VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražští taxikáři se těší, že zvednou ceny

PRAHA - Verdikt městského soudu zřejmě uvolní ceny v pražské taxislužbě. Taxikáři totiž podle výroku soudu mohou zvýšit jízdné podle svých nákladů.

8.9.2007
SDÍLEJ:

Městský soud zpochybnil magistrátní vyhlášku, která je jedinou „pákou“ města na jejich jízdné.Foto: Grzegorz Klatka

„Očekávám, že dispečinky ceny nezvednou, ale soukromí taxikáři ano. Během půl roku by si mohli účtovat 35 až 40 korun za kilometr, což je cena běžná v evropských metropolích,“ předpokládá Petr Vyčítal, jeden z majitelů taxislužby Sedop. Právě taxikář této firmy soudní spor s magistrátem, respektive ministerstvem financí vyhrál. „Výrok soudu je pro nás velmi povzbuzující. Už tři roky totiž vedeme s magistrátem soudní spor o stanoviště na Staroměstském náměstí. Nájem nám město vypovědělo právě kvůli předražovaní, tento argument ovšem podle soudu není oprávněný, takže předpokládám, že spor vyhrajeme,“ očekává Vyčítal.

Vyhláška k ničemu

Magistrátní vyhláška, která stanovuje maximální cenu za jeden kilometr na 28 korun, zřejmě nebude pro taxikáře směrodatná. „Nemůže být nadřazena zákonu o cenách a prováděcí vyhlášce. Města a obce si mohou stanovit maximální ceny za jízdné na kilometr, ale tak, aby jejich vyhláška byla v souladu se zákony. To ale magistrát neudělal,“ kritizuje vedení metropole advokát Kolja Kubíček, který taxikáře zastupoval. Podle něj rozhodnutí soudu povede k volnému trhu, ale vzhledem k systému taxislužby je to krok zpět. „Už to, že na městských stanovištích taxi mohou operovat jen některé firmy, které za to magistrátu ještě ke všemu platí, vytváří velmi korupční prostředí,“ řekl Kubíček.

Podle asociace českých cestovních kanceláří a agentur současná situace vůbec nemusela nastat. „Praha totiž měla už dávno iniciovat vznik zákona o taxislužbě, který by dal městům možnost taxislužbu regulovat vlastními vyhláškami a byl by nadřazený zákonu o cenách. Bohužel nám město nevěnovalo pozornost a nechalo to dojít až takhle daleko,“ uvedl Tomio Okamura z asociace. „Soud legalizoval chování taxikářů, kteří tak budou moci beztrestně pokračovat v bezohledném okrádání turistů,“ dodal Okamura. Připomněl tak období let 1996 a 1997, kdy Praha zkušebně na několik měsíců zrušila regulaci cen taxi. Ty tehdy v extrémních případech vylétly až na 1000 korun za kilometr jízdy.

Magistrát: zákon ne

Magistrát deregulaci cen nadále jednoznačně odmítá. Regulované ceny podle vedení metropole platí a žádný soud této instance nemůže zrušit vyhlášku města. „Nechápu, že stejný soud může ve dvou obdobných kauzách vydat dva různé rozsudky. Před deseti měsíci projednával odvolání taxikáře, který za kilometr účtoval 79 korun, a magistrát navrhl odebrání průkazu řidiče. Tehdy dal za pravdu městu a teď rozhodne, že se předražovat může,“ diví se náměstek primátora Rudolf Blažek. Podle něj město dělá, co může.

„V současnosti ve sněmovně leží novela zákona o cenách. Podle mě není standardní, aby v evropských městech provoz taxislužby řešil zákon o taxislužbě,“ dodal Blažek s tím, že městská vyhláška naprosto stačí. Argumentem pro zvýšení cen pro Blažka není ani to, že taxikáři mají vyšší náklady. „Jezdí-li někdo s autem za deset milionů, asi bude muset taxislužbu vykonávat v jiném městě,“ uvedl Blažek.

Vývoj cen taxislužby

20. 5. 1991 – 30. 6. 1991 čekání na přání – 10 Kč/15 min., provozní čekání – 5 Kč/15 min., jízda po městě – 7 Kč/1 km, mimo město – 7 až 10 Kč/km,

1. 7. 1991 – 31. 12. 1993 jednorázová sazba – 6 Kč, čekání – 1 Kč/min., jízda po městě – 8 Kč/1 km, mimo město – 5 až 10 Kč/1km,

1. 1. 1993 – 30. 6. 1993 jednorázová sazba – 6 Kč, čekání – 1 Kč/min., jízda po městě – 10 Kč/1 km,

1. 7. 1993 – 14. 10. 1996 jednorázová sazba – 10 Kč/1 km, čekání – 1Kč/min., jízda po městě – 12 Kč/1 km,

15. 10. 1996 – 30. 11. 1997 ceny taxislužby neregulované,

1. 12. 1997 – 30. 6. 2000 nástupní sazba – 25 Kč, čekání – 4 Kč/min., jízda po městě – 17 Kč/1 km,

1. 7. 2000 – 30. 6. 2004 nástupní sazba – 30 Kč, čekání – 4 Kč/min., jízda po městě – 22 Kč/1 km,

1. 7. 2004 – 31. 12. 2006 nástupní sazba – 34 Kč, čekání – 5 Kč/min., jízda po městě – 25 Kč/1 km,

od 1. 1. 2007 nástupní sazba – 40 Kč, čekání – 6 Kč /min., jízda po městě – 28 Kč/1 km.

