LedenCelou republiku, metropoli nevyjímaje, překvapila prezidentská amnestie. j Už během prvního lednového týdne pražské věznice opustilo téměř 500 vězňů. Novoroční ohňostroj okouzlil 3400 efekty, ale ne každý si ho užil uhynulými labutěmi se zabýval i pražský magistrát.

7. ledna odešla Jiřina Jirásková. Oblíbená filmová herečka, která většinu svého života spojila s Vinohradským divadlem.

Z Václavského náměstí se měli co nejrychleji klidit stánkaři. Ale aroma klobás ze zakázaných stánků se Václavákem linulo ještě dlouho poté, co měly být pryč. Slibované kiosky, které měly stánky nahradit, na náměstí nestojí dodnes a klobásy mají byť na méně místech pořád stejné.

V prezidentské volbě šla Praha proti zbytku republiky. Karel Schwarzenberg v prvním kole v metropoli získal 43,2 procenta hlasů, Miloš Zeman 17,1 procenta. V druhém, rozhodujícím kole získal Schwarzenberg v Praze 66 procent hlasů a Miloš Zeman 34 procent hlasů. Karel Schwarzenberg vyhrál ve všech pražských volebních obvodech, ovšem celorepublikově mu to nebylo nic platné. Ač Praha volila knížete, na Pražský hrad šel Zeman.

Už takřka legendární bazén Šutka po 26 letech konečně zahájil provoz!

S dobrou zprávou přišli policejní statistici na pražských silnicích zemřelo za rok 2012 nejméně lidí v historii 26, což je o 13 méně než v do té doby rekordním roce 2010.

Už Jára Cimrman varoval pozor, z jiskry může vzejít plamen! Koncem měsíce vyšla nenápadná zpráva, že Praha neproplácí faktury za tunel Blanka. A nemělo to být naposledy, kdy jsme slyšeli o Blance.

ÚnorTakový klidnější měsíc. Nerozhodila ani zpráva o granátu na Národní třídě z 6. února. Kvůli nevybuchlé munici z druhé světové války byl na hodinu přerušen provoz v centru, ale pyrotechnici si s tím poradili v klidu.

Vršovická proluka prodána, veřejný prostor nahradí dům," hlásil náš titulek. Diskuse o tom, co v proluce poblíž tramvajové zastávky Ruská bude, se ale vedou stále.

Nový rok v Praze slavili Tibeťané i Vietnamci. A Nuselský most pro změnu oslavil 40. narozeniny.

BřezenMatějská pouť je ještě starší než Nuselák, začátkem března oslavila rovnou padesátku.

Nejmladší gorile v pražské zoo Nuru požehnali Lucie Bílá a Karel Gott.

Policisté dospěli k závěru, že amnestii kriminálníků nejvíc odnesla Praha.

Hodně nevídaná dopravní nehoda: kvůli kolapsu řidiče na Mánesově mostě auto najelo do zábradlí, dva lidé spadli do Vltavy, čtyři zranění.

V pátek 8. března okolí Pražského hradu zaplnili příznivci Miloše Zemana a strany Zemanovci. Konala se prezidentská inaugurace.

Radní Tomáš Hudeček poprvé podrobněji nastínil, jak si představuje novou pěší zónu v centru: Smetanovo nábřeží chce ze začátku autům zkušebně uzavřít na sobotu.

A ještě jednou věcí Tomáš Hudeček a jeho okolí překvapují: TOP 09 vyvolala smírčí řízení s ODS. Koalice, která vládne Praze, je na pokraji krachu.

Zajímavá statistika: sehnat práci může být i v Praze kumšt: na jedno volné pracovní místo totiž čekají v metropoli skoro čtyři lidé.

Doslova šok na konec měsíce: kvůli smlouvám uzavřeným s firmou Haguess stíhá policie celé vedení Prahy obviněno bylo devět radních, včetně tehdejšího primátora Bohuslava Svobody i jeho pozdějšího nástupce Tomáše Hudečka. „Unikla" jen tehdejší radní pro podporu podnikání Aleksandra Udženija, která při inkriminovaném hlasování chyběla.¨

DubenRekordní počet běžců 12 500 o prvním dubnovém víkendu vyrazilo do pražského půlmaratonu.

Začala velká proměna Moskevské ulice ve Vršovicích pro tramvaje byla zavřená půl roku.

Opravovat začali také Fantův palác. V novém má být začátkem roku 2014.

Zdeněk Svěrák křtil knihu o Ladislavu Smoljakovi Tady všude byl.

A pak, že je florbal menšinový sport! Na superfinále extraligy mužů i žen přišlo do vysočanské O2 areny rekordních 10 451 diváků.

V pondělí 29. dubna otřásl centrem Prahy výbuch v Divadelní ulici. Po expolozi zemního plynu poblíž Národního divadla byly zraněny desítky lidí, jeden těžce. 230 evakuovaných, 8 zapojených nemocnic a milionové škody… Jen zázrakem nikdo nezemřel. Život v ulici se vracel do normálu týdny.

KvětenJen málo chybělo a šetřili jsme tu hroznou tragédii," komentoval jeden z hasičů náraz autobusu do kamionu poblíž ruzyňského letiště. Hrozivě vypadající nehoda skončila ještě dobře: 21 zraněných, z toho jeden těžce.

Praha výrazně omezila počet míst, na kterých potkáte pouliční umělce. Nově je nepotkáme třeba v Celetné nebo Týnské ulici.

Z dopravního podniku unikla zpráva o tom, že by mohly až o čtvrtiny podražit předplatné kupony.

Na zastupitelstvu ve čtvrtek 23. května padl primátor Bohuslav Svoboda. ODS poprvé od svého založení v Praze ztrácí vládu. Její dosavadní partner TOP 09 si vybírá, s kým bude vládnout. A i když ještě nic není dojednáno, hlasitě už se hovoří o menšinové podpoře ČSSD. Spolu s Bohuslavem Svobodou v radě hlavního města končí i Aleksandra Udženija a Josef Nosek. Zbylí dva radní za ODS Ivan Kabický a Radek Lohynský na svoje funkce rezignují.

Věděli jste, že v kanalizaci žije čtyřikrát více potkanů, než je obyvatel Prahy?

ČervenUdálostí prvního červnového víkendu měl být vůbec první český porod paterčat. Třiadvacetiletá matka i tým 40 (!) specialistů v Podolí v neděli ráno vše zdárně zvládnou. Ale pak trneme…

První červnový víkend je totiž nečekaně dramatický. Tři stovky vojáků jdou do služby: na Prahu udeřily povodně.

V Hostivaři se rozlil jindy nenápadný potok Botič, respekt budí i malá Rokytka. Pod vodou je už zase! část zoo. Povodně si i vyžádaly daň nejkrutější v Průhonicích na běžkyni spadl strom.

Několik dní, místy i týdnů, trvá zákaz vstupu do řady pražských parků. Těžkou hlavu mají pořadatelé největšího pražského multižánrového festivalu United Islands. Z dlouho plánovaných míst Kinského zahrady či Kampy musí sejít, ale festival se bleskově podaří přesunout na Ladronku, kam nakonec zavítá kolem 60 tisíc lidí.

Kvůli velké vodě musí jít politika stranou Praha si na nového primátora počká až do 20. června. Stává se jím muž, který už během povodní vystupoval jako pověřený primátor Tomáš Hudeček. Čerstvý čtyřiatřicátník je vůbec nejmladším pražským primátorem v historii.

Akční měsíc pokračuje: Razie na Úřadu vlády! Dotýká se i Prahy. V některých smlouvách má figurovat údajný kmotr pražského podsvětí Roman Janoušek. Policisté prohledávají jeho dům a kancelář, pátrají i na pražském magistrátu a u lobbisty Ivo Rittiga, kontroverzního pražského podnikatele a veksláka, co už za minulého režimu dokázal v jediné samoobsluze vyrobit tři čtvrtě milionové manko.

Obyvatele Šeberova vyděsil požár a exploze trafostanice.

ČervenecTrochu statistiky: každý den v létě policisté hledají pět Pražanů.

„Hrozila mi smrt," říká u soudu Roman Janoušek. Během líčení kvůli dopravní nehodě, kdy doslova najel do ženy, která si nenechala líbit, že jí naboural auto, působí někdejší „stínový šéf Prahy" zlomeným dojmem. Přestala prý svítit jeho šťastná hvězda. Ta nezáří už ani někdejšímu primátorovi a nejpopulárnějšímu politikovi Pavlu Bémovi. V létě přesto měl co slavit: 18. července mu bylo 50.

Dva výtečné koncerty krátce po sobě: v neděli 21. července v O2 areně zpívá kanadský básník a písničkář Leonard Cohen, v úterý zase na Slavii hraje nejúspěšnější elektronická kapela všech dob Depeche Mode. A v obou případech je plno. U „depešáků" to znamená přes 30 tisíc lidí.

Přes 50 tisíc Pražanů z Proseka či Kobylis bylo v parném dni kvůli havárii vodovodního řadu bez vody.

Vedra atakují teplotní rekordy. A skončí v nejméně vhodnou chvíli: bouřka na Prahu přijde zrovna, když to na Slavii rozbalí metaloví klasici Iron Maiden.

SrpenRoger Waters v téměř vyprodané O2 areně zpívá i za doprovodu pražských dětí.

V centru Prahy konkrétně na náměstí Míru, Hlavním a Masarykově nádraží se objevují první piana. Projekt kavárníka Ondřeje Kobzy má slušný ohlas. Postupně piana přibudou i na Letné nebo u filozofické fakulty, odkud video hrajícího dopravního policisty koncem roku obletí svět.

Prahou prošel třetí pochod hrdosti Prague Pride. A je rekordní. Vyrazilo do něho přes 20 tisíc lidí.

Metropole si připomíná 45 let od srpna 1968. A politici jsou při ceremoniích vidět. Že by se blížily volby?

Vršovický Eden tentokrát po několika hudebních tahácích hostí i velký fotbal: ve strhujícím finále Supercupu Bayern Mnichov na penalty poráží londýnskou Chelsea. Zápas má všechno: góly, atmosféru, napětí. A výborného Čecha v brance. Petra Čecha.

ZáříDo prvních tříd v Praze nastupuje 14 tisíc prvňáčků.

V Divadelní ulici je čtyři měsíce od dubnového výbuchu zase rušněji: vrací se tam auta. Naopak klid je na nedalekém Smetanově nábřeží. Aspoň v sobotu. Zkušebně je tam zavedena pěší zóna. Někdo má radost z toho, jak ulice prokoukla, šest sobot po ní korzují spousty lidí, jinému vadí, že musí nábřeží objíždět. Jak to bude s nábřežím dál, nevíme dodnes.

Do konce života bude ve vězení šestadvacetiletý muž. Městský soud ho poslal za mříže kvůli brutální vraždě mladého páru na sídlišti v Krči.

Počátek konce do té doby ambiciózní Strany práv občanů Zemanovci: na místo lídra pražské kandidátky byl zvolen lobbista Miroslav Šlouf, ale stranické vedení ho rychle nahrazuje „pohodlnějším" ministrem dopravy Zdeňkem Žákem. „Jsou to šaškové," vzkazuje Šlouf svým spolustraníkům. SPOZ ve volbách o měsíc později propadnou: v Praze získávají necelé jedno procento hlasů a prezidentská strana tentokrát neslaví úspěch ani celorepublikově, dosahuje jen 1,5 procenta hlasů.

Junák zase začíná být „in". V Praze je 5 503 skautů.

Jezdí nová tramvaj. Její design navrhli studenti z Gymnázia Nad Alejí.

Víc jak tři desítky míst v Praze spojuje pouliční festival Zažít město jinak.

Legenda pražské Slavie Pepi Bican by 25. září slavil 100. narozeniny.

ŘíjenVolební měsíc je tady. První si volby nanečisto zkoušejí pražští studenti. Jejich volba? TOP 09, Pirátům a ANO Andreje Babiše.

21. narozeniny ve velkém stylu s britskou kapelou Morcheeba slaví klub Roxy. Koncert měsíce má ale na starosti Peter Gabriel, který v O2 areně mistrně provede posluchače od pomalých klavírních melodií přes svižné kytarové party až k nefalšované elektronické taneční party.

