Obrovská synagoga, která se nachází mezi hlavním nádražím a Jindřiškou ulicí, slouží židovské obci k oslavě významných svátků. Veřejnosti je přístupna od dubna do listopadu kromě sobot a židovských svátků.

Za 2. světové války sloužila jako skladiště zabaveného majetku Židů

"Synagoga je postavena v maurském stylu v kombinaci s tehdy módní secesí," řekla návštěvníkům průvodkyně o budově, kterou v roce 1903 projektoval vídeňský architekt Wilhelm Stiassny a v letech 1905 a 1906 postavil Alois Richter. Unikátní secesní pojetí orientálního stavitelství se ve vnějších i vnitřních prostorách synagogy projevují například jasnými barvami a světly nebo využitím kovu a zlacených předmětů. Za druhé světové války Jeruzalémská synagoga sloužila jako skladiště majetku zabaveného Židům. Od konce války až do roku 1989 stavba chátrala. Pražská židovská obec zahájila opravy v roce 1992 ve spolupráci s magistrátem a ministerstvem kultury.

V rámci Evropského dne židovského kultury se2. záříodpoledne také promítal film Pianista polsko-amerického režiséra Romana Polanského v pražském kině Lucerna. Židovská obec otevřela i hřbitov na Žižkově ve Fibichově ulici.