Státní instituce na webových stránkách oznámila, že získala potřebné územní rozhodnutí a stavební povolení. „Práce odstartují prakticky okamžitě,“ informovala SŽDC. Celková cena rekonstrukce činí 48 milionů korun.

Z původního objektu využije stavební firma Proxima pouze hrubou stavbu se stávajícím nosným systémem. Předtím bude potřeba Kliniku vyčistit a provést bourací práce. Aktivisté dlouho SŽDC kritizovali za nečinnost, exekuční zásah byl podle některých z nich předčasný a na Žižkově dál mohly být autonomní prostory.

„Pomocí příček vzniknou nové dispozice, osadí se nová okna a dveře. Současně se vybuduje bezbariérový přístup do budovy i v jejím interiéru, a to pomocí osobního výtahu. Součástí stavebních prací bude také nástavba v severní části podkroví, nová střecha a fasáda,“ představila projekt SŽDC. Ředitel Jiří Svoboda na twitterovém účtu ukázal rovněž vizualizace.

Kromě prostor pro úředníky by zde podle plánů měla vzniknout ordinace praktických lékařů i působiště Domu dětí a mládeže v Praze 3 - Ulita. „Jejich cílem je v místě vybudovat Středisko techniky zaměřené nejen na odborné kroužky (modeláři, robotika) a kurzy, ale i na programy pro školy nebo akce pro veřejnost,“ dodala SŽDC.

Prostory takzvané občanské vybavenosti jsou v souladu s územním plánem hlavního města. Praha přitom uvažovala, že bude kvůli neposlušným squatterům jednat se státem o odkupu bývalé plicní kliniky na Žižkově, případně hledat jiné řešení.

Aktivisté: Chybí oponentní posudek

Lidé z kolektivu Kliniky v průběhu letních prázdnin tvrdili, že v běžném investičním období se investice do projektu ani zdaleka nevrátí (po 30 letech bude projekt 35 milionů v mínusu). „V celém projektu chybí oponentní posudek,“ uvedli také ve facebookovém příspěvku.

Aktivisté díky podpoře veřejnosti sehnali finanční prostředky na uhrazení soudních výloh pro exekutora za lednové vyklizení nelegálně obývané budovy. Squatteři však dál čelí žalobám za bezdůvodné obohacení a ušlý zisk ze strany SŽDC i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Autonomní sociální centrum Klinika to považuje za „finanční represe“ a žaloby za „absurdní“. Peníze aktivisté shánějí dál i pomocí benefičních koncertů. Chystají se také obrátit na Ústavní soud.

„Netušil jsem, že SŽDC staví Domy dětí a mládeže, ale pokud tu u nás v Jeseniově opravdu jeden vznikne, bude to samozřejmě dobrá zpráva. Zůstává ale pachuť z toho, jak se k tomu dospělo a že tomu musela předcházet likvidace úspěšného kulturního a sociálního centra, které tu bez problémů fungovalo několik let, navíc podpořená pomlouvačnou kampaní různých politiků a amorálními statisícovými odměnami do kapes exekutorů," prohlásil Matěj Žaloudek, zastupitel městské části za Stranu zelených.