Šlapeme po schodech nahoru. Je nás asi dvacet. Místo činu: Škodův palác, jedno ze sídel pražského magistrátu. „Tudy chodili bájní politici Bémovy éry,“ hlásí průvodkyně Ivana Čonková, která celou naši skupinu vede. Náš cíl? Odbor informatiky, který má na svědomí „legendární kartičku Opencard, pro niž se vžilo lidové pojmenování openkrást“.

Vyrazili jsme na zájezd s cestovní kanceláří Corrupt Tour – společností, která pod sloganem „to nejlepší z nejhoršího“ začala tento měsíc nabízet čtveřici zájezdů, které na českém trhu nemají obdoby.

Pražské safari, Nemocnice na kraji zákona, Hustý Ústí a Tři pražská nej jsou několikahodinové výlety po místech protkaných korupčními aférami nebo lidmi, o nichž se v souvislosti s korupcí hovoří.

U zrodu této neobvyklé myšlenky byl překladatel Petr Šourek. „Přišlo mi to hned jako výborný nápad. My jsme nechtěli až tak kritizovat, chtěli jsme se na věc podívat s humorem,“ vzpomíná mladá divadelní produkční Olga Cieslarová.

Tři pražská nej

Vybírám si zájezd Tři pražská nej. Startujeme na Jungmannově náměstí, poblíž Škodova paláce. Průvodkyně Ivana Čonková se šibalským úsměvem shrnuje ne právě veselá fakta. „Tuto budovu mohlo vedení hlavního města Prahy v roce 2006 odkoupit za 1,2 miliardy. Namísto toho si ji pronajalo od firmy Copa Retail na 20 let za 4,8 miliardy,“ říká. A vede nás dovnitř.

V paláci je běžný úřední den a úředníci jsou při pohledu na skupinku s průvodkyní (natáčet přijela i německá ARD) zjevně nesví.

„Máte povolení?“ táže se muž z ochranky, zatímco Ivana Čonková ve zjevně nevyužitém sálu plném nových LCD televizorů vypráví, proč se Opencard stala synonymem korupce.

Od Škodova paláce procházíme Galerií Myšák – spojenou s kontroverzním podnikatelem Romanem Janouškem – k autobusu, který nás veze k druhému „nej“: tunelu Blanka. Také zde, v informačním centru otevřeném čtyři hodiny týdně, hrají hlavní roli lidé kolem Pavla Béma.

Nejtragikomičtější nádech však má třetí zastávka. Megalomanská stavba konečné metra trasy C, Letňany.

„Stanice je v tuto chvíli málo využívaná, jezdí sem jen každé druhé metro. Pevně věříme, že kdyby se tady konala olympiáda, byla by stanice využívanější,“ vypráví Čonková ve stanici, místními přezdívané Syslov. Následně naráží na to, kolik peněz Praha do přípravy olympijské kandidatury investovala a prokřehlé účastníky zájezdu se rozhodne rozehřát procházkou po letňanské pláni, kde měl původně stát plavecký stadion.

A tři hodiny s třemi pražskými „nej“ jsou pryč. „Je to výborný nápad,“ říká jedna z účastnic zájezdu, Kateřina Ratajová.

Vyprodáno

„Nejbližší zájezdy máme vyprodané, kéž by to tak šlo i dál,“ usmívá se průvodkyně s tím, že Corrupt Tour nemá být jednorázový projekt. „Vstoupili jsme na trh se čtyřmi zájezdy, ale předpokládáme, že na jaře a na podzim otevřeme další. Na nedávném veletrhu cestovního ruchu nám například jedna kancelář nabídla, že dělají pravidelné zájezdy do Toskánska. To by mohl být pěkný zábavně-poznávací zájezd,“ vypráví s poukazem na rekreační oblast někdejšího ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS).

O inspiraci pro další zájezdy obavy nemá. „Korupční prostředí je u nás mimořádně stabilní, takže na vavřínech neusneme,“ slibuje.

Čtěte také: Hustý Ústí přilákalo na korupci i Japonce