„Nyní nás čeká už ‚jen‘ příprava etapy desáté, poslední. Představovat ji bude výšková budova Tampere, která se stane dominantou celého areálu. Její výstavbu ale plánujeme zahájit až po dokončení projektu Lappi Hloubětín, nacházejícího se v bezprostředním sousedství Suomi Hloubětín,” říká obchodní ředitelka YIT Stavo Dana Bartoňová.

Areál Lappi Hloubětín, jehož výstavba byla odstartována v polovině října, bude růst postupně ve třech etapách a nabídku nového bydlení v této části Prahy 9 rozšíří o bezmála 290 bytových jednotek. Součástí výstavby bude i osm komerčních prostor.

Na Suomi Hloubětín, areál zabírající plochu více než devíti hektarů, Lappi plynule naváže a společně tak vytvoří jednotný celek, zahrnující zhruba 1 200 bytů a základní infrastrukturu včetně mateřské školy. Po svém dokončení v roce 2029 se tak oblast, kde kdysi mimo jiné stávala nouzová kolonie zvaná Čína, zařadí mezi největší rezidenční areály na území hlavního města Prahy.

Podle developera k přednostem místa, jehož proměna byla odstartována v roce 2016, patří dobrá dopravní dostupnost prostředky MHD - přímo u areálu se nachází zastávka tramvaje, ke stanici metra Kolbenova jsou to zhruba tři minuty jízdy. Výhodou lokality ležící na jih od Kolbenovy ulice je i blízkost říčky Rokytky, jejíž revitalizované okolí poskytuje prostor pro sport i relaxaci, cyklostezka a také nedaleký park Zahrádky s hřišti pro děti a fitness parkem.

Nejen finská stopa zůstává v okolí Rokytky

Společnost YIT, která na tuzemský trh vstoupila v roce 2008, je finským developerem, a tak je příznačné, že jednotlivé etapy rezidenční čtvrti Suomi Hloubětín jsou pojmenované po finských městech a nově vzniklé ulice nesou jména významných finských osobností z oblasti kultury, architektury a vědy. Je tomu tak i v případě tříetapového projektu Lappi Hloubětín - jako první zde vyrostou etapy Kemi a Ranua. Prvně jmenovaná etapa, nabízející 98 bytových jednotek, dostala název po laponské obci s jediným chromovým dolem v Evropě a na světě největším, každoročně rekonstruovaným hradem ze sněhu.

Inspirací pro jméno etapy Ranua, v níž roste 111 bytů, se stala laponská obec s dalším světovým unikátem - nejsevernější zoologickou zahradou na světě.
YIT však není prvním, a zdaleka ani posledním developerem, který se na tuto část Prahy zaměřil. Na jih od Suomi Hloubětín, mezi Rokytkou a Poděbradskou ulicí, v uplynulých letech vyrostla pod taktovou společnosti BCD Group rozlehlá čtvrť Nad Rokytkou. V současné době je v realizaci, respektive ve fázi, kdy již byla dokončena hrubá stavba, její pátá etapa - Inspirace Nad Rokytkou se dvěma bytovými domy o 76 jednotkách.

Necháme-li se tokem říčky Rokytky odvést na jih od ulice Poděbradské a ulicí K Náhonu zamíříme k Hořejšímu rybníku, nemůžeme přehlédnout další rezidenční projekt. Rekonstrukce bývalého vodního mlýna zvaného Kejřův a výstavba nových bytových domů v jeho sousedství zde byla společností Star Group dokončena již v roce 2008. Na tento projekt pak developer v dané lokalitě navázal realizací Kejřova parku se 135 byty a Kejřova parku 2 s bezmála 90 jednotkami.

Seznam projektů, které se za poslední roky podepsaly a ještě podepíší na proměně této části Prahy 9, je však mnohem delší. V podstatě v sousedství Kejřova parku stojí budova Nademlejnská, bytový projekt společnosti Central Group, který na dění v okolí shlíží z výšky dvanácti pater. Stejný developer je pak podepsán pod novou rezidenční čtvrtí Tesla Hloubětín. Ta bude vznikat postupně v pěti navazujících etapách a měla by být hotová kolem roku 2030.
Dokončení prvních domů, jejichž výstavba by měla být zahájena v roce 2022, je plánované na polovinu roku 2024. Prodej bytů developer zahájil počátkem listopadu.