Mladí lidé také provolávali hanbu Babišovi, jehož menšinová vláda s ČSSD se opírá o hlasy komunistů a SPD. Iniciátoři akce #VyjdiVen požadují demisi Benešové (za ANO) a také to, aby obměněný vládní kabinet (na konci května by měl skončit ministr kultury Antonín Staněk ze sociální demokracii) znovu požádala Sněmovnu o důvěru.

Demonstrující studenti si před pražské Rudolfinum přinesli transparenty s nápisy „Tady ti řepka nepokvete“, „A dost“ nebo „Stydím se za svého premiéra“. V rukou třímali také české vlajky, přeškrtnuté podobizny Babiše i prezidenta Miloše Zemana nebo pestrobarevný transparent s namalovanou obří Benešovou nad siluetou Pražského hradu.

Oligarchové rozkládají stát

Na akci promluvili studentští zástupci řady pražských fakult i některých středních škol. Opakovaně připomněli shromážděným chlapcům a dívkám odkaz Jana Palacha a jeho myšlenku, že člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí. Hlavní organizátor akce Luboš Louženský poděkoval hlavně přítomným středoškolákům za to, že se zajímají o politiku.

„Oligarchové rozkládají stát. Máme čekat, až si premiér udělá z justice poslušného pejska? Máme čekat, až si prezident udělá z ústavy toaleťák?“ zeptal se Louženský davu, který mu odpovídal hvízdáním na píšťalky. „Je potřeba připomínat mocným, že tu jsme a že se jejich moci nebudeme bát,“ dodal.

Demonstranti mimo jiné žádají, aby prezident Zeman „jednal státotvorně, v zájmu své země a v zájmu občanů České republiky“. Senátoři podle nich musí nadále důrazně vystupovat na obranu demokracie.

„Víme, proč to děláme. Ne proto, abychom se ulívali ze školy. To, že někteří ještě nejsme plnoletí, neznamená, že jsme hloupí,“ citovala agentura ČTK jednu z demonstrujících středoškolaček.

Mladí vyzvali ke stávce i pracující

Tak jako loni měli studenti, kteří se zapojili do akce #VyjdiVen, vyjít v pravé poledne před budovu školy. Organizátoři vyzývali, ať se připojí i starší občané a vyjdou před svá pracoviště a domovy. „Chceme, aby naši volení zástupci nezapomínali na nás mladé, na budoucí generace voličů a občanů, a nezahazovali naši budoucnost jen pro jejich vlastní krátkodobý prospěch a zisk,“ píše se na oficiální facebookové události.

První studentská stávka #VyjdiVen se konala 15. března loňského roku. Kvůli tomu, že Babišova vláda činila zásadní kroky i bez důvěry poslanců, ji tehdy svolali studenti DAMU. Stávky se zúčastnilo přes 30 tisíc studentů z více než tří set škol po celé republice.

Nyní pozvali pořadatelé demonstranty na úterní protest, který chystá spolek Milion chvilek pro demokracii na Václavské náměstí v Praze. Tři týdny za sebou se na Staroměstském náměstí sešly tisíce nespokojených občanů. Podle Babiše jsou tyto akce součástí předvolební kampaně opozičních politiků před volbami do Evropského parlamentu. „My tam budem!“ křičeli účastníci čtvrtečního shromáždění, které zakončili zpěvem české hymny.