Nechcete se, či se nemůžete dostavit na odběrové místo? V hlavním městě už to není problém. Nově si totiž můžete odběr vzorků provést doma.

Stačí málo. Zájemce si testovací sadu nazvanou Gargtest objedná na webu, kde vyplní svou adresu. Domů mu ji přiveze kurýr. Součástí balení je odměrka, do které si nabere obyčejnou pitnou vodu. Po dobu 20 až 30 sekund si jí vykloktá ústní dutinu a hltan. Obsah odměrky následně vyprázdní do přiložené zkumavky.

Očkování proti covid-19 ve Fakultní nemocnice v Motole. Ilustrační snímek.
Očkovat se nenechám, chlubil se zdravotník z Motola. Nemocnice ho propustila

„Zákazník sadu vloží do tašky a dá za dveře, kde čeká kurýr. Předání je tedy prakticky bezkontaktní. Pokud se test provede ráno, výsledek bývá ještě tentýž den. Když k němu dojde odpoledne, bývá druhý den. Oznámení posíláme elektronicky,“ vysvětluje Lukáš Pekárek, ředitel společnosti Chromozoom ČR, která testy v Praze distribuuje.

Srovnatelná spolehlivost

Laboratoř vzorek zpracuje stejnou metodou jako klasické PCR testy. „Spolehlivost je srovnatelná s výtěrem přes tyčinku. Studie ukázala, že rozdíl mezi oběma způsoby odběru je asi 3 až 3,5 procenta v citlivosti, což je statisticky nevýznamné číslo,“ upřesňuje Marián Hajdúch, ředitel olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého, který metodu vyvinul.

Očkování proti covid-19. Ilustrační foto.
„Pohodlíčko papalášů“? Opozici štve, že starostka zjišťuje zájem o očkování

Gargtest ovšem není klasickým testem ze slin. Při kloktání se totiž voda dostane až na zadní stranu hltanu, tedy do míst infekce, kam míří i štěteček při stěru z nosohltanu. „Nejedná se tedy o nový revoluční test. Princip detekce viru zůstává stejný. Je ale o mnoho příjemnější a pohodlnější,“ dodává Hajdúch. Výhodou je také to, že u odběru nemusí být zdravotnický personál.

„Výsledky jsou hlášeny do systému jako jakékoliv jiné vyšetření. Odběrové sou-pravy jsou certifikovány, splnily tedy podmínky evropské legislativy. Zásadní je dodržet postupy odběru popsané ve schváleném návodu k odběrové soupravě,“ sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Bez front a čekacích lhůt

Způsob odběru je vhodný například u dětí, které klasické odběry tyčinkou špatně snášejí, či pro onkologické pacienty, kteří mívají z léčby poškozené sliznice. Ocení jej i ti, kteří před odjezdem do zahraničí potřebují certifikát o PCR testu a nemají čas kvůli tomu jet na odběrové místo a čekat ve frontě.

Podle Pekárka neexistují žádné čekací lhůty. „Testů máme dostatek, zatím jsme na kapacitě až 150 vzorků denně, zájem narůstá a jsme schopni ji zvednout až na 1000 vzorků denně,“ popisuje.

Na pražském Staroměstském náměstí se sešli 10. ledna 2021 odpoledne účastníci demonstrace nazvané Otevřeme Česko proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií.
Piráti spílají moderátorovi demonstrace: Ohrozil jste životy! Pomozte nemocnicím

Technologii vyvinuli vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Certifikován je v celé EU. „Jakmile měli technologii v Olomouci certifikovanou, rozjeli jsme službu do dvou týdnů, bylo právě před Vánocemi. Více objednávek nám začínalo přicházet teprve po Novém roce,“ popisuje Lukáš Pekárek. 

VZP tyto testy nehradí

Společnost Chromozoom ČR nakupuje sady testů od distributora z Olomouce, společnosti IntellMed. Na rozvoz ze skladu v Praze si najala externí rozvážkovou službu DoDo.

„Náš kurýr předá testovací sadu zcela bezkontaktně a testovaný nemusí přijít s nikým do styku,“ popisuje Michal Menšík, šéf kurýrní společnosti DoDo.

Bývalý prezident Václav Klaus (na snímku z 12. listopadu 2020).
Václav Klaus byl dlouho v zavřené restauraci: Můžu jít, kam chci

Jakmile se v Praze osvědčí, hodlá jej společnost rozvážet i do jiných větších měst. V budoucnu by měla být sada distribuována i prostřednictvím lékáren.

Test stojí 1745 korun, přičemž v ceně je i doprava kurýrem. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ale neuvažuje o tom, že by tuto službu hradila ze zdravotního pojištění. „Na základě rozhodnutí vlády je zajištěno plně hrazené antigenní testování. O úhradě této formy testu proto neuvažujeme,“ sdělil mluvčí VZP Milan Řepka.