VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tereza odchází z psychiatrie v Motole

PRAHA - Soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 Miloslav Sládek zrušil předběžné opatření, podle kterého byla desetiletá Tereza hospitalizována na psychiatrickém oddělení nemocnice v Motole. Rozhodl, že dívku přemístí do městského zařízení Olivův dům u Říčan, řeklto 4. července 2007mluvčí soudu Martin Slováček.

4.7.2007
SDÍLEJ:

Tereze Smutné chce nyní pomoci nově vzniklé občanské sdružení.Foto: Ivan Babej

"Zařízení bude pro holčičku vhodnější a motolská nemocnice sdělila, že ji nemá na co léčit," vysvětlil rozhodnutí Slováček. Soud dal podle něj nemocnici lhůtu na propuštění dívky do čtvrtka. Nemocnice podle mluvčí Evy Jurinové zatím vyjádření soudu nedostala. Nemohla proto určit dobu dívčina přemístění. V Olivově domě má Tereza zůstat do doby, než znalci posoudí její zdravotní stav. V Říčanech funguje Olivova dětská léčebna, která se zabývá hlavně léčbou onemocnění dýchacích cest a kožních alergických onemocnění dětí. Nejčastějšími příčinami pobytu jsou nezaměstnanost rodičů, ztráta bytu, konflikty v rodině nebo dočasná neschopnost rodičů se o děti starat. Program je alternativou ke státnímu systému péče o děti mimo vlastní rodinu, kde jsou děti ze sociálních důvodů umisťovány do ústavů společně s dětmi drogově závislými, výchovně problémovými či dokonce pachateli i těch nejzávažnějších trestných činů.

Ministryně Stehlíková zcela spokojena není

Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové (SZ) není ani nynější Sládkovo rozhodnutí v pořádku. "Zájem dítěte je stále opomíjen," uvedla. Soudce podle ní pouze přemístil dívku z jednoho zařízení do druhého, stále ale porušuje její právo na odpočinek. Umístění do dalšího nového prostředí může podle ní být pro Terezku velmi traumatizující. V případu by se podle ní mělo více využít služeb terénní péče, zajistit by se měl i zprostředkovatel, který by pracoval s rodiči a pomohl jim se domluvit.

Podle ředitelky dětské psychiatrické léčebny v Opařanech na Táborsku Ivy Hodkové převoz dívky z psychiatrické léčebny do Olivova domu význam má. Motolské pracoviště sice považuje za špičkové a z odborného hlediska by prý dívce pobyt v něm neublížil, roli ale podle Hodkové hraje i negativní společenský pohled na psychiatrii. Z toho důvodu bude pro Terezu lepší, když bude v Říčanech, řekla Hodková.

Sládek v případu znovu rozhodl v úterý.4. července 2007soud rozeslal rozhodnutí všem zúčastněným stranám včetně nemocnice. Vzhledem k jejímu stanovisku začal Sládek v pondělí hledat pro Terezu jiné zařízení, kde by mohla být diagnostikována. Podle lékařů je totiž dívka zdravá a není důvod, proč by měla zůstat na klinice, kde je hospitalizována od 25. června 2007. O to, aby se případem neprodleně znovu zabýval, požádal Sládka také prezident Václav Klaus.

Rozhovor s Terezou Smutnou před jejím přesunutím z psychiatrie

Nechci tátu vidět, jsem tu kvůli němu

Co ti v léčebně nejvíc chybí?

Kamarádi. Tady jsou všichni o dost starší.

Jak se ti lékaři a sestry věnují?

Jsou na mě moc hodní. Povídáme si třeba o škole a tak…

Co nemocniční jídlo, chutná ti?

No…sním ho. Máma stejně vaří nejlíp. (usmívá se).

A táta?

(Zamračí se) Nechci ho zrovna vidět, když mě sem nechal zavřít.

O tom ale rozhodl soudce.

Tak proč mu neřekl, že sem nepatřím?

Na to se ho jednou jistě zeptáš sama.

To teda nezeptám. Nechci se s ním bavit.

Co by sis teď nejvíc přála?

No přece být doma s mámou a se svými kamarády. Mít konečně prázdniny.

A kromě toho?

Chtěla bych nějakou dobrotu. Tu už vlastně mám, protože mi mamka donesla angrešt, který mám hodně ráda.

Co máš nejvíc ráda?

No přece mamku a prázdniny. Mamku mám a prázdniny ne.

Vydržíš v léčebně ještě pár dní, když to bude nutné?

