VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tereza odchází z psychiatrie v Motole

PRAHA - Soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 Miloslav Sládek zrušil předběžné opatření, podle kterého byla desetiletá Tereza hospitalizována na psychiatrickém oddělení nemocnice v Motole. Rozhodl, že dívku přemístí do městského zařízení Olivův dům u Říčan, řeklto 4. července 2007mluvčí soudu Martin Slováček.

4.7.2007
SDÍLEJ:

Tereze Smutné chce nyní pomoci nově vzniklé občanské sdružení.Foto: Ivan Babej

"Zařízení bude pro holčičku vhodnější a motolská nemocnice sdělila, že ji nemá na co léčit," vysvětlil rozhodnutí Slováček. Soud dal podle něj nemocnici lhůtu na propuštění dívky do čtvrtka. Nemocnice podle mluvčí Evy Jurinové zatím vyjádření soudu nedostala. Nemohla proto určit dobu dívčina přemístění. V Olivově domě má Tereza zůstat do doby, než znalci posoudí její zdravotní stav. V Říčanech funguje Olivova dětská léčebna, která se zabývá hlavně léčbou onemocnění dýchacích cest a kožních alergických onemocnění dětí. Nejčastějšími příčinami pobytu jsou nezaměstnanost rodičů, ztráta bytu, konflikty v rodině nebo dočasná neschopnost rodičů se o děti starat. Program je alternativou ke státnímu systému péče o děti mimo vlastní rodinu, kde jsou děti ze sociálních důvodů umisťovány do ústavů společně s dětmi drogově závislými, výchovně problémovými či dokonce pachateli i těch nejzávažnějších trestných činů.

Ministryně Stehlíková zcela spokojena není

Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové (SZ) není ani nynější Sládkovo rozhodnutí v pořádku. "Zájem dítěte je stále opomíjen," uvedla. Soudce podle ní pouze přemístil dívku z jednoho zařízení do druhého, stále ale porušuje její právo na odpočinek. Umístění do dalšího nového prostředí může podle ní být pro Terezku velmi traumatizující. V případu by se podle ní mělo více využít služeb terénní péče, zajistit by se měl i zprostředkovatel, který by pracoval s rodiči a pomohl jim se domluvit.

Podle ředitelky dětské psychiatrické léčebny v Opařanech na Táborsku Ivy Hodkové převoz dívky z psychiatrické léčebny do Olivova domu význam má. Motolské pracoviště sice považuje za špičkové a z odborného hlediska by prý dívce pobyt v něm neublížil, roli ale podle Hodkové hraje i negativní společenský pohled na psychiatrii. Z toho důvodu bude pro Terezu lepší, když bude v Říčanech, řekla Hodková.

Sládek v případu znovu rozhodl v úterý.4. července 2007soud rozeslal rozhodnutí všem zúčastněným stranám včetně nemocnice. Vzhledem k jejímu stanovisku začal Sládek v pondělí hledat pro Terezu jiné zařízení, kde by mohla být diagnostikována. Podle lékařů je totiž dívka zdravá a není důvod, proč by měla zůstat na klinice, kde je hospitalizována od 25. června 2007. O to, aby se případem neprodleně znovu zabýval, požádal Sládka také prezident Václav Klaus.

Rozhovor s Terezou Smutnou před jejím přesunutím z psychiatrie

Nechci tátu vidět, jsem tu kvůli němu

Co ti v léčebně nejvíc chybí?

Kamarádi. Tady jsou všichni o dost starší.

Jak se ti lékaři a sestry věnují?

Jsou na mě moc hodní. Povídáme si třeba o škole a tak…

Co nemocniční jídlo, chutná ti?

No…sním ho. Máma stejně vaří nejlíp. (usmívá se).

A táta?

(Zamračí se) Nechci ho zrovna vidět, když mě sem nechal zavřít.

O tom ale rozhodl soudce.

Tak proč mu neřekl, že sem nepatřím?

Na to se ho jednou jistě zeptáš sama.

To teda nezeptám. Nechci se s ním bavit.

Co by sis teď nejvíc přála?

No přece být doma s mámou a se svými kamarády. Mít konečně prázdniny.

A kromě toho?

Chtěla bych nějakou dobrotu. Tu už vlastně mám, protože mi mamka donesla angrešt, který mám hodně ráda.

Co máš nejvíc ráda?

No přece mamku a prázdniny. Mamku mám a prázdniny ne.

Vydržíš v léčebně ještě pár dní, když to bude nutné?

Já tady už nechci být ani chvíli. Budu tady ještě dlouho?

To právě záleží na panu soudci.

