Pasáž podél Domu bytové kultury u stanice metra Budějovická není podle majitele obchodního centra v havarijním stavu. Prokazuje to prý důkladný nezávislý statický posudek, který si nechala zpracovat společnost DBK v reakci na lednové uzavření objektu, který využívaly denně desítky tisíc Pražanů také ke vstupu do metra i místní polikliniky.

Rozhodnutí prý předcházela prohlídka 

O uzavření pasáže a terasy nad ní, které jsou majetkem města, rozhodl magistrát 18. ledna rovněž s odvoláním na názor statika. Podle něj byl objekt v havarijním stavu kvůli pokročilé korozi stropní ocelové konstrukce.

DBK ale tvrdí, že tomuto rozhodnutí předcházela pouze prohlídka na místě a její závěry navíc magistrátní úředníci úplně nevzali v potaz. „Byl to byrokratický krok, k němuž vedl strach z odpovědnosti a hysterie vyvolaná problémy s pražskými mosty. Magistrát se teď léta nečinnosti snaží zamaskovat náhlými obavami o bezpečnost občanů“, komentoval to předseda představenstva DBK Miroslav Velfl. 

 Úbytek zákazníků 

„Přestože jsou korozní úbytky některých nosných prvků konstrukce objektu nemalé, tak zřejmě vzhledem k původním rezervám únosnosti jsme prokázali, že i nejvíce oslabené nosné prvky jsou stále plně funkční a splňují normové požadavky!“ tvrdí autor třicetistránkového statického posudku pro DBK, autorizovaný inženýr Marek Lukáš.

Vlastník obchodního centra, který čelí kvůli uzavření pasáže úbytku zákazníků, si nechal udělat i stavebně technický průzkum, z něhož vycházel statický posudek. Společnost DBK předala oba dokumenty magistrátu.

Objekt nemohli opravit 

Firma tvrdí, že město žádný vlastní aktuální posudek stavu terasy na Budějovické nemá, anebo alespoň není zatím dostupný ve spisové složce. Podle zdroje z vedení metropole by měl mít dokument gesčně odpovědný radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Ten se prý „ke všem okolnostem případu“ vyjádří za týden na tiskové konferenci.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman k tomu poznamenal, že „stanovisko našeho statika s autorizací je jasné a na rozdíl od společnosti DBK nebudeme brát bezpečnost občanů na lehkou váhu. Právě kvůli společnosti DBK a jejím dalším a dalším mnohdy nesmyslným požadavkům v připomínkovém řízení jsme nemohli objekt opravit. Nyní se tato společnost snaží z celé záležitosti vyvinit vlastními posudky.“

 

Bourat nebo nebourat?

Spor o pasáž s terasou, která byla do uzavírky dějištěm trhů a dalších akcí, se ale týká i samotné existence objektu. Magistrát letos začal chystat jeho demolici, právě kvůli předpokládanému havarijnímu stavu nosného průvlaku terasy. „Proto nelze již uvažovat o opravě. Nyní zpracováváme projekt na odstranění terasy. Řešíme náhradní zastřešení výstupu ze stanice metra Budějovická, zřízení schodiště k nouzovému východu z budovy České spořitelny atd.,“ doplnil mluvčí Hofman.

 

Starosta požaduje znovuotevření pasáže 

DBK je silně proti tomuto záměru. Terasa je podle společnosti ve špatném, ale opravitelném stavu. Město navíc zaplatilo projekt opravy, který dostalo na stůl loni. Pro obchodní centrum od uznávané architektky Věry Machoninové představuje pasáž přirozený funkční přístup, který by s plánovanou demolicí bez náhrady zanikl.

Vlastník komplexu v rámci kampaně proti demolici provozuje i webové stránky www.bouratjenesmysl.cz s podpůrnými komentáři expertů. Starosta Prahy 4 a člen vládnoucí koalice v pražském zastupitelstvu Petr Štěpánek (Zelení) požaduje okamžité znovuotevření pasáže, jejíž uzavírka blokuje frekventovaný uzel pro chodce.

Podpěry nejsou potřebné 

„K uzavírce už po vyztužení konstrukce podpůrnými vzpěrami není žádný důvod,“ konstatoval Štěpánek, který vznesl požadavek přímo k primátorce. Odpověď prý zatím nedostal. Podle mluvčího magistrátu ale není dočasné zprůchodnění pasáže možné právě kvůli „husté koncentraci podpůrných stojek“. Podle DBK nejsou provizorní podpěry vzhledem k posledním zjištěním statika potřebné a měly by být odstraněny.