Já tady už nechci být ani chvíli. Budu tady ještě dlouho?

To právě záleží na panu soudci.

Tak mu řekněte, ať už mě konečně pustí…(rozpláče se) (pšt)

Otec dívky kritizuje Klause i nemocnici

Rozhodnutí soudce kritizovali psychiatři, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas či ministryně Stehlíková. Advokát Tomáš Homola podal na soudce trestní oznámení, v němž žádá prověřit, zda jeho rozhodnutím nebyla dívka zbavena osobní svobody. Otec Terezy Lubomír Choc označil Klausovu iniciativu za protiústavní. Podle něj se prezident neseznámil s okolnostmi případu a pokusil se ovlivnit rozhodnutí nezávislého soudu. Choc kritizuje i přístup nemocnice, která podle něj nerespektovala rozhodnutí soudu a namísto poskytnutí řádné péče "svým laxním přístupem zmařila smysl soudního jednání", napsal v prohlášení. Podle Jurinové však lékaři po vyšetření Terezky zjistili, že je psychicky v pořádku, a že není důvod k hospitalizaci. Za statečný a profesionální postup naopak označil Choc jednání soudce Sládka. Vítá také jeho současné rozhodnutí předat dceru do dětské léčebny, kterou považuje pro Terezku za vhodnější.

Na stranu Sládka se postavili i někteří psychiatři. "Můžeme spekulovat, co jiného mohl soudce udělat, ale pokud chtěl zastavit pokračující psychické zneužívání dítěte, musel jít nějakou velmi tvrdou cestou," napsal v dnešních Lidových novinách klinický psycholog Jeroným Klimeš. Soudce podle mluvčího soudu při prvním rozhodnutí postupoval na základě informací, které měl o stavu dítěte k dispozici. Podle mluvčího neznal jiné zařízení, kam by mohl dívku na diagnostický pobyt poslat, a v rodině ji prý kvůli tamějším poměrům nechat nemohl. Matce už byly uloženy pokuty v řádu desetitisíců korun za to, že bránila otci stýkat se s dcerou.

V odůvodnění prvního rozsudku, který lze nalézt na webových stránkách sdružení pro ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů Spravedlnost dětem, Sládek píše, že matka o hospitalizaci dcery opakovaně žádala a že Terezčin zdravotní stav je zhoršený. Dívka podle soudce potřebovala neutrální prostředí, aby si odpočinula od konfliktních vztahů v rodině. Prostředí nemocnice mělo podle něj také přispět k vypracování objektivního znaleckého posudku.

4.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Tiskaři 22 000 Kč Pracovníci přípravy tisku Pracovníci v tiskárně - operátor výsekových strojů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výpis z rejstříků trestů, nekuřák, práce na PC, činnost na technických zažízeních.. Pracoviště: Eclipse print a.s., Pod kapličkou, č.p. 3149, 130 00 Praha 3. Informace: Petr Tichý, . Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 14 500 Kč Pomocní kuchaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Praha, Kontakt: razamarket@seznam.cz nebo tel 778 041 900, INDICKÁ KUCHYNĚ. NUTNÁ ZNALOST INDICKÝCH SUROVIN.. Pracoviště: Alkrim s.r.o., Jindřišská, č.p. 898, 110 00 Praha 1. Informace: Raza Mohsin, . Stavebnictví - Hledáme traťové dělníky - svářeče 30 400 Kč Hledáme mistry Hledáme traťové dělníky - svářeče pro práce na železničním svršku pro provozovny Praha 10 Vršovice a Benešov u Prahy. Místem práce je Praha a blízké okolí. Nástup možný ihned. Jednosměnný provoz, pracovní doba 6,30-15,00 hodin. Bonusy - 13.plat, příspěvek na životní pojištění 2.500 Kč měs., předdovolenkový příspěvek, cestovní náhrady, 25 dní dovolené, proplacení přesčasových hodin. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - K Borovému 99, Jažlovice, Říčany u Prahy, , Prvotní kontakt:, - tel.: 774 151 015. Pracoviště: Agentura bravex , organizační složka - jažlovice, K Borovému, č.p. 99, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Nataliya Chulan, +420 774 151 015.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pražská teplárenská v Holešovicích vyměnila starý parovod.
1

Komín v Holešovicích už není potřeba. Pražská teplárenská vyměnila parovod

Veronika Kašáková se svým bratrem Karlem společně strávili v dětském domově 16 let.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT