V posledních dnech se kvůli vysoké ceně za parkování v areálu nemocnic obrátilo několik lidí na Stanislava Křečka, zástupce ombudsmanky. Celá záležitost je bohužel mimo působnost tohoto úřadu. Křeček ale na případ upozornil a uvedl, že vysoká cena za parkování by lidem mohla zkomplikovat přístup k lékařské péči.

Za devět hodin šest set korun

Ceny za parkování jsou skutečně „velké pálky“. Za devět hodin parkování můžete utratit i přes šest set korun. Je pravda, že prvních třicet minut je zdarma, ale za první započatou hodinu se platí 30 korun, za druhou a třetí 50 korun a za další i dalších sto korun. V nemocnici Motol např. vedení stanovilo cenu parkování na 30 Kč za každých započatých 30 minut. Za celý den v nemocnici tj. od osmi ráno do čtyř odpoledne člověk zaplatí i 480 korun.

„Myslím, že cena odpovídá současným cenám za parkování, a jedním z hlavních důvodů upravení parkovného byla dostavba metra, kdy stanice končí přímo v areálu. Bylo nutné zabránit tomu, aby se z areálu nemocnice stalo odkladné parkoviště u konečné stanice metra,“ uvedla pro Echo24 mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Motolská nemocnice ale upravila dobu, po kterou mohou pacienti v areálu parkovat zdarma. Nyní je to hodina.

Kratší interval 

Asi o deset korun je levnější parkování v areálu Nemocnice Na Homolce. Tam si účtují parkování 50 korun na hodinu. „Cena byla stanovena znaleckým posudkem. Vybrané peníze jdou na zaplacení pronájmu horního venkovního parkoviště před areálem nemocnice, které je určeno pro pacienty a zaměstnance nemocnice,“ řekla pro Echo24 mluvčí nemocnice Marie Dostálová.

Nemocnice Na Homolce má ovšem interval pro parkování zadarmo jen 15 minut.  „Jedná se o naložení a vyložení pacienta,“ uvedla Dostálová, která dodala, že těžce postižení pacienti (ZTP) či pacienti  onkologie a pozitronové emisní tomografie (PET) mají vjezd zadarmo.

Placení kvůli regulaci

V Ústřední vojenské nemocnici zaplatíte 30 korun za půl hodiny. Celodenní parkovné za 600 korun zde platí pacienti ojediněle, jak vyplývá ze statistik. „Od 1.1. do 1.12. 2017 činila průměrná platba na vozidlo je 52 Kč, 86% ze zaplaceného parkovného je částka do 100 Kč. Přes 500 Kč zaplatilo pouze celkově 0,04 % parkujících, z nichž se ovšem u třetiny jednalo o ztrátu parkovacího lístku,“ uvedla serveru mluvčí Jitka Zinke.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici činí poplatek za parkování za každých započatých 30 minut 40 korun. „Placení je tedy především kvůli regulaci. Takto je areál alespoň průjezdný, že se například imobilní pacienti mohou nechat přivézt přímo k dané ambulanci a projedou i sanitní vozy. Kdyby se platilo méně než za branami nemocnice, toto by bylo ohroženo,“ uvedl pro Echo mluvčí nemocnice Filip Brož.

Jiná situace s parkováním u nemocnic je mimo Prahu. Např. v Hradci Králové je prvních třicet minut zdarma, za každou započatou hodinu je to desetikoruna. Podobně je tomu i v Plzni.