Za čísly, která se jinde ověřit nepodařilo, si stojí. Podle ní jde o důsledek bezhlavého rušení všech zakázek sjednaných za Rathovy éry, což prý přináší firmám velké problémy. Musejí propouštět – a zvlášť velké těžkosti mají společnosti, které už nakoupily materiál. „Vím to od zástupců stavebních firem a lidí stavících silnice," řekla Deníku Mascheková, která by se prý 
v případě úspěchu ve volbách snažila, aby k podobným kiksům nedocházelo.

Čtěte také: Uvězněný poslanec Rath se dočkal zmírnění vazby

Se zakladatelem hnutí, 62letým starostou Hostivice na Praze-západ Jaroslavem Kratochvílem, se Mascheková shoduje, že je dále nutné prosazovat například dostupné bydlení pro mladé, podporovat budování mateřských škol a zajistit i více míst v domovech pro seniory, zajišťovat opravy silnic, ale také usilovat o rozumné ceny jízdného ve veřejné dopravě či podporovat rozvoj učňovských oborů vychovávajících řemeslníky.

Hnutí je v médiích spojováno se jménem Davida Ratha, jenž v Hostivici bydlí; Mascheková ale odmítá, že by její tým chtěl být exhejtmanovým obhájcem. Byť čtyřkou kandidátky je Rathova manželka Eva – v Hostivici a okolí prý oblíbená lékařka – a Kratochvíl připouští, že původně pomýšlel na to, že by nabídl čestné poslední místo na kandidátce i přímo Rathovi.

Do středočeského krajského zastupitelstva kandiduje 21 stran a uskupení. Představitelé nového hnutí si uvědomují, že jsou jen kapkou v moři. Mascheková ale věří, že nezůstane bez mandátu. „Rádi bychom překročili pětiprocentní hranici," řekla Deníku. „Vše, co by bylo nad, bude příjemné překvapení," připustila. Pokud uspěje, je prý její tým připraven jednat s kýmkoli. „Nebráníme se spolupráci s nikým," podtrhla někdejší Rathova mluvčí. Vlastně ne; mluvčí z Rathovy éry, avšak mluvčí celého kraje, jak zdůraznila s tím, že minulost nechce obhajovat – avšak ani nebude předstírat, že na kraji nepůsobila. Což prý mnozí ze 65 zastupitelů nyní dělají.

Hodně mladé sdružení

Svépomocí zatím zajišťujeme vše – včetně financování z vlastní kapsy, říká jednička kandidátky Hnutí Středočeši2012.cz Berill Mascheková. Podle toho prý bude vypadat i velmi skromná kampaň založená hlavně na přímém oslovování voličů. Kromě mítinků se prý počítá jen s pár billboardy – a také s tiskem letáků, který prý lze pořídit celkem lacino. Zakladatel hnutí Jaroslav Kratochvíl potvrzuje, že účet hnutí se teprve bude zakládat. „Jsme mladé sdružení," říká – a mimoděk to potvrzuje v reakci na dotaz, jak se jmenuje jejich mluvčí. Než vysloví jméno Tomáše Müllera, zaloví v peněžence a přesvědčí se na vizitce. „Abych to nepopletl," vysvětluje.

My jsme lepší, tvrdí oponenti

Raduan Nwelati, primátor Mladé Boleslavi, jednička na kandidátce ODS v krajských volbách:

„Paní Maschekové se patrně život po boku Davida Ratha natolik zalíbil, že zatoužila se vrátit do stejné kanceláře. Jen v jiné pozici. Pro mne je to velice úsměvná záležitost. Opravdu se tím ale nezabývám. Ostatně nezabývám se ani ostatními protikandidáty; zabývám se sám sebou, abych přesvědčil občany Středočeského kraje, aby volili ODS a aby volili moji osobu, což bude zcela nepochybně lepší varianta."

Josef Řihák, starosta Příbrami a senátor, jednička středočeské kandidátky ČSSD:

„Myslím, že tak trochu truckandidátka Berill Maschekové bude oslovovat okruh známých a přátel. Záleží na tom, jak David Rath a paní Berill přesvědčí občany. Neočekávám, že by oslovili voliče sociální demokracie; my máme svůj volební program zaměřený levicově. Voliči nejsou hloupí – a lidé vidí, co ČSSD dělá například v Příbrami. My svůj program sociální spravedlnosti – usilujeme, aby byly reformy sociálně únosné – představíme 1. září."