On-line ke koronaviru najdete ZDE

Nechat se píchnout do prstu a odevzdat kapku krve. Kvůli této „maličkosti“, jež odhalí, zda člověk prodělal, či neprodělal koronavirus, dorazily včera na tři testovací místa tisíce Pražanů. Někteří se mačkali ve frontách a předbíhali. Kapacita byla po čtvrthodině zaplněná.

Během 8 dnů chtějí zdravotníci na náměstí Míru, v Zítkových sadech a Kateřinských zahradách získat vzorky od 7500 lidí. V celém Česku má svou kapku krve výzkumníkům poskytnout přibližně 27 tisíc lidí.

V hlavním městě je v plánu otestovat tisícovku dětí, tři tisíce dospělých a tisíc lidí starších šedesáti let. Získané údaje poslouží ministerstvu zdravotnictví pro unikátní studii kolektivní imunity proti koronaviru.

Organizátoři se původně báli malého zájmu

Do Kateřinských zahrad, jenž byly včera dopoledne vyhrazené pro seniory nad 60 let a odpoledne pro děti, dorazilo hned zrána očividně více lidí, než pořadatelé očekávali. Kapacitně bylo možné „obsloužit“ pouze 200 seniorů a 200 dětí.

„Původně jsme se obávali, zda bude zájem dostatečný. Předčil ale všechna naše očekávání. V průběhu dalších dní budeme informovat, jak jsou jednotlivé kohorty naplněné a zda má daná věková skupina ještě chodit, či nikoliv,“ sdělil Aleksi Šedo, děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, která akci spolupořádá.

Pouze pro Pražany

Další nával očekávají pořadatelé hlavně o víkendu od mimopražských. „Pro ně ale studie není. Test jim sice provedeme, ze studie budou však vyřazeni a sníží se tím počet účastníků výzkumu, upozornila koordinátorka Barbora Kubicová. „Apelujeme tedy na mimopražské, aby nejezdili a pokud se mohou studie zúčastnit ve své oblasti, ať jedou tam,“ dodala.

Se samotnými odběry pomáhají proškolení medici lékařské fakulty, kteří se střídají v týmech po 6 hodinách. Průchod testovacím stanem je velmi rychlý. Před vstupem do něj dobrovolník nejprve vyplní stručný dotazník a vydezinfikuje si ruce. Ve stanu jej pak pracovníci píchnou do bříška prstu a odeberou vzorek krve. Na výsledek si počká 15 minut za stanem.

„Kapka krve s dvěma kapkami reačního činidla se dá do testovací kazety. Neměříme koncentraci protilátek, pouze jejich přítomnost. Je-li negativní, tak se klient s onemocněním nesetkal. Je-li pozitivní, tak jej prodělal buď způsobem, který je viditelný, nebo bez klinických příznaků,“ vysvětlil Šedo.

V případě pozitivního testu zdravotníci požádají klienta o výtěr z nosohltanu, který odhalí infekčnost. Jeho výsledek by měl být znám do dvou dnů.

Mělo to mouchy, přiznali vojáci

I když akci organizačně zajišťovala armáda, tak se v Kateřinských zahradách neobešla bez problémů. Senioři, kteří přišli již před osmou hodinou, aby se na ně dostalo, stáli spořádaně ve frontě v dostatečných rozestupech. Okolo 10 hodiny ale začalo docházet ke strkanicím a slovním konfliktům, někteří dokonce předbíhali. Bylo totiž jasné, že na všechny se nedostane.

Spodní vchod zahrad museli organizátoři uzavřít ještě předtím, než byl otestován první seniorský dobrovolník. Lidé se pak semkli v hustém chumlu před bránou, kde jim příslušníci vojenské policie vysvětlovali, že se dovnitř už nedostanou.

„Je špatně, že nám nesdělili dříve, že na nás nevyjde řada a neposlali nás domů hned,“ sdělila naštvaně odcházející starší žena. „Chtěla bych dokázat, že i rizikové skupiny jsou zdravé a mít pocit jistoty pro sebe,“ dodala další neotestovaná seniorka.

Vojenská policie měla plné ruce práce. „Přiznávám, že organizace má své mouchy. Jsme tu první den, zítra vše zvládneme lépe,“ prohlásila mluvčí vojenské policie Nikola Hájková.