Hodina tělesné výchovy na základní škole právě začala. Šest dětí sedí na lavičce, v ruce drží omluvenku od rodičů, polovina cvičících navíc dělá úplně odlišné aktivity, než se od nich v danou chvíli očekává. I tak dnes vypadá na některých školách tělocvik.

Hodina, na kterou se dříve většina dětí těšila a která pro ne byla příjemným zpestřením nudného sezení v lavicích.

Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV), organizace, kterou zaštitují české olympijské hvězdy, se snaží o vylepšení této situace a o to, aby se tělesná výchova opět stala „špičkou“ ve školním rozvrhu.

Změlík se inspiroval u syna

„Projekt vznikl spojením s Nadačním fondem Romana Šebrleho v roce 2009. O co se nejvíce snažíme, je vrátit dětem nadšení ze sportu a pohybové aktivity,“ říká Robert Změlík, olympijský vítěz v desetiboji a jeden z autoru OVOV.

„Myšlenka tohoto konceptu mě napadla poté, co mi můj syn na otázku, co si přeje od Ježíška, odpověděl, že oštěp a přihlášku do atletického oddílu. Zamyslel jsem se nad tím, že to, co nám dříve přinášela základní škola, totiž prostor k všestrannému pohybovému rozvoji, už dnes neplatí,“ popisuje Změlík začátky projektu.

Problém: lenost žáku i únava učitelů

Energii a nadšení pro sport chtějí olympijští vítězové v dětech probudit stejnou formou, jakou začínali v dětství i oni.

„K tomu, že jsme vyhráli olympiádu, nám určitě pomohly také hodiny tělesné výchovy, které nás od dětství vedly k všestrannosti,“ dodává Změlík.

Jako problém se v počátcích projektu ukázala nejen lenost dětí a s ní související nárůst obezity, ale také unavení a demotivovaní učitelé tělesné výchovy.

„Začali jsme pravidelně jednou měsíčně pořádat kempy, kde olympijští vítězové a mistři světa učí pedagogy, jak si během tělesné výchovy hrát a jakou cestou mají žáky při tělocviku vést,“ říká olympijský vítěz a hlavní tvář projektu Roman Šebrle.

Projekt je určen úplně všem, přihlásit se do něj mohou primárně děti, ale také mladiství, dospělí i senioři.

Pražský test? Dnes na Vinohradech

Každý přihlášený se stává součástí osmičlenného týmu, ve kterém se účastní tréninkového programu. Ten se skládá z deseti disciplín – například driblingu, sedu-lehu, skoku pres švihadlo, hodu medicinbalem nebo trojskoku.

Během března a dubna probíhají okresní a krajská kola, z nichž se jednotlivá družstva kvalifikují na zářijové republikové finále.

Za své výkony jsou děti odměňovány odznaky v medailových hodnotách.

OVOV zaznamenal úspěch také u pražských základních škol, a proto se organizátoři rozhodli uspořádat mezi zúčastněnými pražskými týmy soutěžní klání.

„Novoroční pětiboj všestrannosti“ se koná dnes v sokolovně TJ Sokol Královské Vinohrady.

„V současné době máme na halový pětiboj přihlášených 370 závodníku, což je neskutečné číslo, skoro si říkám, jak budeme organizaci zvládat. Máme radost z toho, že pražské školy našly v OVOV zalíbení a doufáme, že se přihlásí i další,“ říká Změlík.

Nemají „jen“ jeden cíl
Kromě povzbuzení dětí ke sportovním aktivitám je cílem OVOV podpořit a připomenout české sportovní legendy. „Naše republika se bohužel radí k zemím, které zcela zapomínají na své sportovní ikony, které českou vlajku nesly na olympijských hrách, mistrovství světa, mistrovství Evropy, které reprezentovaly náš stát a zasloužily se o jeho zviditelnění. Bohužel tito legendární sportovci jsou z velké části naší společností zapomínáni,“ říká Roman Šebrle. Jedním z prvních olympioniku, který se k OVOV přihlásil, a podporoval jeho činnost, byl například nedávno zesnulý skokan na lyžích Jiří Raška.

MICHAELA ROZŠAFNÁ