Tak mu řekněte, ať už mě konečně pustí…(rozpláče se) (pšt)

Otec dívky kritizuje Klause i nemocnici

Rozhodnutí soudce kritizovali psychiatři, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas či ministryně Stehlíková. Advokát Tomáš Homola podal na soudce trestní oznámení, v němž žádá prověřit, zda jeho rozhodnutím nebyla dívka zbavena osobní svobody. Otec Terezy Lubomír Choc označil Klausovu iniciativu za protiústavní. Podle něj se prezident neseznámil s okolnostmi případu a pokusil se ovlivnit rozhodnutí nezávislého soudu. Choc kritizuje i přístup nemocnice, která podle něj nerespektovala rozhodnutí soudu a namísto poskytnutí řádné péče "svým laxním přístupem zmařila smysl soudního jednání", napsal v prohlášení. Podle Jurinové však lékaři po vyšetření Terezky zjistili, že je psychicky v pořádku, a že není důvod k hospitalizaci. Za statečný a profesionální postup naopak označil Choc jednání soudce Sládka. Vítá také jeho současné rozhodnutí předat dceru do dětské léčebny, kterou považuje pro Terezku za vhodnější.

Na stranu Sládka se postavili i někteří psychiatři. "Můžeme spekulovat, co jiného mohl soudce udělat, ale pokud chtěl zastavit pokračující psychické zneužívání dítěte, musel jít nějakou velmi tvrdou cestou," napsal v dnešních Lidových novinách klinický psycholog Jeroným Klimeš. Soudce podle mluvčího soudu při prvním rozhodnutí postupoval na základě informací, které měl o stavu dítěte k dispozici. Podle mluvčího neznal jiné zařízení, kam by mohl dívku na diagnostický pobyt poslat, a v rodině ji prý kvůli tamějším poměrům nechat nemohl. Matce už byly uloženy pokuty v řádu desetitisíců korun za to, že bránila otci stýkat se s dcerou.

V odůvodnění prvního rozsudku, který lze nalézt na webových stránkách sdružení pro ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů Spravedlnost dětem, Sládek píše, že matka o hospitalizaci dcery opakovaně žádala a že Terezčin zdravotní stav je zhoršený. Dívka podle soudce potřebovala neutrální prostředí, aby si odpočinula od konfliktních vztahů v rodině. Prostředí nemocnice mělo podle něj také přispět k vypracování objektivního znaleckého posudku.

4.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Dlouhodobý přivýdělek 200 Kč

Naše firma se dlouhodobě zabývá čištěním sedacích souprav a čalounění. Do našeho kolektivu sháníme nového kolegu. Nejedná se o pravidelnou pracovní dobu, práce je nepravidelná, nárazová a velmi dobře ohodnocená (vhodná jako druhé zaměstnání)

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 104 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 104 kč, mzda max. 126 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo pracoviště:, - DHL Solutions a.s., Poděbradská 603, Jirny , , Prvotní kontakt:, - e-mail: info@rekondra.cz, - osobně Štěrboholská 353/98, Praha 10, - tel.: 602 375 977, , Zaměstnanecké výhody:, - stravenky v hodnotě 40 Kč, Bonusy do 3000 Kč. Pracoviště: Rekondra s.r.o. - jirny, Poděbradská, č.p. 603, 250 90 Jirny. Informace: Nataliia Bobrovska, +420 602 375 977.

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 17 000 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Bageterie Boulevard. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22600 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Kontakt e-mailem možnost zkráceného úvazku na 20 hod. , potravinářský průkaz, min. 1 rok praxe ve vedení pracovníků , plynulá čeština na výborné úrovni , Dotované stravování ,flexibilní pracovní doba. Pracoviště: Unlimited horizon, s.r.o. místo výkonu na poříčí 42, Na poříčí, č.p. 1052, 110 00 Praha 1. Informace: Anna Burian, +420 732 474 257.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový manager 50 000 Kč

Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu Product development Manager. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis činnosti: Vývoj a vedení koncepce nových produktů na trhu Pet foods; prezentace a marketingová činnost spojená s vývojem nových produktů; řízení strategie produktů; řízení poptávky z trhu a její realizace; podrobná analýza trhu, Praxe a požadavky: praktické zkušenosti s vývojem nových produktů a přicházení s nimi na trh v segmentu Pet foods; znalost vedení marketingových akcí v souvislosti s novými produkty; zkušenost s vedením kolektivu, asertivní osobnost, plynulá znalost AJ, ŘP, zodpovědnost, analytické, logické a kreativní myšlení, velmi nutná je láska ke zvířatům. Pracoviště: Vafo praha, s.r.o., K Brůdku, č.p. 94, 252 19 Rudná. Informace: Zlata Bilecová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Metropolitní plán se představuje Pražanům.
12

Městské části mají desítky výhrad k návrhu Metropolitního plánu

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Obvinění z manipulací s veřejnou zakázkou, které obdržel minulý týden, bylo důvodem rezignace ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka. Radní Prahy 1 dnes jeho rezignaci přijali. Do dalšího jednání rady, které proběhne 17. července, jej zastoupí právnička nemocnice Alena Hanilcová.

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT