Plánované snížení cen před časem ohlásila společnost Pražská teplárenská, která zásobuje skoro čtyřicet procent pražských domácností. Nyní jsou již známa konkrétní čísla a domácnosti v metropoli se mohou do konce roku těšit na úspory až do výše téměř tří tisíc korun.
Ke snížení cen dochází od 1. dubna letošního roku, kdy se průměrná cena tepelné energie sníží o 5,1 procent. „Pokud nedojde k dalším změnám cen nakupovaných paliv, bude to pro pražské rodiny znamenat ještě letos úsporu 500 až 2800 korun,“ řekl Petr Hulinský (ČSSD), zastupitel a předseda představenstva Pražské teplárenské. Konkrétní částka bude záviset i na místě a množství odběru.
Ceny paliv klesají
Společnost Pražská teplárenská reaguje snížením cen na současnou situaci na energetických trzích. „Očekáváme výrazné zlepšení podmínek při nákupu paliv, především zemního plynu, proto považujeme za správné, aby se tato finanční zvýhodnění dotkla také našich zákazníků, ať už jde o bytová družstva, průmyslová či obchodní centra nebo instituce,“ vysvětlil Hulinský. „Výdaje na energie zaberou značnou část každého rodinného rozpočtu, snížení cen proto určitě mnoha rodinám pomůže,“ doplnil
Pražská teplárenská, a.s. zajišťuje v současné době 37,5 procenta trhu s tepelnou energií v hlavním městě, teplo pak dodává do více než čtvrt milionu bytů.
12 milionů pro lepší topení
Společnosti Pražská teplárenská či Pražská energetická zásobují teplem tisíce domácností, přesto stále velké množství obyvatel Prahy, zejména v okrajových částech, topí uhlím a dřevem. Takové topení je ale velmi neekologické a pro Prahu to znamená velkou zátěž z hlediska čistoty ovzduší.
Hlavní město proto v letošním roce vyčlenilo 12 milionů korun do programu Čistá energie Praha. Lidé, kteří by chtěli změnit systém svého vytápění například na elektřinu, biomasu, či by si chtěli pořídit sluneční kolektory, mohou zažádat na magistrátu o grant.
„Jedná se o program, který funguje už mnoho let, jen jsme ho přejmenovali,“ vysvětlil radní pro životní prostředí Petr Štěpánek (SZ). Od roku 1994 Praha tímto způsobem finančně podpořila změnu vytápění v 39 337 bytech a investovala do této formy podpory ekologického vytápění bezmála 420 milionů korun.
Lidé stále topí neekologicky
„Dosavadní výsledky jsou dobré, nicméně i přes rozsáhlou plynofikaci a teplofikaci má na území města spalování tuhých paliv v domácnostech relativně vysoký podíl na celkové produkci znečišťujících látek. Příčinou je mimo jiné i to, že vytápění tuhými palivy patří v současné době mezi levnější způsoby vytápění. Navíc investice do rekonstrukce topného systému stále vyžaduje poměrně vysoké finanční náklady. Proto budeme přeměnu neekologických forem vytápění na ekologické podporovat,“ řekl dnes radní Petr Štěpánek.
Jak dále uvedl, v průběhu roku 2007 a 2008 došlo, ve srovnání s rokem 2006, k více než dvojnásobnému nárůstu přeměn vytápění.
Jako nový ekologičtější zdroj vytápění lze využít topný plyn, elektřinu, tepelná čerpadla, biomasu, solární kolektory a fotovoltaiku. V loňském roce takto změnilo vytápění 346 domácností. Letos by to měl být podobný počet.