Zdraží jen někdo

Podle spolumajitele firmy Sedop Petra Vyčítala taxi zdraží.

Myslíte, že regulace maximální ceny za kilometr padne?

Nynější regulace je nesmyslná. Pokud chce město něco regulovat, mělo by na to také doplácet. To se ale neděje.

Zdražíte jízdné?

Náš dispečink určitě ne. Ale jednotliví řidiči ano. Na jejich místě bych to udělal také, trh se cenami se uvolní.

Na kolik se ceny u soukromníků podle vás vyšplhají?

Za půl roku se cena za kilometr může vyšplhat na 35 až 40 korun. Ale když někdo bude jezdit za 90 korun nebo stovku, je už na zákazníkovi, zda do takového vozu sedne. Na Staroměstském náměstí také dostanete kafe za 80 korun a je jen na vás, zda si ho dáte.

8.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 28 000 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Programátoři průmyslových robotů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 24. Poznámka: Místo výkonu: Průmyslová 1472/11,102 00 Praha 10-Hostivař, Kontakt: Šindelářová Eva, tel.: 296 584 790, e-mail: info.cz@pa-ats.com, , Náplň práce:, o Off-line a On-line programování robota, o Základní parametrizace a kalibrace robota, o Oživení a uvedení do provozu, o Optimalizace procesu z pohledu kvality a taktu výroby, o Tvorba a řízení projektové dokumentace, o Řízení projektů, koordinace týmu programátorů robotů a koordinace s programátory PLC, , Požadavky:, o Technické vzdělání se zaměřením na automatizační techniku nebo strojírenství, o Znalost německého nebo anglického jazyka na úrovni práce s technickou dokumentací, o Praxe s programováním robotů výhodou, o Časová flexibilita, ochota cestovat, o Řidičský průkaz skupiny B, , Zaměstnanecké výhody: , o Roční výkonové prémie, o 25 dní dovolené, o Příspěvek zaměstnavatele na stravování, o Notebook, případně mobilní telefon. Pracoviště: Process automation solutions s.r.o., Průmyslová, č.p. 1472, 102 00 Praha 102. Informace: Eva Šindelářová, +420 296 584 790.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství Pomocní pracovníci v zemědělství. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Schůzku předem telefonicky domluvit., Pracovní poměr na dobu neurčitou., , Další požadavky, - praxe 3 roky v oboru.. Pracoviště: Ing. václav řezáč, Nupacká, č.p. 115, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Václav Řezáč, +420 603 231 562.

Management - Management Vedoucí 28 160 Kč

Ostatní řídící pracovníci vedoucí oddělení Metodiky právního auditu odboru Právní metodiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28160 kč, mzda max. 39300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky: , , VŠ vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo , praxe v oblasti majetkoprávní problematiky výhodou, praxe ve vedoucí pozici výhodou, znalost práce s informačním systémem eKLEP výhodou, znalost právních předpisů vztahujících se k činnosti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových , praxe ve veřejné správě výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., splnění podmínek ustanovení § 2 zákona č. 451/1991 Sb. a lustrační osvědčení, , , char. místa: , , metodicky řídí a koordinuje oblast právního auditu, zpracovává vzorové smlouvy s ohledem na aktuální vývoj legislativy a judikatury, metodicky řídí a koordinuje oblast uzavírání smluv a tvorbu smluvních dokumentů (standardů) vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, podílí se na zpracování vnitřních předpisů vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, zpracovává právní stanoviska (s výjimkou § 13 zákona o č. 201/2002 Sb.) pro organizační složky státu, státní organizace, kraje a obce, případně další právnické osoby týkající se aplikace právních předpisů upravujících hospodaření s majetkem státu. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč

Kadeřník/kadeřnice. Do studia na Praze 4 - Nusle hledáme: kadeřníka/kadeřnici, možnost brigády. Klientela částečně zajištěna. Studio Kadostyle nachází se v blízkosti metra Vyšehrad nebo Pražského povstání v ul. Náměstí Generála Kutlvašra 584/7. V případě zájmu mě prosím kontaktujte na uvedeném tel. viz kontakt.


SK Sigma Olomouc vs. Slavia Praha
19

Parádní start fotbalové Slavie. Sigmě nedala šanci

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT