„Současná bezpečnostní situace v okolních zemi nám připomíná, že covid-19 není jediným bezpečnostním rizikem ohrožujícím Pražany. V situaci, kdy dochází k teroristickým útokům v našem bezprostředním sousedství bychom neměli v žádném případě omezovat investice do bezpečnosti a složek Integrovaného záchranného systému,“ uvedl primátorův náměstek Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN).

Vídeň je partnerským městem české metropole. Vedení magistrátu reprezentovaná Piráty, Prahou sobě a Spojenými silami se nechává v některých krocích – například ohledně sociální politiky či řešení krize bydlení – v Rakousku inspirovat. Pražští radní v čele s Hřibem také proto vyjádřili soucit a soustrast.

„Jsme si vědomi, že teroristické útoky jsou trvalým nebezpečím pro evropská města,“ dodal Hlubuček, do jehož gesce patří právě i bezpečnost. Podle Hřiba je teroristický útok, který se odehrál ve Vídni, „hanebnost a do civilizovaného světa nepatří“.

Policie dělá kontroly na hranicích a chrání židovské památky

Policie bez dalších podrobností prostřednictvím twitterového účtu uvedla, že pokračují preventivní opatření přijatá v pondělí večer po oznámení vídeňských událostí: „Vztahují se stále k hraničním přechodům s Rakouskem a významným židovským objektům ve vnitrozemí. Z taktických důvodů nemůžeme sdělit konkrétní místa ani způsob jejich ochrany.“

Židovská obec v Praze sdílela „děsivé zprávy z Vídně“ a informaci o zvýšeném dohledu nad synagogami na webových stránkách. Na facebookovém profilu se zatím žádný komentář neobjevil. 

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana byli například strážníci městské policie, aby se v rámci výkonu služby zaměřili na pohyb podezřelých osob či vozidel. Chránit Pražany a návštěvníky hlavního města budou ve součinnosti s Policií ČR.

Vídeňská policie v úterý brzo ráno zveřejnila dostupné informace – zemřely dvě ženy a jeden muž, dalších patnáct osob bylo zraněno. Jednoho z útočníků policisté zastřelili. Média ovšem už hovoří o dalších obětech, zvýšil se i počet zraněných. Video šířené přes sociální sítě ukazuje jednoho z teroristů, jak na sobě odpálil vestu s výbušninami. Podle vyšetřovatelů událost souvisí s islámským motivem.

Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer později upřesnil, že zastřeleným pachatelem byl mladý islamista Kujtim Fejzulai. Vídeňský rodák má severomakedonské občanství po rodičích. Loni v dubnu byl dvacetiletý muž odsouzen kvůli snaze připojit se k bojovníkům Islámského státu v Sýrii. V prosinci však byl propuštěn na svobodu. Rakouští policisté se teď – i ve spolupráci s kolegy v zahraničí – snaží dopadnout další pachatele.