"Problémy pražské taxislužby se prokazatelně staly celorepublikovým problémem s mezinárodním dosahem. Ve svém důsledku vážně poškozují dobré jméno republiky v mnoha zemích světa," sdělil dnes Blažek. Může to mít záporný dopad na českou ekonomiku, dodal.

Varování před taxikáři se dostalo do řady zahraničních průvodců pro turisty. Na problém upozorňují své klienty i cestovní kanceláře. Zatím poslední příklad je podle magistrátu z jihoamerické Venezuely. Magistrát tvrdí, že má omezené možnosti trestat řidiče, kteří předražují jízdné. Je to prý dáno nekvalitními zákony a předpisy. Podle pražské radnice je mohou změnit jen státní úředníci a poslanci.

Vedení města si již dříve stěžovalo na to, že ministerstva dopravy a financí snižují v odvolacích řízeních taxikářům postihy, které jim za prohřešky magistrát uložil. Ministerstvo dopravy navíc podle dřívějších informací z magistrátu nespustilo centrální registr řidičů taxi. Magistrát sice může nepoctivým taxikářům odebrat průkaz řidiče taxislužby, licenci ale mohou získat v jiné obci a jezdit dál.

Ministerstvo se proti nařčení už tehdy ohradilo. Tvrdilo, že registr spustilo v polovině prosince, jak mu uložil zákon, a magistrát do něj má přístup. Blažek však uvedl, že se na obě ministerstva obrátil s žádostí o pomoc již před dvěma měsíci. Odpovědi ho prý neuspokojily. "Když to zjednoduším, vyzněly tak, že si má Praha pomoci sama," prohlásil náměstek. Důsledné kontroly v taxislužbě magistrát zavedl před pěti lety. Situace se o něco zlepšila. Zatímco při zahájení prověrek si taxikáři účtovali vyšší cenu, než měli, při každé třetí kontrolní jízdě, loni počet případů klesl na 13,5 procenta.