Příběh zdravé desetileté Terezky, stále hospitalizované v motolské nemocnici, pokračuje. Dívka včera poslala dopis prezidentu republiky. V jeho úvodu píše, že by ráda strávila letní prázdniny jako jiné děti. Prosí proto Václava Klause, aby pomohl urychlit řešení jejího případu, a ona tak mohla co nejdřív opustit psychiatrickou léčebnu, kam se dostala z rozhodnutí soudu.

„Je velmi pravděpodobné, že dopis už je součástí došlé korespondence prezidenta. Vyjádřit se k dopisu hospitalizované dívky může jen Václav Klaus,“ řekl Deníku prezidentův tiskový mluvčí Petr Hájek. Soudce obvodního soudu pro Prahu 8 Miloslav Sládek se měl případem Terezky a jejích rozhádaných rodičů včera zabývat. Celý den ale nebyl k zastižení a jeho vyjádření nedostala ani motolská nemocnice. Do případu se včera rozhodla vstoupit ministryně Džamila Stehlíková.

Do případu Terezky se vložila ministryně Stehlíková

Praha-Případ desetileté Terezky, která kvůli hádkám svých rodičů musí z rozhodnutí soudu strávit šedesát dnů na psychiatrii, je podle ministryně Džamily Stehlíkové (SZ) nejen šokující, ale především varující. Rozhodnutí soudce Miloslava Sládka podle ní může být v rozporu s Úmluvou o právech dítěte. „V článku 3 Úmluvy například stojí, že zájem dítěte musí být předním hlediskem při jakékoli činnosti týkající se dětí, ať už uskutečňované veřejnými nebo soukromými zařízeními sociální péče, soudy, správními nebo zákonodárnými orgány,“ vysvětluje Stehlíková. Bude proto apelovat na odborníky, aby posoudili, zda není rozhodnutí soudce chybné.

Zrušení nesprávného a především krutého opatření navíc nebude podle ní koncem případu. „Toto rozhodnutí není jen chybou jednotlivce, ale projevem kulhajícího systému ochrany práv dítěte, kdy stát a soudní moc dlouhodobě selhávají,“ tvrdí Stehlíková. Proti rozhodnutí soudu protestují i lékaři. Holčička je zcela zdravá. Z léčebny ji propustit bez svolení soudu ale nemohou. „Kdybych to udělal, porušil bych opatření soudu a hrozilo by mi stíhání za maření úředního rozhodnutí,“ míní ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. Problémem bude i platba za pobyt dívenky v léčebně. Lékaři zdravou dívku neléčí, takže pojišťovny její pobyt platit nebudou. Navíc s Terezkou na psychiatrii nedoputovaly žádné lékařské podklady, podle nichž soudce rozhodl o jejím umístění do nemocnice.

Spor rodičů dívenky Lubomíra Choce a Markéty Smutné trvá už deset let. Nemohou se dohodnout, do jaké míry se má otec podílet na výchově, a Terezka k němu cítí odpor. Soudce své rozhodnutí hájí slovy o zájmu dítěte. „Výsledek je ovšem zcela opačný. A opět se přesvědčujeme o tom, že systém sociálně právní ochrany u nás nefunguje,“ tvrdí psycholožka Martina Kačírková. JITKA ZADRAŽILOVÁ