Překvapivé číslo: v Praze každý rok dojde k víc 50 domácím porodům.

Volby v Praze o posledním říjnovém víkendu tradičně končí jinak než ve zbytku republiky: Pražany nejvíc oslovuje TOP 09, kterou v metropoli vede Karel Schwarzenberg získává 23 procent hlasů, díky čemuž do Sněmovny vysílá sedm poslanců. ANO oslovuje 16,5 procenta voličů, ČSSD 14,1 procenta, historicky neúspěšná ODS necelých 12 procent voličů, komunisté mají 8,5 procenta. Pětiprocentní hranici v metropoli překonávají i zelení (6,5 procenta) a KDU-ČSL (5,5 procenta). Průměrného Pražana volby zajímají trochu víc než průměrného Čecha volební účast v metropoli o pět procent převyšuje celostátní průměr, který činí 59,5 procenta.

Prezident Miloš Zeman na Hradě v pondělí 28. října udílí státní vyznamenání. Nedorazila víc jak dvacítka rektorů. A nebo předseda vítězné strany z voleb Bohuslav Sobotka. V podhradí se totiž účastní demonstrace, kterou svolali jeho příznivci. Pravicová Praha tak vidí málo vídaný obrázek: demonstraci za levicového předsedu.

ListopadUž poosmedesáté vyrážejí běžci (tentokrát je jich přes 2 500) přes kopce a potoky na Velkou kunratickou.

Velký sál Lucerny prožívá v sobotu 16. listopadu dost možná koncert roku britská kytarová kapela Suede v české premiéře dokazuje, proč v 90. letech patřila na ostrovech ke kultovním formacím a proč její letošní album sbíralo nadšené recenze. V ten samý večer v Praze neoficiálně začíná plesová sezóna reprezentačním plesem v Obecním domě.

Mezi Metrostavem a magistrátem vrcholí právnické pře: firma 20. listopadu oznamuje, že přeruší stavbu tunelu Blanka. Stát se tak má 7. prosince.

Zase jedno neveselé policejní číslo: Praha je městem sebevrahů, za posledních pět let jich bylo více než 6 000.

Na Staroměstském náměstí od poslední listopadové soboty září vánoční strom. A začínají trhy. Svařák na nich stojí 50 korun a vyrazit na něho lze až do 6. ledna.

ProsinecPrvní prosincovou sobotu má 02 arena vyprodáno: přijíždí Ozzy Osbourne s Black Sabbath. A první společnou deskou od roku 1978!

Pražský deník je vidět, nejdříve získává cenu Vládního výboru pro lidská práva za seriál o neziskovkách, ve středu 11. prosince pak přiláká tisíce lidí na Staroměstské náměstí na akci Česko zpívá koledy.

I když ještě nejsou Vánoce, Metrostav plní sliby a 7. prosince přerušuje stavbu tunelu Blanka. Na častou otázku, kolik to bude stát, primátor Hudeček reaguje: 27 milionů korun měsíčně. Sám prý ale doufá, že spor co nejdřív vyřeší rozhodčí soud a už příští rok v létě budou zatím jen nechvalně proslulým tunelem za 37 miliard konečně jezdit auta.

Stačilo jedno špatné kopnutí a… Dejvická byla pod vodou a půl dne nejezdilo metro.

Po dvaceti letech na magistrátu končí jeho vlivný úředník Martin Trnka. V půl miliardové zakázce, kterou podepsal, prý 100 milionů jaksi nehrálo…

Občanské sdružení Život 90, které pomáhá seniorům a jejich blízkým, mělo co dělat, aby uspokojilo zájem o tradiční projížďku vánoční Prahou. Do ulic během třetího adventního víkendu vyrazilo osmnáct plných autobusů.

Romantik Elton John a provokatéři z Hentai Corporation uzavřeli letošní koncertní sezónu. A pak už přišel čas Vánoc, kaprů a rybí polévky. Praha jí letos uvařila 3 000 porcí. A čtenáři Pražského deníku mohli nahlédnout i do kuchyně.