Chystají se četné novinky

Po znovuotevření muzea se návštěvníci mohou těšit na zcela nové expozice, z těch původních zůstane pouze dopravní hala. Z nových se postupně představí expozice nazvané Komunikace, Technika v každodenním životě, Astronomie, Polygrafie a Architektura, stavitelství, průmyslový design.

Muzeum je nyní kompletně přestavováno a vznikají úplně nové sály. Po skončení rekonstrukce tak budou mít návštěvníci možnost projít si v podstatě novým muzeem.

Celý objekt bude patřit jen muzeu

„Architekt se snaží navrátit k myšlenkám původního tvůrce budovy a dotahuje prvky, které byly zaneseny v plánech budovy, ale neuskutečnily se. Jde například o zábradlí, se kterým se počítalo již při stavbě muzea,“ řekl Deníku Jiří Zeman z prezentačního oddělení muzea.

Celý objekt bude podle něj navíc po rekonstrukci poprvé v historii patřit pouze muzeu. „To znamená, že získáme další prostory pro nové expozice,“ dodal Zeman.

Vedení Národního technického muzea také plánuje zpestřit výstavy interaktivními prvky, jejichž trend v posledních letech přichází zejména ze Spojených států a západní Evropy.

Vybudován bude například zcela nový kinosál. Podle Zemana by ale interaktivní prvky neměly vytlačit staré exponáty. „Snažíme se o vyvážení starých exponátů a interaktivních prvků, rozhodně nechceme, aby staré kusy zmizely, právě naopak. Máme ve své sbírce mnoho krásných exponátů, které si zaslouží být vystaveny,“ vysvětlil záměry muzea Zeman.

Na opravy čtvrt miliardy

Ministerstvo kultury uvolnilo na opravu budov kolem 250 milionů korun a muzeum počítá s kolaudací objektu v únoru či březnu příštího roku.

Návštěvníci musejí ještě nějakou dobu počkat, než budou moci posoudit novou tvář muzea. Postupné otevírání expozic je plánováno v letech 2008 – 2010 v rámci oslav 100 let od vzniku muzea.

„První expozice byla otevřena roku 1910 ve Schwarzenberském paláci. Po znovuotevření muzea chceme přilákat více návštěvníků hlavně na zcela novou polygrafickou expozici, ale také na expozice architektury a stavitelství. Například expozice polygrafie by měla být v pohybu, stroje se budou hýbat, vzduch bude vonět terpentýnem,“ odhalil pár novinek Daniel Kamas z výstavního a expozičního oddělení muzea.

„Jedním z našich hlavních cílů je sbližovat se s Evropou. Evropská unie má strategii, podle které by měla muzea členských států spolupracovat, proto k nám v budoucnu chceme vozit výstavy ze zahraničí a naopak,“ doplnil Jiří Zeman. Podotkl, že v plánu muzea je i malá kavárna či vyhlídka na střeše budovy.

Národní technické muzeum ale nezahálí ani v době rekonstrukce. Získalo k opravě druhý nejstarší kolotoč na světě a 18. září otevřelo v rámci 4. mezinárodního bienále Industriální stopy 2007 svou první výstavu ke stému výročí muzea. Expozice nese název Tvář průmyslové doby a k vidění bude na Staroměstské radnici až do 4. listopadu.