při níž je seznámilo s podobou testování.

„Paní doktorka ukazovala veškeré trychtýřky a zkumavky, kam děti budou plivat. Jsou to antigenní slinné testy,“ sdělil ředitel školy Jaroslav Nádvorník.

Distribuovány budou i respirátory

Náklady na pilotní testování budou podle pražského radního maximálně v řádu milionů korun. Magistrát počítá s cenou 120 až 250 korun za jeden test.

„Záležet bude ale na nabídce, protože momentálně se je nesnaží sehnat jen Praha, ale i ministerstvo a další subjekty,“ dodal Šimral s tím, že u testů ze slin je ještě třeba dojednat s pojišťovnami jejich zahrnutí do úhradové vyhlášky. Město je prý každopádně připravené se na financování podílet.

Pražští politici nicméně minulý týden vyjádřili obavy z toho, aby se z městského rozpočtu nemuselo platit i pravidelné testování žáků a pracovníků škol v běžném režimu. Náklady vyčíslili na stovky milionů korun ročně jen pro segment tříd, které už otevřené jsou nebo se mají otevírat v první fázi.

Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že by testovací materiál pro školy nakupovala Správa státních hmotných rezerv. Ministr vnitra Jan Hamáček začátkem týdne potvrdil, že je návrat dětí a mladých lidí do škol přímo podmíněný testovacími kapacitami.

„Ministerstvo vnitra dostalo za úkol testy zajistit k distribuci. Pokud se nám podaří garantovat dostatečný počet, nic nebrání, aby se děti začaly vracet do škol,“ řekl Hamáček. Podle ministra školství Roberta Plagy budou do škol distribuovány také tři miliony respirátorů FFP2.

JAN PERNIŠ