Vestředu naDen s Deníkem dorazily desítky lidí, které zajímala kromě kulturních vystoupení diskuse s mluvčím radnice Prahy 1 Alexandrem Korábem.

Mluvčí se ocitl pod palbou otázek moderátora. Toho například zajímalo, jak radnice přistupuje k bezdomovectví.

Bezdomovci z centra nezmizí

„Jsme v tom velice aktivní. Snažíme se lidi bez přístřeší průběžně monitorovat, nabízíme jim možnost přivýdělku při úklidu ulic a v létě začne jezdit v centru mobilní tým sociálních a zdravotních pracovníků ve speciálně upravené dodávce,“ vyjmenoval aktivity radnice Koráb. V centru metropole se podle něj budou bezdomovci zdržovat vždy, protože mnozí mají díky velké koncentraci lidí větší šanci být úspěšní v žebrání.

Diskuse se postupně dostala i k problémům, které se týkaly životního prostředí. „Lidem vadí nedostatek zeleně. Zajímalo by mne, co děláte pro zlepšení,“ připomněl moderátor.

Otevřou obnovený park

Podle Korába je Praha 1 specifická mimo jiné tím, že je na jejím území mnoho cenných památek, takže možnost zakládat nové plochy zeleně je značně omezená a spíše nemožná. „Proto se snažíme revitalizovat stávající území se zelení. Typickým příkladem je nedaleký park Novomlýnská na nábřeží Ludvíka Svobody, jehož přeměna se blíží ke konci,“ pokračoval mluvčí.

Zároveň pozval návštěvníky na slavnostní zprovoznění opraveného parku s multifunkčními hřišti, které je stanoveno na pátek 20. června. „Bude to živý park s pobytovými loučkami. Navíc v něm bude bezpečno díky hlídačovi,“ tvrdí Koráb.

Speciální nátěry na sloupy

Další otázky se týkaly nepořádku v ulicích a psích výkalů. Koráb musel vysvětlovat, jak radnice bojuje s tímto problémem, který obtěžuje mnoho Pražanů. „Mapujeme situaci a chceme do budoucna zvýšit počet odpadkových košů v ulicích a frekvenci čištění. Ale každý by měl začít u sebe a dbát o pořádek,“ prohlásil mluvčí Koráb.

Udržování čistoty není vůbec levná záležitost. Radnice Prahy 1 podle mluvčího Korába vydá ročně jen na úklid psích výkalů 18 milionů korun. Pro dokreslení situace Koráb upřesnil, že denně odvezou úklidové firmy z ulic první městské části na 60 kilogramů psích exkrementů.

Nedávná anketa Deníku ukázala, že obyvatele centra metropole trápí také černé plakátovací plochy. „Zkoušíme dávat na sloupy speciální nátěry, na kterých vylepované plakáty moc nedrží,“ dodal mluvčí radnice Prahy 1 Alexandr Koráb.

Akce Den s Deníkem končí s letošní štací

Doprava, nedostatek míst ve školkách, špína na ulicích či zóny placeného stání se řešily na akcích Den s Deníkem. Letošní šňůra měla přes dvacet zastávek a návštěvnost kolem dvanácti tisíc lidí. Zábavní program se konal nejen v městských částech metropole, ale i v okolních obcích a městech.

Taneční vystoupení

Pravidelnou součástí programů bylo kromě diskusí s představiteli radnic i taneční vystoupení skupiny Mix Dance. Ta je jednou ze zájmových aktivit Domu dětí a mládeže Černý Most, kde funguje pod vedením lektorky Marie Frolíkové.

„Děti, které mají zájem o tento druh aktivity, se dělí podle věkové kategorie do tří skupin: mix dance pro nejmenší, mix dance pro mladší a mix dance pro starší, kde se učí základům hip hopu a streetu,“ říká zástupce ředitele DDM Karel Sláma.

Další alternativou je kroužek tanečního modelingu. Mnoho talentů V souboru jsou dvě skupiny, které reprezentují DDM na tanečních soutěžích. Nechybí v nich medailistky. „Anežka Dědková se může chlubit třetím místem v juniorské kategorii hip hop – street a Denisa Brokešová získala v téže taneční kategorii stříbro. Velkým přínosem pro taneční soubor je Ellen Veselá, Barbora Vrublová, Kamila Skarková a Kristýna Doležalová,“ shrnul Sláma.

Dům dětí a mládeže Černý Most nabízí i sport, bojová umění, výtvarné činnosti, hru na kytaru, cizí jazyky, modelářství, keramiku nebo počítače.

(red)