Tam je obviněn ze spiknutí ve snaze poskytnout hmotnou podporu teroristům.

Muže zatkla česká policie na základě mezinárodního zatykače na ruzyňském letišti během mezipřistání na trase Stockholm - Bejrút v prosinci 2005. Od té doby je ve vazbě. O jeho vydání žádají Spojené státy, kde muži hrozí až doživotí.

Podle amerických orgánů Kassir a další spiklenci chtěli na usedlosti v americkém Oregonu, v osadě Bly, vybudovat výcvikový tábor pro svatou válku, džihád. V listopadu 1999 proto odletěli z Londýna do New Yorku a pak do Seattlu. V Oregonu je prý chtěl Kassir cvičit v zacházení se zbraněmi a bojových sportech. Vycvičení muslimové se pak měli přesunout do Afghánistánu. Kassir ale tvrdí, že není teroristou a nemá na ně ani žádné kontakty. "Jsem osoba politická a s terorismem nemám nic společného," prohlásil Kassir, který byl i v soudní síni pod neustálým dohledem šestice ozbrojených mužů.

Jedním z nejdůležitějších důkazů, kterým USA podpořily svou žádost o vydání, bylo svědectví Jamese Ujaamy, kterého v roce 2002 zatkla FBI a o rok později začal s úřady spolupracovat. Právě on označil Kassira za jednoho ze spiklenců, kteří se podíleli na budování tábora. Při čtení jeho výpovědi soudce vykázal veřejnost ze soudní síně. Americký soud totiž tento tajný dokument odpečetil pouze kvůli procesu s Kassirem. Podle tohoto svědectví byl Kassir napojen na Al-kajdu a patřil nejen k řadovým členům skupiny, ale k jejím organizátorům.

Podle dalších čtených dokumentů tvrdil Kassir několika svědkům, že absolvoval výcvik pro džihád v Afghánistánu, Kašmíru a Libanonu.

Skupina údajně také plánovala přepadávat kamiony projíždějící tímto státem a jejich řidiče zabíjet. Chtěli si tak obstarat prostředky na svou činnost. Kassir údajně také provozoval několik internetových stránek, na kterých v "příručce mudžahedína" návštěvníkům radil, jak si vyrobit bomby a jedovaté látky.

"Všechna svědectví jsou nevěrohodná a výpovědi si navzájem odporují," řekl dnes novinářům Kassirův obhájce Umar Switat. Podle něj Ujaam vypovídal pod nátlakem a pouze kvůli slibu nižšího trestu.

Kassir i jeho advokáti tvrdí, že vydání do USA by porušilo mezinárodní smlouvy. V USA podle nich hrozí muži mučení a trest smrti. Žádost o Kassira přitom podepsala sama americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která se zavázala, že Kassir v USA nebude popraven.

K dnešnímu jednání přišla také Kassirova matka a bratr. "Jako matka mám pocit, že je nevinný, a pokud je spravedlnost na světě, tak by mohl být propuštěn," řekl žena novinářům.

Kassir je v české vazbě téměř rok a půl a české soudy zamítly už tři žádosti o propuštění.

Rozhodujícím hlediskem pro rozhodování českého soudu je, zda se na konkrétní trestné činy, ze kterých je Kassir obviněn, vztahuje mezinárodní smlouva umožňující vzájemné vydávání osob. Soud bude pokračovat v příštích dnech.